Strona główna > NWO > Chiny wdrażają system oceny wszystkich obywateli

Chiny wdrażają system oceny wszystkich obywateli

Chiński rząd jest w trakcie wdrażania ogólnokrajowego elektronicznego systemu, zwanego systemem Kredytu Społecznego, przypisując każdemu z 1,3 miliarda obywateli ocenę za jego zachowania. System będzie oparty na różnych kryteriach, od wiarygodności finansowej i rejestru karnego do zachowań w mediach społecznościowych. Od 2020 roku każdy dorosły obywatel powinien, oprócz dowodu osobistego, mieć taki kod kredytowy.

a

Przepisy zostały ogłoszone w zeszłym roku, ale do tej pory niemalże nie przyciągnęły uwagi w Chinach i za granicą. W tym tygodniu Rogier Creemers, belgijski specjalista ds Chin na Uniwersytecie Oxforda, opublikował kompleksowe tłumaczenie przepisów dotyczących systemu Kredytu Społecznego, które wyjaśniają zakres systemu.

W wywiadzie dla holenderskiej gazety De Volkskrant Creemers mówi: „Z pomocą najnowszych technologii internetowych rząd chce realizować nadzór nad każdym obywatelem”. Jego zdaniem nadzór ten będzie miał szerszy zakres, niż miało to miejsce w ramach poprzedniego systemu w NRD: „Celem niemieckiego systemu było ograniczenie możliwości wybuchu rewolty przeciwko reżimowi. Chiński cel jest o wiele bardziej ambitny: jest wyraźnie próbą stworzenia nowego obywatela.”

Cele nowego systemu są nie tylko ekonomiczne takie jak walka z nieuczciwymi praktykami, ale także moralne. „To są celowe wysiłki chińskiego rządu mające na celu promowanie wśród obywateli „socjalistycznych podstawowych wartości „, takich jak patriotyzm, poszanowanie starszych, ciężka praca i unikanie ekstrawaganckiej konsumpcji”, mówi Creemers.

Zły „kod kredytu” może spowodować, że obywatel nie będzie się kwalifikował do niektórych miejsc pracy, zamieszkania lub by uzyskał kredyt na założenie firmy. „Na rynku pracy będzie konieczne uzyskanie odpowiedniego wyniku aby uzyskać określoną pracę.”

Za: http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/kredyt_spoleczny_chiny,p1081699893

Data publikacji: 6.05.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *