Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Były antysemita przechrzcił się na judaizm

Były antysemita przechrzcił się na judaizm

antysemita Szegedi

422959Węgry: Csanád Szegedi przechrzcił się na judaizm

Jeden z byłych przywódców węgierskiej prawicowej i antysemickiej partii politycznej przechrzcił się na judaizm po tym, jak odkrył swoje żydowskie pochodzenie.

Csanád Szegedi, były członek nacjonalistycznej partii Jobbik, opuścił szeregi organizacji, gdy odkrył swoje żydowskie korzenie i fakt, że jego babcia przeżyła holocau$t.

Szegedi, który wcześniej otwarcie wyrażał poglądy antysemickie powiedział, że teraz poznaje judaizm z pomocą rabinów z Chabad w Budapeszcie, donosi niemiecka gazeta Welt am Sonntag.

Powiedział gazecie, że zamierza przestrzegać szabatu i zasad koszerności. „Odkryłem, że mogę pogodzić moje konserwatywne poglądy jako Węgier, i jako religijny żyd”.

28 lipca 2012 r., Szegedi wydał oświadczenie dla prasy, jakie zostało zamieszczone również na stronie internetowej Jobbik, że ze skutkiem natychmiastowym zrezygnował ze wszystkich stanowisk zajmowanych w partii. Szegedi wyraził życzenie, aby pozostać posłem do Parlamentu Europejskiego.

Oświadczenie Jobbiku potwierdziło, że wiadomość o żydowskim pochodzeniu jego matki „nie stanowi żadnego zagrożenia dla jego pozycji w partii”.

„W zeszłym tygodniu, w lipcu, media doniosły, że europoseł [Szegedi] dowiedział o swym pochodzeniu. Podobno w 2010 roku, europoseł próbował powstrzymać opublikowanie informacji o swym pochodzeniu oferując pieniądze [łapówkę], czemu poseł kategorycznie zaprzecza. To skłoniło wiceprzewodniczącego partii, Elod Novak, do żądania pełnej rezygnacji przez Szegedi, opisując działania posła jako „spiralę kłamstw”. Jobbik twierdzi, że problem polega na podejrzeniu przekupstwa, nie zaś na jego żydowskich korzeniach.

Opowiadając rozmowę ze swą babcią żydówką, Szegedi powiedział Welt am Sonntag, że „Ona się otworzyła i mówiła o swoim życiu, jak trafiła do Auschwitz, i jak nasza rodzina została unicestwiona. Byłem w szoku. Przede wszystkim dlatego, że zdałem sobie sprawę, że holocau$t naprawdę się wydarzył”.

Jego babcia zdecydowała się nie mówić o swojej przeszłości, ale gdy matka Szegedi miała 14 lat, jego dziadek ujawnił jej ich żydowskie pochodzenie. Lecz ostrzegł jednak, żeby nie mówiła o tym z nikim w obawie przed „kolejnym Auschwitz”. Dziadek był bardzo zadowolony, gdy matka Szegedi wyszła za mąż za nie-żyda „jako ochronę”.

Szegedi opowiadał gazecie o tym, jak to jest „odrodzić się” z powodu przyjęcia judaizmu.

Miałem taki system wartości, jaki musiałem zmienić całkowicie. Miałem ten system wartości, odkąd skończyłem 30 lat i musiałem przyznać, że wszystko było błędne, a ja muszę znaleźć wolę do zmiany„.

Po odkryciu „cudów judaizmu”, Szegedi z bandziorami z Chabadu odwiedził nawet Yad Vashem i lizał Ścianę Płaczu w Jerozolimie.

 422961

Straż Węgierska, ugrupowanie w czarnych mundurach i pod flagą przypominającą Strzelisty Krzyż

Działalność Straży Węgierskiej została zakazana w 2009 r., w tym czasie Szegedi dołączył do Jobbik, największej w kraju prawicowej siły politycznej. Od 2009 r. w Parlamencie Europejskim.

na podstawie:

http://www.ibtimes.co.uk/articles/516616/20131024/neo-nazi-leader-csanad-szegedi-jobbik-converts.htm

oświadczenie Jobbik z witryny partii

http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-news/1.553645

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.