Strona główna > Zdrowie > Cholesterol LDL może chronić nas przed rakiem

Cholesterol LDL może chronić nas przed rakiem

Czy leki obniżające cholesterol faktycznie zwiększają ryzyko raka?

a

Demonizuje się cholesterol LDL, ale my opowiedzieliśmy wam drugą stronę tej historii. Nowe badanie dodaje go do wydłużającej się listy korzyści zdrowotnych.

Jak wykazuje to nowe badanie, może istnieć związek między niskim poziomem „złego” o niskiej gęstości lipoproteiny cholesterolu (LDL) – tzn. niewystarczającą ilością – i zwiększonym ryzykiem raka. Naukowcy z Tufts University zbadali 201 pacjentów z rakiem i 402 bez raka. Odkryli, że pacjenci z rakiem, którzy nigdy nie przyjmowali leków obniżających cholesterol mieli średnio niższy poziom LDL przez około 19 lat przed zdiagnozowaniem ich na raka. Inaczej mówiąc, byli „zdrowsi” według współczesnych demonizatorów medycznych LDL.

Wcześniejsze badania obserwujące pacjentów którzy przyjmowali te leki, również zasugerowały silny związek między niskim poziomem LDL i większym ryzykiem raka.

To badanie podkreśla to co powiedzieliśmy wcześniej. Informacja o tym, że „cholesterol HDL jest dobry a LDL zły”, głoszona przez medycynę głównego nurtu jest co najmniej uproszczeniem. LDL jest konieczny dla organizmu do budowy nowych mięśni, co jest ważne kiedy się starzejemy. LDL może chronić mózg kiedy się starzejemy, a jego niski poziom może przyspieszać problemy takie jak demencja i utrata pamięci. Jak zauważa dr Joseph A Mercola, cholesterol nie jest ani „zły”, ani „dobry”, i próby sztucznego obniżania cholesterolu mogą być niebezpieczne, częściowo z powodu poważnych skutków ubocznych takich jak uszkodzenie mięśni.

Więc dlaczego medycyna głównego nurtu demonizuje LDL? Czy z powodu miliardów dolarów korzyści jakie przynosi przemysłowi leków cholesterolowych? Statyny bierze 1 na 4 Amerykanów w wieku 45+, i gdyby ci pacjenci przestali kupować leki cholesterolowe, wielka farma byłaby w poważnym kryzysie finansowym. Faktycznie, kiedy tylko opublikowano wyniki badań o raku, „ekspert” od serca natychmiast ostrzegł, że „nie powinno się przestawać przyjmowania statyn do obniżenia cholesterolu, jeśli przyjmuje się je w celu zmniejszenia ryzyka choroby serca”.

Dlatego rada medycyny głównego nurtu jest by trzymać się tych „cudownych leków”, mimo że powiązano je z uszkadzaniem nerwów i mięśni, zaburzeniami enzymów wątrobowych, problemami ze ścięgnami, anemią, kwasicą, kataraktą, dysfunkcją seksualną, wzrostem zachorowalności na cukrzycę typu 2, a teraz rakiem.

W dłuższej perspektywie będzie statynowa bonanza dla prawników w procesach sądowych, a nie dla firm farmaceutycznych. Ale wtedy będzie za późno dla tych którzy biorą je teraz.

http://healthimpactnews.com/2012/ldl-cholesterol-may-protect-us-against-cancer

– – –

WARTO ZAPAMIĘTAĆ BY NIE DAĆ SIĘ WROBIĆ

NIE ZWRACAJ UWAGI NA POZIOM CAŁKOWITEGO CHOLESTEROLU

Fragment książki Potęga białka [Protein Power, 1995], dr Mary Dan Eades i dr Michael R Eades:

Nie powinno zaskoczyć cię to, że im wyższy poziom LDL, tym większe ryzyko choroby serca, a im wyższy HDL, tym to ryzyko jest mniejsze. A co jeśli oba są wysokie, albo oba niskie? Takie sytuacje występują, więc wolimy lepiej przyjrzeć się proporcji obu, a nie każdemu z nich indywidualnie. Ustalono następujące standardy:

  1. Cholesterol całkowity podzielony przez HDL powinien być poniżej 4
  2. LDL podzielony przez HDL powinien być poniżej 3

Spójrzmy na kilka przykładów by zrozumieć jak to działa:

Jeśli twój cholesterol całkowity wynosi 240 mg/dl (liczba ta byłaby w dolnym przedziale normy kilka lat temu, a teraz doprowadza ludzi do tego by myśleli, że niemal czują swoje zatykające się cholesterolem tętnice), a HDL jest 60 mg/dl, to twój wskaźnik jest 240 : 60 = 4, czyli jest dobry.

Jeśli HDL podniesie się do 70 mg/dl, mimo że całkowity cholesterol pozostaje taki sam, to jesteś w dobrej kondycji, wskaźnik wynosi poniżej 4.

I odwrotnie, jeśli całkowity cholesterol jest 180 mg/dl, to zanim zaczniesz poklepywać się po plecach, sprawdź swój HDL. Jeśli jest 30 mg/dl, to wskaźnik wynosi 6 i jest zbyt wysoki, musisz podnieść HDL.

Patrząc na drugi wskaźnik, jeśli LDL wynosi tylko 120 mg/dl (górna granica normy = 129 mg/dl), a HDL tylko 30 mg/dl, to twój wskaźnik = 4, ponad standard 3 dla LDL /HDL .

Jest to przypadek kiedy „zły” LDL wygląda dobrze, a „dobry” HDL wygląda źle.

Źródło: http://www.anh-usa.org/ldl-cholesterol-may-protect-us-against-cancer/

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *