Strona główna > Zdrowie > Chiropraktyka – 10 udowodnionych korzyści

Chiropraktyka – 10 udowodnionych korzyści

Żałujcie jeżeli dotąd nie byliście u chiropraktyka. Miliony ludzi na świecie doświadczyły niezwykłych korzyści z chiropraktyki. Co najważniejsze – w zabiegach nie stosuje się żadnych leków i chirurgii – leczenie przebiega naturalnie.

a

Chiropraktykę zaleca się w następujących przypadkach:

 • Ból kręgosłupa
 • Ból głowy
 • Infekcje ucha
 • Ból szyi
 • Artretyzm i ból stawów
 • Skolioza
 • Astma
 • Ciśnienie krwi
 • Ciąża
 • Funkcjonowanie narządów
 • Zapobieganie operacjom chirurgicznym

Krąży wiele błędnych opinii na temat chiropraktyki i szkolenia chiropraktyków (znanych jako kręgarze i osteopaci).

Porozmawiajmy o filozofii, historii i opartych na badaniach dowodach na tę dziedzinę leczenia.

Credo chiropraktyka

Chiropraktycy są dumni z naturalnego podejścia do udzielania pacjentom pomocy w realizacji celów zdrowotnych. W istocie, podstawową zasadą na której zbudowana jest ta profesja jest to, że organizm ma zdumiewającą zdolność samoleczenia, w ramach odpowiednich warunków, i zadaniem chiropraktyka jest pomoc w ich utworzeniu.

Ponieważ układ nerwowy kontroluje każdą komórkę i narząd w naszym organizmie, chiropraktycy swoją uwagę skupiają na zdrowiu naszego kręgosłupa by był prawidłowo ustawiony, jeśli są jakieś przemieszczenia.

Chiropraktyka pomaga w przypadku słabego słuchu

Sztukę naturalnego uzdrawiania – chiropraktykę – opracował magnetyczny uzdrowiciel o nazwisku D D Palmer w 1895. Jak mówi historia, to wszystko zaczęło się kiedy Harvey Lillard – człowiek głuchy na jedno ucho przyszedł do Palmera z nadzieją, że on ma coś w zanadrzu w leczeniu głuchoty.

Gdy Palmer dowiedział się, że Lillard doznał urazu głowy, co spowodowało utratę słuchu, zbadał jego kręgosłup i zauważył, że kręg w górnej części pleców wydawał się być w niewłaściwym miejscu. Według Palmera:

„Miałem tu przypadek problemu z sercem, który nie ulegał poprawie. Zbadałem kręgosłup i znalazłem przesunięty kręg naciskający na nerwy unerwiające serce. I ustawiłem ten kręg i to przyniosło natychmiastową ulgę – nic w tym ‚przypadkowego’. Wtedy zacząłem rozumieć, że skoro dwie choroby, tak odmienne jak głuchota i problemy z sercem, pochodziły od uderzenia, nacisku na nerwy, to czy inne choroby nie były skutkiem podobnej sprawy? W ten sposób powstała wtedy nauka (wiedza) i sztuka (manipulacji) – chiropraktyka powstały w tym czasie”.

Palmer wymyślił swoją ręczną technikę terapii – chiropraktykę, której nazwa pochodzi od dwóch greckich słów cheiros i praktikos (co oznacza „rękami”). Od tego czasu, niezliczone miliony ludzi na całym świecie skorzystały z tej terapii manualnej, którą niektóre źródła datują do Hipokratesa!

Pod- lub nadwichnięcie kręgów

U podstaw licznych cudownych opowieści chiropraktycznych leży pojęcie znane jako „podwichnięcie kręgów”. Kiedy tego zwrotu używają kręgarze, mówią o kompresji mechanicznej i podrażnieniu nerwów i stawów kręgosłupa. W przypadku Harveya Lillarda, nerwy wpływające na jego zmysł słuchu zostały naruszone, i kiedy D D Palmer uwolnił jego ciało od tej „obrazy neurologicznej”, przywrócił mu słuch.

