Strona główna > Świat > Były premier Izraela Ehud Olmert został skazany

Były premier Izraela Ehud Olmert został skazany

Olmert skazany - Wiadomości Wolna Polska

Olmert skazany - Wiadomości Wolna PolskaByły premier Izraela Ehud Olmert, został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za przyjmowanie łapówek i korupcje. Jest to pierwszy wyrok skazujący byłego szefa rządu w Izraelu

Olmert zaprzeczył oskarżeniom o wręczanie łapówek przy zakupie nieruchomości, które miało miejsce w czasie gdy zajmował stanowisko burmistrza Jerozolimy oraz ministra handlu i przemysłu.

Spodziewano się, że jego prawnicy skierują apelacje do sądu w Tel Awiwie, który wydał wyrok, aby umożliwić Olmert`owi (68) pozostanie na wolności aż Sąd Najwyższy wypowie się na temat jego uniewinnienia. Proces może potrwać wiele miesięcy.

Dwa lata temu, polityk-weteran został uniewinniony od większości głównych zarzutów przeciwko niemu w odrębnych sprawach dotyczących jego kontaktów z amerykańskim biznesmenem.

Te zarzuty korupcyjne zmusiły Olmerta do dymisji ze stanowiska premiera w 2008 roku, a jego uniewinnienie było warunkiem powrotu na scenę polityczną.

Sędzia David Rozen uznał Olmert`a winnym dwóch zarzutów łapownictwa stwierdzając: winny przyjął 500 tysięcy szekli (144000 dolarów) od deweloperów kompleksów mieszkaniowych Holyland w Jerozolimie oraz 60.000 szekli (17.000 dolarów) z innego projektu budowlanego.

Ehmud Olmert był premierem Izrael. W latach 1993-2003 był burmistrzem Jerozolimy. W 2003 roku wybrany do Knesetu.

W trakcie swej kadencji, Ehud Olmert został oskarżony o korupcję. W połowie 2008 roku jego główna konkurentka wewnątrz partii, Cypi Liwni wezwała go do ustąpienia. 30 czerwca 2008 r. zadeklarował, że nie będzie się ubiegał o reelekcję na stanowisko szefa Kadimy, jak również zrezygnuje ze premierostwa po wybraniu nowego lidera ugrupowania

tł. ls

http://www.blacklistednews.com/Former_Israel_PM_Gets_6_Years_for_Bribery/35175/0/0/0/Y/M.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.