Strona główna > Świat > Chiny – Izrael w relacjach wzajemnych i wobec USA

Chiny – Izrael w relacjach wzajemnych i wobec USA

„Izrael i Chiny to małżeństwo w niebie” – powiada Netanjahu. Chociaż współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa pozostaje ograniczona, to obie strony prą do przodu w handlu i technologii uważa Shannon Tiezzi w The Diplomat *5.

Izrael nie może pozwolić swoim stosunkom gospodarczym z Chinami zagrozić jego politycznym stosunkom z Ameryką; tak brzmi oficjalny tytuł artykułu

To byłoby bardzo niebezpieczne.

Premier Chin Li Keqiang towarzyszy premierowi Izraela Beniaminowi Netanjahu na ceremonii powitania w Pekinie 20 marca 2017 roku. (Lintao Zhang/Getty Zdjęcia)

O autorze:Elliott Abrams jest starszym pracownikiem naukowym w zakresie studiów Bliskiego Wschodu w Radzie Stosunków Zagranicznych (Council on Foreign Relations), gdzie prowadzi blog,  Pressure Points.

Jak słusznie i z wielką korzyścią zauważa Artur Herman*1. w swoim eseju w Mosaic*2., Wzrastające stosunki Izraela z Chinami prezentują wspaniałe możliwości gospodarcze i poważne zagrożenia polityczne. Jestem mu wdzięczny za to, że powołał się na krótki dokument w tej sprawie, który napisałem wcześniej w tym roku; jego własna analiza jest znacznie bardziej szczegółowa.

Wśród najważniejszych szczegółów Hermana-należy wskazać, że Izrael zawarł kontrakty, pozwalające na chińskim firmom zbudować nową przystań w porcie Ashdod, a także zarządzać portem Haifa, największym w kraju. Ponadto, w Hajfie rola Chin będzie znacznie bardziej rozległa niż w Aszdod, i, jak wskazuje Herman, może to zagrozić współpracy wojskowej Izraela ze Stanami Zjednoczonymi. Powołuje się on na zaniepokojenie z tego powodu, wyrażone przez niektórych byłych izraelskich wojskowych. Do tego można dodać niedawne wypowiedzi Admirała Gary Roughead’a, byłego szefa sił morskich USA:

Chińscy operatorzy portu będą uważnie obserwować ruch amerykańskich okrętów, będą na bieżąco zorientowani w zakresie prac konserwacyjnych,  będą mieć dostęp do sprzętu, przemieszczanego do i z terenu remontów i [mogą] swobodnie komunikować się z naszymi załogami w ciągu długich okresów czasu. Ważne jest, że systemy informacyjne i nowa infrastruktura, będące integralną częścią portów, a także zaistnieje prawdopodobieństwo obecności  informacyjnych i elektronicznych systemów nasłuchu, zagrażających informacji i cyber bezpieczeństwie USA. Te czynniki mogą nie wyeliminować krótkich wizyt portów (przez okręty USA) ale to wyklucza bazowanie i inne dłuższe  projekty i inicjatywy.

Innymi słowy, chińska operacja w porcie Hajfa (na 25 lat) znacznie zmniejszy apetyt marynarki wojennej USA na bazowanie tam swoich okrętów, ze wszystkimi korzyściami, które ta wieloletnia praktyka przyniosła Izraelowi. Korzyści te obejmują nie tylko bardziej ścisłą współpracę między amerykańskimi i izraelskimi marynarkami wojennymi, ale i wszystkie inne korzyści Izraela, kiedy tysiące lub dziesiątki tysięcy amerykańskich marynarzy lądują tam, wydają pieniądze i poznają kraj, jako – po raz pierwszy – turyści.

Herman ma również rację, podkreślając wrażliwość związaną z transferem izraelskich wysokich technologii do Chin, które obecnie są głównym przeciwnikiem Ameryki. Tak, sprzęt wojskowy jest zabroniony, o czym dobrze wiedzą Chińczycy, ale nie obiekty podwójnego zastosowania , a one mogą wnieść znaczący wkład w siłę chińskiego wojska. Nikt nie powinien mieć złudzeń, że chiński „sektor prywatny” jest oddzielony od reżimu i jego sił zbrojnych. Dla Xi Jinping’a i innych przywódców Partii Komunistycznej „sektor prywatny” istnieje po to, aby służyć partii i państwu – i Armii Ludowo—wyzwoleńczej (PLA).

Jako oficjał Krajowej Rady Bezpieczeństwa w administracji George’a Busha, przeżyłem w 2004 roku diaboliczny incydent opisany przez Hermann’a, w którym USA, zapobiegły  sprzedaży przez Izrael Chinom elementów składowych drona, co w amerykańskim rozumieniu stanowiło zagrożenie dla naszego sojusznika Tajwanu i potencjalnie wobec sił własnych. Pomimo, że udało się nam ukryć ten incydent na pierwszych stronach, to było to wielce nieprzyjemne doświadczenie dla obu stron. Dziś dla chińskich firm – jedna sprawa kupować  AHAVA i jej płyny *3. , lub TNUVA  i jej produkty mleczne, ale zupełnie co innego – widzieć generała Chen  Bingde,, szefa sztabu PLA odwiedzającego Izrael. To po prostu nie powinno się nigdy zdarzyć, i mam nadzieję, że administracja Trumpa mówi o tym bardzo wyraźnie.

W pewnym sensie Herman może wyolbrzymiać wyjątkowość relacji Izraela zwłaszcza z Chinami. Te relacje nie są oddzielne lub z dala od większych wysiłków Izraela, mających na celu,  przełamanie globalnego ruchu bojkotu, poszerzając swój handel zagraniczny daleko poza granice Unii Europejskiej, dzisiejszego głównego partnera handlowego. Podczas gdy handel z Chinami szybko wzrósł, osiągając, jak zauważa Herman, około 11 miliardów dolarów rocznie, handel z Indiami również wzrósł znacznie  i obecnie wynosi 5-6 miliardów dolarów rocznie.

W ten sposób Izrael próbuje nawiązać stosunki gospodarcze z dwoma najbardziej zaludnionymi państwami świata, i to zasadne.  Z pewnością w najbliższym czasie będzie on także starał się rozszerzyć stosunki z Brazylią, największym krajem Ameryki Łacińskiej, której nowo wybrany prezydent już zapowiedział swój zamiar przeniesienia swojej ambasady do Jerozolimy.

W związku z tym jednak, Herman ponownie przesadza pisząc, że stosunki Izraela z Chinami są teraz jednym z najbardziej niezwykłych gospodarczych i politycznych partnerstw ostatnich dwóch dekad.”Jeśli być dokładnym, to żadnego politycznego partnerstwa z Pekinem nie ma. Sam Herman wskazuje na to w innym miejscu, biorąc pod uwagę, że znacznie wzrosły handel Izraela z Chinami „nie doprowadził do żadnych znaczących zmian w utrwalonej  wrogości Pekinu wobec zarządzania przez Izrael kwestii palestyńskiej”, dodając w nawiasach: „z Indiami, Izrael odniósł większy sukces.”

W istocie. Podczas gdy chińska rutyna głosowania w ONZ, wciąż pozostawia wiele do życzenia, Indie już nie są takim zaciekle anty-izraelskim członkiem, jak Chiny. Na przykład, w czerwcu ubiegłego roku, w Walnym Zgromadzeniu, Indie głosowały za lub wstrzymały się od głosu, wobec wielu poprawek do anty-izraelskich uchwał, zgłoszonych przez USA. Indie są po prostu potencjalnie bardziej obiecującym przyjacielem, niż Chiny, w tym sensie, że jest to demokracja, która ma bilateralnie przyjazne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Nikt nie oczekuje Xi Jinping ‚a w Jerozolimie, ale premier Indii Modi już tam był.