 • Dla kogoś innego, to może być rwa kulszowa
 • Albo dolegliwości przewodu pokarmowego
 • Albo …

Jeśli weźmie się pod uwagę to, ze większość komórek i narządów w organizmie są kontrolowane przez nerwy wędrujące przez kanał kręgowy, jest oszałamiające by zastanowić się, jak rozległe mogą być skutki uboczne!

Po co manipulacja chiropraktyczna?

Nad-/podwichnięcie kręgów może być skutkiem wielu rzeczy. Oto niektóre z bardziej powszechnych:

 • Kręg w niewłaściwym położeniu („przesunięcie”) w wyniku poślizgnięcia się lup upadku (“macrotrauma”).
 • Cały kręgosłup przesunięty z powodu nieprawidłowej postawy
 • Obrzęk stawu na skutek uszkodzenia stawu międzykręgowego.
 • Reakcja zapalna wywołana nieprawidłową dietą, brakiem czystej wody albo stresem psychologicznym.
 • Osteoporoza albo wyniszczające zmiany w kręgosłupie lub krążkach międzykręgowych.
 • Punkty aktywujące i napięte mięśnie pleców, które dyslokują kręg

Znaczenie postawy

Problemem jaki zauważamy w naszych zachodnich kulturach jest to, że nienaturalne przyzwyczajenie do całodziennego siedzenia wpływa na nasz kręgosłup – nie mówiąc o postawie! Przyklejamy się do komórek, iPadów i laptopów!

Zbyt wielu z nas prowadzi życie zgarbieni i z szyjami wystającymi jak u żółwi. Lekarze nazywają to „postawą głowy do przodu”, a badania dowodzą, że na każdy cal w jakim głowa wystaje z prawdziwego środka ciężkości, szyja dźwiga dodatkowe 10 funtów [4.5 kg] stresu. Wystarczy pomyśleć o tym, jak to może być powszechne i niebezpieczne dla zdrowia!

Podczas oceny postawy, kręgarze regularnie obserwują wielu pacjentów posiadających głowę 2 – 3 cale [5 – 7.5 cm] do przodu, co stanowi dodatkowe 20-30 funtów [9 – 13 kg] obciążenie na szyję!

Wyniki 10 najważniejszych badań

Znalezienie dobrego kręgarza nie jest tylko kluczem do usunięcia szkód spowodowanych wieloletnią złą postawą lub urazem – to również jest ważne dla wszystkich, którzy chcą podjąć aktywne działanie w celu ochrony zdrowia.
Nie znam żadnego innego zawodu na naszej planecie, który może tak zapobiec chorobom nerwowo-mięśniowym, jak chiropraktyka. Dlatego ja osobiście pozwalałem manipulować sobą od ponad 10 lat, i polecam to moim pacjentom, przyjaciołom i członkom rodziny, by zrobili to samo.
Ale nie wierz tylko moim słowom. Oto niektóre z badań medycznych potwierdzających korzyści terapeutyczne chiropraktyki.

 1. – Rwa kulszowa

W ubiegłym roku The European Spine Journal opublikował wyniki badań klinicznych skutków chiropraktycznych manipulacji – miały 72% sukcesu w leczeniu rwy kulszowej i powiązanych objwów w porównaniu z 20% sukcesem zastrzyków z kortykosteroidów.

W porównaniu z większością terapii medycznych, tylko kilka interwencji może pomóc w bólu kręgosłupa i leczeniu tak jak manipulacje chiropraktyczne!

 1. – Ból dolnej i szyjnej części kręgosłupa

W badaniu opublikowanym w British Medical Journal w 2003, 183 pacjentów z bólem karku przydzielono losowo terapii manualnej (mobilizacja kręgosłupa), fizjoterapii (głównie ćwiczenia) lub lekarzowi rodzinnemu (doradztwo, edukacja i leki) w badaniu trwajacym 52 tygodnie.
Kliniczne mierniki wyników wykazały, że manipulacje chiropraktyczne spowodowały szybszy powrót do zdrowia niż fizjoterapia i opieka lekarza ogólnego. Ponadto całkowity koszt pacjentów leczonych przez chiropraktyka wynosił 1 / 3 kosztów fizjoterapii lub opieki lekarza rodzinnego.

