Strona główna > Świat > Chińskie Banki przyłączyły się do sankcji przeciwko Rosji

Chińskie Banki przyłączyły się do sankcji przeciwko Rosji

Wbrew rozpowszechnianym przez kremlowskich propagandziorów bajkom dla „gawnojedow” w tym i tutejszych (odniesienie do Neon24.pl), Chińską Republikę Ludowo Demokratyczną z „swierchdzierżawą” więcej dzieli, niż łączy. Dobitnie ilustruje to wymiana handlowa.

Chiny kierują się wyłącznie własnym, dobrze pojętym interesem, choćby nie wiem ile pudełek z lodami nie przywiózł i blinów z kawiorem, Putin nie wysmażył.  A Xi Jinping do naiwnych nie należy, robi swoje.. prawda p. jetz nach?

Nadzieje władz rosyjskich na pomoc Chin w przezwyciężaniu sankcji Zachodu, stopniowo rozbijają się o surową rzeczywistość.

Choć de iure Pekin nie wprowadzał przeciwko Federacji Rosyjskiej  żadnych sankcji finansowych, w rzeczywistości chińskie banki przystąpiły do ograniczeń wprowadzonych przez USA i Unię Europejską.

Komercyjne instytucje kredytowe CHRL opóźniają przelewy na rachunki banków rosyjskich lub w ogóle odmawiają dokonywania płatności, – oświadczył w piątek szef przedstawicielstwa Banku Rosji w CHRL Władimir Daniłow, występując na okrągłym stole „Rosyjsko-Chińska współpraca finansowa jako czynnik rozwoju gospodarczego”, w Harbinie.

„(Istnieją) problemy związane z rozszerzoną interpretacją chińskich banków środków ograniczających państw trzecich”, – wyjaśnił Daniłow : pod blokadę transakcji trafiają transakcje firm nawet nie włączonych do listy objętych  sankcjami.

Przy tym rosyjskie banki podkreślają zaostrzenie warunków. To prowadzi do opóźnień w realizacji płatności klientów banków rosyjskich, jak i wzajemnych płatności na rzecz firm w Rosji”, – powiedział Daniłow (cytaty za TASS).

Według wiceprezesa związku banków Rosji (АБР) Anatolija Kozłaczkowa ( Козлачкова), trudności pojawiają się nawet na etapie otwierania rachunków korespondencyjnych ( корсчетов).

„Problemy te są zrozumiałe, są one związane z presją sankcyjną” – powiedział Kozłaczkow, dodając, że „trzeba szukać sposobów na (ich) rozwiązywanie dla wspólnego sukcesu”.

Poszukiwania trwają od ponad trzech lat. Na to, że chińskie banki nie chcą przeprowadzać operacji z rosyjskimi bankami i znacznie zmniejszyły udział w transakcjach handlu zagranicznego, jeszcze w czerwcu 2015 roku narzekał pierwszy wiceprzewodniczący grupy ВТБ*1 Jurij Sołowiow (Соловьев).

W kolumnie, napisanej dla FInance Asia, skarżył się na „sprzeczne stanowisko Chin wobec rosyjskich banków po wprowadzeniu sankcji USA i UE”.

Proces de-dolaryzacji i przejścia na waluty narodowe we wzajemnym handlu, ogłoszone przez prezydenta Władimira Putina, także idą opornie. Dolar nadal pozostaje główną walutą rozliczeń, powiedział Daniłow.

Według danych Banku Centralnego, w dolarach odbywa się 88% transakcji eksportu do Chin i 73,6% – w imporcie z Chin.

Przy tym Chiny de-facto odmawiają przyjmowania rubli za sprzedane do Rosji towary: udział rosyjskiej waluty w rozliczeniach importu wynosi zaledwie 3,8%. To mniej niż w 2013 roku (3,9%).

Chiny są bardziej skore przyjmować zapłaty w juanach  – w ubiegłym roku w chińskiej walucie przeprowadzono 8% transakcji eksportowych vs. 1,7% cztery lata temu.

Zakres stosowania krajowych walut w rozliczeniach wzajemnych „nie odpowiada potencjałowi rosyjsko-chińskich stosunków handlowych”, powiedział Daniłow. Te kwestie będą ponownie omawiane na kolejnym posiedzeniu podkomisji do spraw współpracy 28 września w Shenzhen (prowincja Guangdong, Chiny Południowe).

——————

A oto jak na Neon24.pl przyjęto powyższy artykuł:

http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/145532,chinskie-banki-przylaczyly-sie-do-sankcji-przeciwko-rosji

I co Państwo na to?

——————————————-

Przypisy:
*1 .Bank VTB — radziecki i rosyjski uniwersalny bank komercyjny z udziałem państwowym (60,9% należy do państwa). Drugi pod względem wielkości aktywów bank w kraju i pierwszy w wielkości kapitału zakładowego. Siedziba banku znajduje się w Moskwie, zarejestrowany w Sankt-Petersburgu. 1 stycznia 2018 roku dołączył do siebie stowarzyszony bank VTB 24.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%BD%D0%BA_%D0%92%D0%A2%D0%91

—————————

Źródło:

https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/kitayskie-banki-prisoedinilis-k-sankciyam-protiv-rossii-1027535588
autor: nieukazany
Китайские банки присоединились к санкциям против России
14.09.2018
——————-

Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.
  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *