Strona główna > Zdrowie > Chińscy technokraci: zapomnijcie o rolnikach, przyszłość to szklarnie

Chińscy technokraci: zapomnijcie o rolnikach, przyszłość to szklarnie

Chiny zbudują 2 miliony hektarów (20 miliardów metrów kwadratowych) szklarni o kontrolowanym środowisku do 2025 r., co pozwoli wyprodukować połowę ich warzyw i upraw. Temperatura, wilgotność i oświetlenie byłyby w kontrolowanych warunkach. Nie miałoby znaczenia, czy na zewnątrz pojawiłyby się nowe ekstremalne wahania temperatury, czy też byłaby susza. Potrzebna żywność i woda byłyby odporne na wszelkie nieprzewidywane zmiany klimatyczne w ciągu następnych 500-1000 lat.

Alibaba sprzedaje szklarnie już za 70 centów za metr kwadratowy. Masowy, duży koszt dla producenta wynosi około 50 centów za metr kwadratowy. Jeśli koszty pracy przy instalacji wynoszą 50% projektu o powierzchni 2 milionów hektarów, projekt o powierzchni 20 milionów hektarów kosztowałby około 2 miliardów dolarów. 40 miliardów dolarów wystarczyłoby Chinom na wyprodukowanie 40 miliardów metrów kwadratowych szklarni z kontrolą klimatu, które mogłyby produkować wszystkie warzywa i uprawy. Wytwarzanie szklarni do produkcji żywności na całym świecie kosztowałoby 260 miliardów dolarów.

Rolnictwo z kontrolowanym klimatem prawie nie potrzebuje pestycydów i zużywa 7% wody. Zajmowałoby to 3-5% całkowitej powierzchni upraw na wolnym powietrzu.

Można by zapewnić dodatkowe fundusze na zwiększone zapotrzebowanie wynikające ze wzrostu liczby ludności oraz na pewien poziom automatyzacji, czujników i innych systemów.

Istnieje analiza ekonomiczna uprawy szklarniowej i wertykalnej na mniejszą skalę. Całkowity koszt dostarczenia funta warzyw uprawianych w komercyjnej szklarni szacuje się na 2.33 dolara za funt. Kosztowała 18.3 miliona dolarów budowa 280,000 2.6 stóp kwadratowych (3.0 hektara) komercyjnej szklarni w USA. Całkowity koszt wzrostu wyniósłby nieco ponad 2 miliony dolarów rocznie za 1.52 miliony funtów zieleni lub 165 dolara za funt. BrightFarms zatrudnia 1.10 osób w trzech szklarniach.

Szacunkowe koszty szklarni można obniżyć do 1 dolara za funt lub mniej przy budowie na dużą skalę. Poniżej znajdują się koszty systemów 2.8 ha w USA.

Posiadanie narodowego bezpieczeństwa żywnościowego i brak konieczności polegania na importowanej żywności ma wartość. Dziesięć do dwudziestu miliardów dolarów rocznie subsydiów dla gospodarstw domowych wypełnia lukę kosztową w przypadku rolnictwa na wolnym powietrzu.

 

Chiński system kontrolowanego środowiska będzie miał dużo automatyzacji i niższe koszty budowy ze względu na masową skalę i niższe koszty w Chinach.

PNAS – Potencjał plonów pszenicy w kontrolowanych środowiskach wertykalnych gospodarstw Uprawa pszenicy jest znacznie bardziej wydajna pod względem gruntów i wody, ale koszty nie są jeszcze konkurencyjne w porównaniu z uprawami na wolnym powietrzu.

Pszenica jest najważniejszą rośliną spożywczą na świecie, uprawianą na milionach hektarów. Plony pszenicy na polu są zwykle niskie i różnią się w zależności od pogody, gleby i praktyk zarządzania uprawami. Pokazujemy, że plony pszenicy uprawianej w zamkniętych gospodarstwach pionowych w zoptymalizowanych warunkach wzrostu byłyby kilkaset razy wyższe niż plony na polu z powodu wyższych plonów, kilku zbiorów rocznie i warstw ułożonych pionowo. Pszenica uprawiana w pomieszczeniach wymagałaby mniej ziemi niż pszenica uprawiana na polu, byłaby niezależna od klimatu, ponownie wykorzystywałaby większość wody, wykluczała szkodniki i choroby oraz nie powodowała strat składników odżywczych w środowisku. Jednak biorąc pod uwagę wysokie koszty energii do sztucznego oświetlenia i koszty kapitałowe, jest mało prawdopodobne, aby uprawa była ekonomicznie konkurencyjna w stosunku do obecnych cen rynkowych. Pszenica uprawiana na jednym hektarze gruntu w 10-warstwowym, pionowym obiekcie może produkować od 700 ± 40 t / ha (zmierzone) do maksymalnie 1,940 ± 230 t / ha (szacunkowo) ziarna rocznie w zoptymalizowanej temperaturze, intensywne sztuczne lekki, wysoki poziom CO2 i maksymalny osiągalny indeks zbiorów. Takie plony byłyby od 220 do 600 razy większe od średniego rocznego plonu pszenicy na świecie wynoszącego 3.2 t / ha. Niezależnie od klimatu, pory roku i regionu hodowla pszenicy pod dachem może być korzystniejsza pod względem środowiskowym, ponieważ potrzebna jest mniejsza powierzchnia ziemi wraz z ponownym wykorzystaniem większości wody, minimalnym zużyciem pestycydów i herbicydów oraz brakiem strat składników odżywczych.

Produkcja mięsa mogłaby również zostać objęta kontrolą klimatu. Pasza dla krów, świń, kurczaków i ryb mogłaby zostać przeniesiona do szklarni lub przetworzona na owady. Pasza dla owadów może zajmować od dwudziestu do stukrotnie więcej miejsca i być bardziej wydajna pod względem zużycia wody.

Mięso można przetworzyć na produkcję komórkową w dużych kadziach. Byłoby to podobne do przemysłowej produkcji piwa.

Przeniesienie rolnictwa pod kontrolę w pomieszczeniach oznaczałoby niewielkie koszty w porównaniu z wartymi setki bilionów dolarów planami łagodzenia zmiany klimatu.

Nie byłoby ryzyka masowego głodu spowodowanego temperaturą lub nieurodzajami spowodowanymi suszą.

Może nie być potrzeby przenoszenia wszystkich upraw do pomieszczeń ale jeśli Chiny sprowadzą połowę wszystkich swoich upraw do wnętrz w ciągu pięciu lat, to wyraźnie pokazuje, że cywilizacja może w każdej chwili sprowadzić wszystkie uprawy i rolnictwo do szklarni. Koszt, jak pokazałem, to mniej niż 0.5% światowego PKB na uprawy i kilka procent na mięso i paszę.

Przeczytaj całą historię tutaj…

O AUTORZE

Patrick Wood
Patrick Wood jest wiodącym i krytycznym ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki, agendy 21, 2030 i historycznej technokracji. Jest autorem Technocracy Rising: The Trojan Horse of Global Transformation (2015) i współautorem Trilaterals Over Washington, Volumes I i II (1978–1980) wraz z nieżyjącym Antonim C. Suttonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.