Strona główna > Zdrowie > Chińska diagnostyka: odkryj swoje tajemnice zdrowotne na podstawie wyglądu języka

Chińska diagnostyka: odkryj swoje tajemnice zdrowotne na podstawie wyglądu języka

język

Czy wiesz. . . że twój język może ujawnić wielkie tajemnice o twoim zdrowiu, łącznie z infekcją i innymi zagrożeniami dla zdrowia?

język

W tradycyjnej chińskiej medycynie [Traditional Chinese Medicine – TCM), “pokaż język” nie ma nic wspólnego z chęcią obejrzenia przez lekarza twoich migdałków.

Wygląd języka jest jedną z mierników wykorzystywanych w TCM w klasyfikacji stanu zdrowia fizycznego pacjenta, albo zheng. Wyszkolone oko może czytać język by zdobyć informacje o stanie odżywienia pacjenta (łącznie z potencjalnymi niedoborami). . . możliwymi infekcjami. . . a nawet prawdopodobnymi wyzwaniami zdrowotnymi.

Tysiące lat doświadczenia i obserwacji w Chinach udowodniły, że diagnostyka języka jest cennym instrumentem w poprawie stanu zdrowia.

Wschód spotyka Zachód dzięki nowemu narzędziu – komputerowemu programowi analizy języka

Najnowszy program opracowany przez naukowców z University of Missouri pokazuje, że poprzez połączenie tej starożytnej praktyki z nowoczesną technologią, diagnoza języka może stać się jeszcze cenniejszym narzędziem zdrowia, dostępnym dla społeczeństwa.

Według artykułu w Science Daily, oprogramowanie „analizy obrazów w oparciu o kolor i powłoki języka w celu rozróżnienia między językami wykazujących objawy ‚gorącego’ lub ‚zimnego’ zheng. Odcienie czerwieni i żółci wiążą się z gorącym zheng, natomiast biała powłoka na języku jest oznaką zimnego zheng”.

Gorący i zimny zheng nie odnosi się do temperatury ciała, a wiąże się z konstelacją objawów odnoszących się do stanu organizmu jako całości.

Diagnoza twojego języka może dać ostrzeżenie: idź do lekarza

Dong Xu pomógł w powstaniu oprogramowania do diagnozy języka, i był współautorem badania jego dokładności. „Nasze oprogramowanie pomaga połączyć medycynę zachodnią ze wschodnią” – mówi Xu – „gdyż nierównowaga w zheng może posłużyć jako ostrzeżenie by pójść do lekarza. W ciągu roku naszym celem jest stworzenie aplikacji do smartfonów, która pozwoli każdemu zrobić zdjęcie języka i dowiedzieć się o stanie jego zheng”.

Xu i jego koledzy przeprowadzili badanie mające na celu oszacowanie dokładności ich oprogramowania. Zapisali 623 pacjentów z nieżytem żołądka i 48 zdrowych ochotników.

• Dokonano analizy języka każdego pacjenta
• Pacjentów z nieżytem żołądka podzielono wg objawów widocznej infekcji pewną bakterią znaną jako Helicobacter pylori, i intensywności objawów nieżytu.

Ponadto, większość pacjentów z nieżytem w badaniu już określono zheng: gorący czy zimny, i dlatego badacze mogli pewnie zweryfikować dokładność swojego oprogramowania.

Wyniki badania zostały przyjęte do publikacji w czasopiśmie Evidence Based Complementary and Alternative Medicine.

Czytanie języka bez użycia technologii

„Kształt, kolor i ruch języka, jak również kolor i struktura powłoki – wszystkie wskazują na funkcjonowanie organizmu i patologię” – mówi dr Maoshing Ni, autor Tajemnic samoleczenia [Secrets of Self Healing] i licencjonowany akupunkturysta.

Według Xu należy zwrócić uwagę na to, że. . .

  • zdrowy człowiek ma różowy język z odrobiną nalotu
  • czerwony język = nadczynność systemu [szybki metabolizm i przegrzewanie się]
  • blady język = niedoczynność [systemu immunologicznego, skłonność do ospałości, powolny metabolizm, ochłodzenie]
  • żółty nalot = obecność infekcji bakteryjnej w organizmie
  • biały nalot = oznaka infekcji grzybiczej / śluz niekiedy prowadzi do pleśniawki.

Przeszkoleni profesjonaliści oceniają wiele innych czynników w celu dokonania dokładnej diagnozy. Plus, na wygląd języka może mieć wpływ wiele czynników, nie związanych ze zdrowiem również, w tym skonsumowana niedawno żywność, wiek, pora dnia i pora roku.

Podstawa analizy języka: wyznaczenie meridianów

TCM opiera się na koncepcji kanałów energii, albo meridianów, i analiza języka nie jest tu wyjątkiem. Według dr Ni, różne części języka wiążą się z rożnymi systemami organizmu i narządami:

  • czubek języka = serce
  • część tuż za czubkiem = płuca
  • środek języka = śledziona i żołądek
  • tył języka = nerki, pęcherz i jelita
  • boki języka = wątroba i woreczek żółciowy.

Zmiany w kolorze, powłoce, wyglądzie itd. wykazują problemy w korespondujących narządach. Dr Ni mówi: „Wnikliwe badania prowadzone we współczesnych Chinach potwierdziły tę starożytną wiedzę”.

Źródło: http://undergroundhealthreporter.com/tongue-diagnosis-zheng/

Danica Collins, tłum z j. ang. Ola Gordon.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *