Strona główna > NWO > Chrystus usunięty z euro

Chrystus usunięty z euro

pu10Unia Europejska zmusiła Andorę do zmiany rewersu euro bitych w tym małym księstwie.

Miał na nich być wizerunek Chrystusa Pantokratora z kościoła San Martí w wiosce La Cortinada. Niestety, po naciskach Brukseli na monetach widoczna będzie jedynie dzwonnica innej świątyni.

Władze UE swoje bezwzględne naciski na Andorę tłumaczyły, tak jak zwykle, koniecznością poszanowania „zasady neutralności w dziedzinie wierzeń religijnych”. Wcześniej Bruksela bezskutecznie próbowała zmusić władze Słowacji do usunięcia z monet wizerunku świętych Cyryla i Metodego.

Minister finansów Andory Jordi Cinca poinformował, że argumentacja unijnych urzędników jest „racjonalna”, i postanowił zmodyfikować projekt. Cinca, przyjmując lewicową retorykę, przyznał, że wizerunek Chrystusa mógłby rzeczywiście „przeszkadzać obywatelom europejskim – użytkownikom euro wyznającym inną religię”.

Na monetach 10, 20 i 50 eurocentów, które mają wejść do obiegu 1 stycznia 2014 r., będzie więc jedynie dzwonnica kościoła z Santa Coloma – wzór zatwierdzony przez Komisję Europejską, dla której dzwonnica jest jedynie wyrazem sztuki romańskiej Andory. Wzory innych monet nie zostały zakwestionowane.

ŁS

Za: http://www.bibula.com/?p=69863

Data publikacji: 19.08.2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.