W ogóle, uważam za naturalne, że Izrael zechce zwiększyć handel i inwestycje z najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Ale Herman rację, ostrzegając o wszystkich nieuniknionych zagrożeniach, które mogą przynieść takie stosunki gospodarcze. Co jest szczególnie niepokojące, Izrael, jak się wydaje, wyraźnie nie jest przygotowany do radzenia sobie z tymi zagrożeniami.

Decyzje o wpuszczeniu chińskich firm w izraelskie porty, najwyraźniej były podejmowane bez procesu przeglądu, który objął by udziałem IDF i Radę Bezpieczeństwa Narodowego Izraela. Izrael również nie ma takiej instytucji, jak Komisja do Spraw Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS). Kilkanaście agencji, przedstawionych w tym komitecie, włączając Departament Stanu, urzędy i agencje skarbu, handlu, bezpieczeństwa narodowego i obronę, a także dyrektora Wywiadu Narodowego. Handel Izraela z Chinami już daleko wykracza poza poziom, który wymaga podobnie zinstytucjonalizowanej metody dokładnej analizy bezpieczeństwa narodowego, w odniesieniu do wszystkich dostępnych chińskich i innych inwestycji zagranicznych.

Podstawowe punkty Artura Hermana są bardzo silne: Izrael jest częścią wolnego świata i znajduje się w amerykańskiej orbicie. Stany Zjednoczone są jego kluczowym partnerem w zakresie bezpieczeństwa i wydzielają na jego obronę ponad 3 miliardy dolarów rocznie. Nadzieja niektórych zachodnich obserwatorów na to, że rozwój gospodarczy doprowadzi do reform politycznych w Chinach, została już dramatycznie obalona. Z tego względu nie przewiduję „politycznego partnerstwa” między Izraelem i Chinami, jako że, gdyby Izrael pozwolił aby stosunki gospodarcze z Chinami, mogły zagrozić jego politycznej i relacji bezpieczeństwa z USA, to byłoby to skrajnie głupie i bardzo niebezpieczne.

——————–

Na powyższy temat na YouTube:

Israel: Netanyahu meets Chinese VP Wang for innovation conference

PM Netanyahu and Chinese VP Wang at Israel-China Innovation Conference

——————————–

Przypisy:

*1.  Arthur Herman is a senior fellow at the Hudson Institute and the author, most recently, of 1917: Lenin, Wilson, and the Birth of the New World Disorder (HarperCollins, 2017).

*2.https://mosaicmagazine.com/essay/2018/11/israel-and-china-take-a-leap-forward/
Israel and China Take a Leap Forward—but to Where?

*3. AHABA-znana izraelska firma produkująca kosmetyki

*4. TNUVA, or Tenuvah, (Hebrew: תנובה‎, fruit or produce) was for its first seventy years an Israeli food processing cooperative (co-op) owned by the kibbutzim (collective farms) and moshavim (agricultural communities), and historically specializing in milk and dairy products; it was subsequently sold by its members as a limited company and, since 2014, has been controlled by a Chinese state company, Bright Food. Tnuva is the largest food manufacturer in Israel; its sales account for 70% of the country’s dairy market as well as sales of meat, eggs and packaged food.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tnuva

*5.W oryginale:
Israel and China a ‚Marriage Made in Heaven,’ Says Netanyahu
Though security cooperation remains limited, the two sides are pushing forward on trade and technology.
Shannon Tiezzi
the Diplomat
March 22, 2017

https://thediplomat.com/2017/03/israel-and-china-a-marriage-made-in-heaven-says-netanyahu/

————
źródło:
Israel Mustn’t Let Its Economic Relationship with China Threaten Its Political Relationship with America
autor: Elliott Abrams
https://mosaicmagazine.com/response/2018/11/israel-mustnt-let-its-economic-relationship-with-china-threaten-its-political-relationship-with-america/
Nov. 12 2018

——————

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki

Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów: dozwala się wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Za: https://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/146473,chiny-izrael-w-relacjach-wzajemnych-i-wobec-usa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *