Strona główna > Polska > Chabadzki rabin mianowany na nowego głównego rabina Krakowa wszystkich nie-Żydów nazywa antysemitami a później kłamie by próbować to ukryć

Chabadzki rabin mianowany na nowego głównego rabina Krakowa wszystkich nie-Żydów nazywa antysemitami a później kłamie by próbować to ukryć

„Powiedzmy to otwarcie: ci którzy nie są Żydami – nie lubią Żydów. Każdy to rozumie i wie”.

a

Czołowi polscy rabini i świeccy liderzy wspólnoty żydowskiej skrytykowali wypowiedź nowego rabina Krakowa z tego miesiąca w wywiadzie dla izraelskiego portalu osadników na Zachodnim Brzegu – Arutz Sheva.

Chabadzki Rabin Eliezer Gurary, powiedział Arutz Sheva, że wszyscy nie-Żydzi nienawidzą Żydów – potwierdzając teologią chabadzką która mówi, że wszystko co zrobi dobrego nie-Żyd dla Żyda robi z egoizmu, i że dusze nieżydowskie pochodzą z nieczystego źródła.

„. . . Ale dusze narodów świata pochodzą z innego, nieczystego [w przeciwieństwie do Żydów, których dusze pochodzą z czystego źródła] kelipot [wg kabały = łuski], który nie posiada nic dobrego, jak napisano w Etz Chayim, Portal 49, rozdz. 3, że wszystko dobre co mogą zrobić narody, robią z egoistycznych powodów. Ponieważ ich nefesh [dusza] pochodzi z kelipot nie zawierającego nic dobrego, to wszystko co robią jest z ich egoizmu. . .”

Tanya, tak zwana 'biblia' chabadzkiej teologii chasydzkiej napisana przez pierwszego rabina Chabadu Schneura Zalmana z Lyadi, koniec rozdz. 1.

Jest także stary aforyzm rabiniczny często cytowany w teologii chabadzkiej: “Eisav nienawidzi Ya’akova”, co ma oznaczać: „Wszyscy nie-Żydzi [poza wyjątkowo małą garstką sprawiedliwych Gojów] nienawidzą naród żydowski”. Gurary powiedział to w ten sposób: „Powiedzmy to otwarcie: ci którzy nie są Żydami – nie lubią Żydów. Każdy to rozumie i wie”.

a

Sześciu czołowych polskich rabinów należących do Stowarzyszenia Polskich Rabinów napisali w piątek. że „stanowczo sprzeciwiają się” wypowiedzi Gurary. „Oczekujemy, że rabin Gurary wycofa to szkodliwe oświadczenie. . . [Dokonane przez Gurary uogólnienie jest po prostu nieprawdą. [Tu w Polsce] Zwalczamy uprzedzenia i działamy na rzecz dobrych relacji z naszymi rodakami niezależnie od ich religii czy narodowości” – napisali rabini.

Również w piątek pięciu czołowych świeckich polsko-żydowskich liderów napisali, że byli „poruszeni i głęboko zaniepokojeni” tym co powiedział Gurary, zauważając, że Gurary „zasadniczo wszystkich nie-Żydów przedstawił jako antysemitów” – co zasadniczo mówi sama chabadzka teologia.

Skonfrontowany z powodu burzy wywołanej ta wypowiedzią, Gurary zareagował kłamiąc i oskarżając oponentów o szkalowanie go. Zaprzeczył tej wypowiedzi, twierdząc iż Arutz Sheva (bardzo popierająca Chabad) błędnie go zacytowała, i oskarżył krytyków o kierowanie w niego osobiście „błędnej i niezasłużonej zniewagi”.

Ale w posiadaniu JTA nagranie z wywiadu, pokazuje, że Gurary kłamie. Na taśmie wydaje antygojowskie oświadczenie, zacytowane przez Arutz Sheva i dodaje: „To nie powinno być niczym nowym, każdy kto mieszka poza [Izraelem] może wam opowiedzieć historię o postawie nie-Żydów. Oczywiście, są miejsca gdzie odczuwa się to bardziej, i są miejsca gdzie odczuwa się to mniej. W niektórych miejscach czuje się większą sympatię wobec Żydów, w innych bardziej odczuwa się nienawiść do Żydów” – powiedział Gurary.

Główny rabin Polski Michael Shudrich sprzeciwiał się mianowaniu Gurary na głównego rabina Krakowa. Ale liderzy żydowscy pod kierownictwem przewodniczącego wspólnoty żydowskiej w Krakowie, Tadeusza Jakubowicza, popierali kandydaturę Gurary, bo znali go od 8 lat jako wysłannika chabadzkiego.

Chabad Rabbi, Made New Chief Rabbi Of Krakow, Calls All Non-Jews Anti-Semites,  Then Lies To Try To Cover Up For It

Źródło: http://failedmessiah.typepad.com/failed_messiahcom/2014/06/chabad-rabbi-made-new-chief-rabbi-of-krakow-calls-all-non-jews-anti-semites-then-lies-123.html

Shmarya Rosenberg – 15.06.2014, tłum. Ola Gordon.

One thought on “Chabadzki rabin mianowany na nowego głównego rabina Krakowa wszystkich nie-Żydów nazywa antysemitami a później kłamie by próbować to ukryć

  1. Od sekciarza wymagałbym jednak nieco talmudycznego podejścia do sprawy, i powinien przypomnieć „Tylko żydzi są ludźmi, nie-żydzi nie są ludźmi, tylko bydłem” (Kerithuth 6b s. 78, Jebhammoth 61a).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.