Inne badanie opublikowane w Manipulative and Physiological Therapeutics pokazuje, że pacjenci z przewlekłym bólem w dolnej części kręgosłupa leczeni przez kręgarzy wykazali większą poprawę i zadowolenie po 1 miesiącu, niż pacjenci leczeni przez lekarzy rodzinnych.

Wyższy wskaźnik u pacjentów kręgarzy (53% wobec 13%) pokazał, że ból ten został znacznie złagodzony, zaś u 1 / 3 pacjentów medycznych ból ten albo uległ pogorszeniu, albo znacznemu pogorszeniu.

W zorganizowanym przez Krajowe Centrum Medycyny Alternatywnej badaniu skuteczności różnych metod leczenia bólu kręgosłupa, 272 pacjentów podzielono na 3 grupy: 1 – poddawanych manipulacji kręgarskiej, 2 – lekom przeciwbólowym (gotowe leki, narkotyki i relaksujące mięśnie) i 3 – zaleceniom ćwiczeń fizycznych.

Po 12 tygodniach około 57% leczonych przez kręgarza i 48% ćwiczących wykazali co najmniej 75% redukcję bólu, w porównaniu z 33% w grupie medycznej. Po 1 roku średnio 53% pacjentów z grup nie stosujących leków wykazali 75% redukcję bólu, i tylko 38% redukcji bólu u pacjentów stosujących leki.

 1. – Bóle głowy (napięcie i migrena)

Na drugim miejscu po bólu kręgosłupa są bóle głowy regularnie leczone przez chiropraktyków. W czasie kiedy prowadziłem badania, w ponad 230 artykułach czytałem o ich zdolności leczenia, zapobiegania i łagodzenia bólu głowy i migreny u pacjentów na całym świecie!

Wyniki badań grupy próbnej wykazały, że 22% pacjentów leczonych przez chiropraktyków doświadczyli 90% spadku ataków. W tym samym badaniu 49% pacjentów mówili o znacznej redukcji intensywności bólu.

W porównaniu z większością terapii medycznych, niewiele terapii może wykazać się łagodzeniem bólu głowy przez chiropraktyków.

 1. – Kolka i infekcja ucha

Wyniki badań opublikowanych w 2012 w Journal of Manipulative Physiological Therapeutics wykazały, że leczenie przez chiropraktyków znacznie zmniejszało objawy kolki. Mimo, że przeprowadzono bardzo niewiele badań opisujących efekty kliniczne chiropraktyki stosowanej na dzieciach, dosłownie dziesiątki studiów przypadków zostało udokumentowane, które opisują, jak dzieci cierpiące na zapalenie ucha środkowego (infekcje ucha), nadkwasoty i kolki doświadczyły kompletne do prawie całkowitego wyleczenia tylko po kilku wizytach. Powody tego się różnią, ale jest jeden wspólny punkt, że nerwy kontrolujące przewód pokarmowy i mózg są misternie połączone ze sobą i są dość wrażliwe na obrazy neurologiczne wywołane przez podwichnięcie kręgów.

 1. – Dolegliwości neurologiczne

Obecnie prowadzone są ekscytujące badania pionowym MRI [rezonans magnetyczny] pokazujące w jaki sposób korekta górnej szyi wpływa na różne choroby mózgu. Co widzieliśmy do tej pory jest dość niezwykłe.

Nie tylko skany MRI ujawniające, że płyn mózgowo-rdzeniowy i przepływ krwi są znacznie zwiększone po manipulacji chiropraktycznej, naukowcy obserwują, że wpuklenie móżdżku (gdy móżdżek spada poniżej linii czaszki) zostaje odwrócone i narastanie plakietek mózgu (często u chorych na stwardnienie rozsiane ) znika!

Montel Williams, słynny gospodarz programu TV, udzielił wywiadu na temat swoich doświadczeń jako pacjenta MS pod opieką chiropraktyka. Sprawdź tutaj, aby zobaczyć, jak to zmieniło jego życie! [Check it out here]

 1. – Ciśnienie krwi

W 2007, George Bakris, światowy ekspert w dziedzinie nadciśnienia, opublikował wyniki badań zespołu naukowców w Human Journal of Hypertension pokazujące, że jednorazowa korekta górnej części szyi ma taki sam skutek jak dwa leki obniżające ciśnienie. Co jeszcze bardziej fascynujące, skutki tej jednej korekty trwały dłużej niż 6 miesięcy!

