Strona główna > Świat > Chiński niewidoczny myśliwiec przechwytujący J-20 gotowy. Podobno jest sprawniejszy niż wielu przypuszczało

Chiński niewidoczny myśliwiec przechwytujący J-20 gotowy. Podobno jest sprawniejszy niż wielu przypuszczało

Źródło: http://www.businessinsider.com/chinas-j-20-mighty-dragon-fighter-jet-2012-3

09/03/2012

Autorzy: Eloise Lee i Robert Johnson. Tłum. wMordechaj

Najnowsze zdjęcia chińskiego “Potężnego Smoka” (Mighty Dragon), niewidocznego myśliwca przechwytującego J-20, właśnie ujrzały światło dzienne i znalazły się na blogach poświęconych sprawom wojskowym. Najnowsze zdjęcia pokazują J-20 w przestworzach, przelatującego gdzieś nad środkową częścią Chin. Mówi się, że prototyp używa silnika chłodzonego turbiną, Saturn AL-31, jaki został zaprojektowany przez Rosjan dla swego myśliwca Su-27. Reuben Johnson z The Washington Times zawiadamia, że chińczykom zabierze jeszcze około 10 lat zbudowanie własnego silnika do J-20. W tym okresie pozostaje im korzystać z faktu, że chociaż F-22 Raptor jest zwrotniejszy i w całości wytwarzany w USA, to Dragon może unieść więcej paliwa i uzbrojenia niż produkt Lockheed’a.

Rozbudowa prototypu J-20 rozwija się znacznie szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Jeszcze w 2009 r., gen. He Weirong, zastępca szefa wojskowych sił powietrznych Chin, w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że J-20 nie znajdzie się w fazie testów operacyjnych przed 2017-2019 r. Taka ocena prawdopodobnie ulegnie całkowitej zmianie, jeśli prace będą postępować w aktualnym tempie.

Bill Sweetman z AviationWeek wskazuje na to, że postępy prac nad J-20 mają taki charakter, że nikt nie jest pewny, czemu myśliwiec ma służyć. Spekuluje on, że wielkość samolotu oraz możliwości w zakresie uzbrojenia, mogą wskazywać na to, iż „będzie zagrożeniem dla środków służących zbieraniu danych wywiadowczych, śledzenia, rekonesansu oraz tankowców powietrznych poprzez użycie swych możliwości chowania się przed namierzeniem i szybkości dającej szansę pokonania przeciwnika, jaki stanie z nim w szranki”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.