Strona główna > Polska > Cenzura na Allegro. Wydawnictwo 3DOM zablokowane

Cenzura na Allegro. Wydawnictwo 3DOM zablokowane

Serwis Allegro.pl zablokował konto patriotycznego wydawnictwa 3DOM. Powodem decyzji jest donos lewicowej organizacji, Stowarzyszenia Nigdy Więcej, która uznała działalność wydawnictwa za „antysemicką”. Czy mamy do czynienia z kolejnym przykładem cenzury prawicowych treści, tym razem w ramach działalności wydawniczej w serwisach sprzedaży internetowej?

Konto wydawnictwa 3Dom zostało zablokowane przez moderatorów platformy Allegro.pl na 7 dni. Jako przyczynę podano – rzekome – łamanie regulaminu serwisu, wyrażające się w prowadzeniu sprzedaży publikacji „antysemickich” autorów. Decyzja serwisu nastąpiła po donosie Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

O sprawie rozmawiamy z wydawcą 3DOM, Tomaszem Stalą.

– Od dłuższego czasu dostawaliśmy informacje o usuwanych aukcjach bez podawania konkretnej przyczyny. Kiedy zbadaliśmy temat okazało się, że w całą akcję zaangażowane jest Stowarzyszenie Nigdy Więcej, które jest partnerem Allegro oraz zgłasza wątpliwości nie tyle co do samych książek, ile ich autorów. Co ciekawe, te tytuły są dostępne w innych księgarniach np. w Empiku czy księgarni PWN. Są nawet dostępne na Allegro, ale u innych sprzedawców – opisuje.

– Mamy do czynienia z bezwzględnym donosem, wymierzonym bezpośrednio w księgarnię wydawnictwa 3DOM, a nie w autorów. Stowarzyszenie Nigdy Więcej nie udostępniło nam ich treści, twierdząc że zarówno Allegro jak i oni mogą przekazać je jedynie odpowiednim organom. Odpisali nam jedynie, że ks. prof. Pruszyński, ks. Trzeciak czy Henry Ford to znani antysemici i ich książki nie powinny znajdować się w przestrzeni publicznej – podkreśla wydawca.

Przykładem niedopuszczonego przez Allegro przejawu „antysemityzmu” jest np. książka ks. prof. Józefa Kruszyńskiego „Religia Żydów współczesnych” z 1922 r. Ks. Kruszyński sprawował urząd rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do 1933 r. – Standard naukowy, akademicki tej rozprawy jest niewątpliwy – podkreślał Grzegorz Braun. – O to właśnie idzie sprawa, czy będziemy mieli w Polsce sądy kapturowe, kodeksy niepisane, wyroki ferowane bez postawienia jasnego zarzutu, czy też będziemy kierować się prawem i Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej – ocenił.

– Dostaliśmy blokadę na 7 dni, która obecnie została zdjęta. Uznali obligatoryjnie, że w przypadku nie zastosowania się do regulaminu nasze konto zostanie zablokowane – mówi Tomasz Stala.

– Zamierzamy wstąpić na drogę prawną zarówno wobec grupy Allegro jak i Stowarzyszenia Nigdy Więcej – oznajmia. – Pamiętajmy – bo my żyjemy w takim przeświadczeniu, że jak coś ma polską nazwę to faktycznie jest polskie – że grupa Allegro od 2017 r. jest w rękach kapitału międzynarodowego. Nie jesteśmy także odosobnionym przypadkiem; kiedy ujawniliśmy naszą sytuację otrzymałem wiele wiadomości potwierdzających, że jest to działanie nagminne. Dodatkowo, nasze książki także w innych księgarniach internetowych zostały zbanowane – dodaje.

Tomasz Stala  podkreśla, że posiada informacji o kluczu, według którego ich oferta nie spełnia zasad regulaminu. Dziwi go także charakter współpracy Allegro.pl ze Stowarzyszeniem Nigdy Więcej.

– Zaznaczam; nie chcę absolutnie ingerować w zasady regulaminu wyznaczone przez właściciela serwisu, chcę tylko by miał charakter jasny, a nie uznaniowy. Tym bardziej, że wydaje mi się, że stanowią monopol na rynku polskim i powinno przyjrzeć się czy nie naruszają prawa dotyczącego monopolu – zaznacza.

Konfederacja zapowiedziała zorganizowanie specjalnej konferencji dotyczącej cenzury treści prawicowych w polskim internecie. – Dzisiaj obowiązuje frazes wolności i równości, ale praktyka jest zupełnie inna (…) zapraszamy na Konferencję dotyczącą wolności słowa i cenzury. Zorganizujemy ją jeszcze tej wiosny pod auspicjami Zespołu Parlamentarnego ds. Wolności Słowa – mówił na konferencji prasowej lider Konfederacji, Grzegorz Braun.

PR

Za: https://www.pch24.pl/cenzura-na-allegro–wydawnictwo-3dom-zablokowane,73809,i.html

5.02.2020

One thought on “Cenzura na Allegro. Wydawnictwo 3DOM zablokowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.