Strona główna > Bez kategorii > Chasydzi żądają od władz Ukrainy większej uwagi

Chasydzi żądają od władz Ukrainy większej uwagi

Źródło: http://3rm.info/28313-hasidy-hotyat-bolshe-vnimaniya-ot-vlastey-ukrainy.html

Data publikacji: 11.09.2012

Tłum. RX

Brakujące ogniwo ewolucji?

Władze Ukrainy nie doceniają znaczenia i korzyści dla swojego kraju jakie przynoszą mu…masowe „pielgrzymki” chasydów. Opinię taką wyraził główny rabin Kijowa i Ukrainy, Jakov dov Bleich w oczekiwaniu na przybycie gości na żydowski Nowy 5773 rok, donosi gazeta „Ukrainskije nowosti”. „Około 100 tysięcy ludzi rocznie przyjeżdża do okręgu humańskiego i czerkawskiego…Jest to stały strumień „pielgrzymów”-turystów i, niestety, państwo do tej pory nie rozumie strategicznej konieczności inwestowania środków w infrastrukturę miasta Humań”– skarżył się rabin.

Jednocześnie Bleich porównał „pielgrzymowanie” chasydów i przyjazd kibiców na EURO-2012. „Około 500 tysięcy kibiców przyjechało i dlatego zainwestowano około 10 miliardów dolarów w rozwój ukraińskiej infrastruktury i gospodarki. To są goście jednorazowi. A do Humania przyjeżdżają w ciągu 20 lat, corocznie, pielgrzymi”– zauważył Jakov dov Bleich.

Według niego mieszkańcy Humania nieźle zarabiają na „pielgrzymach”.

Policjanci Izraela będą ochraniać chasydów w Humaniu. Każdy pielgrzym, dodał rabin, wydaje podczas swojej pielgrzymki średnio 2 tysiące dolarów. W związku z tym Bleich wyraził nadzieję, że rząd w końcu doceni znaczenie pielgrzymowania chasydzkiego na Ukrainę i zacznie pracować komisja ds. przygotowań do tego wydarzenia. Każdej jesieni tysiące judejów jedzie do Humania żeby odwiedzić mogiłę założyciela bracławskiego chasydyzmu, cadyka Nachmana i żeby świętować Rosh-hashana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.