Strona główna > Bez kategorii > By żyło się lepiej (mafii paliwowej)

By żyło się lepiej (mafii paliwowej)

 W odpowiedzi na donos onetu o „sukcesach w walce z mafią paliwową”

źródło: http://www.bibula.com

Gangsterzy mogą spać spokojnie. Krakowski sąd zdecydował o umorzeniu najważniejszych wątków w procesie mafii paliwowej. Oskarżeni nie będą już odpowiadać za przestępstwa skarbowe ani za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Powołując się na przepisy o przedawnieniu, krakowski sąd okręgowy umorzył dwa wątki w procesie mafii paliwowej. Według aktu oskarżenia, zarówno oskarżenie o przestępstwa karno-skarbowe dla 16 oskarżonych, jak i działanie w grupie przestępczej dla 14 z nich, dotyczyło okresu od stycznia 1999 do marca 2002 r. Sąd uznał zatem, że oskarżenie uległo przedawnieniu w marcu 2012 r.

Proces ws. mafii paliwowej toczy się przed krakowskim sądem od kwietnia 2005 r. Na ławie oskarżonych zasiadło 18 osób. Zgodnie z ustaleniami Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie grupa odpowiada za „wypranie” niemal 200 mln zł i wyłudzenie ok. 280 mln zł z podatku VAT.

Decyzją sądu umorzony został główny akt oskarżenia w prowadzonym przez krakowską prokuraturę apelacyjną śledztwie paliwowym. Przedawnieniu nie uległy jedynie zarzuty zorganizowania i kierowania grupą przestępczą podobnie jak m.in. zarzuty oszustw w stosunku do wszystkich oskarżonych.

Krakowski sąd tłumaczy, że proces trwa tak długo, ponieważ zebrany został obszerny materiał dowodowy i zgłoszono wielu świadków.

Autor: pł, | Źródło: Niezależna.pl, PAP,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.