Strona główna > Bez kategorii > Chavismo wygrywa: Nicolas Maduro nowym prezydentem Wenezueli

Chavismo wygrywa: Nicolas Maduro nowym prezydentem Wenezueli

źródło: http://www.globalresearch.ca/chavismo-wins-nicolas-maduro-the-new-president-of-venezuela/5331367

 

Wenezuelski duch demokracji żyje. Fajerwerki świętowania odpalono po ogłoszeniu zwycięstwa Maduro. Są znacznie słabsze niż w październiku. Chavez wygrał wtedy różnicą 11 punktów procentowych.

Niedzielne wyniki wyborów były znacznie bliżej siebie, niż zakładano. Prognozy dawały Maduro zwycięstwo. Po przeliczeniu 99.2% oddanych głosów, wygrał różnicą 1.6%.

Obejmie urząd 19 kwietnia. Będzie na stanowisku przez 6 lat, aż do stycznia 2019 r.

Po swej reelekcji w 2006 r., Chavez powiedział:

Dzisiaj daliśmy kolejną dobrą lekcję szacunku imperialistom. To jest następna klęska imperium Mr. Niebezpieczeństwo”.  (…)

W grudniu ub. roku, Chavez dał swoje poparcie dla Maduro. Zrobił to w razie, gdyby sam nie mógł dalej pełnić obowiązków:

Moja opinia jest jednoznaczna, tak jasna jak księżyc w pełni – nieodwołalna, zupełna, całkowita – należy wybrać Nicolasa Maduro na prezydenta”.

Proszę o to z głębi mego serca. On jest jednym z tych młodych przywódców, którzy mają wielkie zdolności kontynuowania czegoś, czego ja już nie mogę zrobić” (…)

Frekwencja wyborcza wyniosła 78.71%. To nieznacznie mniej niż w październiku (80.4%). Maduro otrzymał 7,505,338 głosów. Margines zwycięstwa wyniósł 50.66 % w stosunku do to Caprilesa, który dostał 49.07% głosów.

Capriles zebrał 7,270,403 głosów, o 234,935 mniej niż Maduro. W okresie przedwyborczym obiecywał uznać wyniki wyborów, jakie by one nie były. Zaraz po ogłoszeniu rezultatów w niedzielę, od razu nazwał je oszustwem i zażądał audytu  (…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.