W porównaniu z pacjentami leczonymi placebo, ci którzy korzystali z prawdziwej procedury doznali spadku średnio o 14 mm Hg w ciśnieniu skurczowym (górna liczba w pomiarze ciśnienia krwi) i spadku średnio o 8 mm w ciśnieniu rozkurczowym (dolna granica ciśnienia krwi).

Inne badania pokazały podobne wyniki u pacjentów z niedociśnieniem, i ich niskie ciśnienie podniosło się do poziomu normalnego po zabiegu chiropraktycznym. To jest ekscytujące bo podkreśla zdolność organizmu do tworzenia homeostatycznego zrównoważonego środowiska po usunięciu podwichnięć kręgów.

 1. – Zapobieganie operacjom chirurgicznym

Lekarze naturalni chiropraktykę od dawna uznawali za naturalną metodę zapobiegania operacjom kręgosłupa.
W rzeczywistości, Journal of American Medical Association niedawno opublikował swoje wytyczne o bólu dolnej części kręgosłupa, i zasugerował, żeby osoby cierpiące na bóle pleców najpierw spróbowali chiropraktyki przed podjęciem decyzji o operacji.

 1. – Sztywny bark

W ubiegłym roku opublikowano wyniki prób klinicznych o tym w jaki sposób pacjenci cierpiący na wyniszczającą dolegliwość sztywnego barku reagowali na manipulację chiropraktyczną.

Spośród 50 pacjentów: u 16 ból ustąpił całkowicie, u 25 nastąpiła poprawa 75%-90%, u 8 poprawa 50%-75%, i u 1 poprawa 0%-50%.

 1. – Skolioza [boczne skrzywienie kręgosłupa]

Chiropraktyczna korekta w przypadku skoliozy w połączeniu z technikami rehabilitacji mięśni może pomóc w zapobieganiu progresji skoliozy. Organizacje takie jak non-profit Clear Institute założony przez dr Dennisa Woggona mają wesprzeć pracowników służby zdrowia w skutecznym systemie chiropraktycznym w leczeniu osób ze skoliozą.

Udoskonalili metody i odkryli, że możliwe jest skuteczne leczenie tej dolegliwości bez stosowania ograniczających ściągaczy czy niebezpiecznych operacji. W wielu badaniach przypadku, uczestnicy zauważyli 10%-30% spadku ich krzywizn skoliozy. Można przeczytać o niektórych przypadkach here.

 1. – Sukcesy sportowe

Istnieje powód tego by współcześni sportowcy jak i ci w przeszłości, tacy jak Michael Phelps, Jerry Rice i Joe Montana, byli pod opieką chiropraktyka. Ponad 50% zespołów NFL zatrudniają chiropraktyka.

Ponieważ chiropraktyka jest tak skuteczna w dolegliwościach opartych na bólu i patologiach, jeden z najczęściej pomijanych aspektów chiropraktyki jest to, że zwiększa sukcesy osobiste i sportowe. Badania wykazały, że:

 • Zmniejsza cytokiny zapalne
 • Wzmacnia system odpornościowy
 • Poprawia funkcję płuc
 • Zmniejsza stres psychiczny i oksydacyjny
 • Zmniejsza napięcie mięśni
 • I może naturalnie podnieść poziom energii.

Badania nawet wykazały, obiektywnie i subiektywnie, że pacjenci stosujący chiropraktykę doświadczają „zwiększonej ogólnej funkcji organizmu”, która obejmuje regularność pracy jelit i jasność umysłu.

Zasadniczo, ponieważ pomaga ustawić organizm by sam się leczył, korekty chiropraktyczne mogą tak uwolnić układ odpornościowy, by skupiał się na zachowaniu cię w zdrowiu, co poprawi zdolność myślenia, poruszania się i funkcjonowania.

Źródło: http://draxe.com/10-researched-benefits-chiropractic-adjustments/

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *