Strona główna > Polska > Informacje oraz publicystyka z Polski > “By żyło się lepiej”: Elektroniczna rejestracja w pośredniakach ma kosztować kilkaset złotych

“By żyło się lepiej”: Elektroniczna rejestracja w pośredniakach ma kosztować kilkaset złotych

Za: http://www.autonom.pl/?p=5840

Od 27 maja rejestracja elektroniczna w Powiatowych Urzędach Pracy może być obarczona dla bezrobotnego kosztem nawet kilkuset złotych. W terminie tym ruszył system rejestracji w urzędzie pracy dla poszukujących zatrudnienia, który umożliwia przesłanie swoich danych osobowych poprzez sieć elektroniczną. Od kwietnia trwały szkolenia dla kadry urzędników, które miały zaznajomić pracowników z nowym systemem.

Teoretycznie jest to dla bezrobotnego znaczne ułatwienie w procesie rejestracji. Okazuje się jednak, że nowa metoda ma skryte mankamenty. Mianowicie, przesyłający swoje dane drogą elektroniczną może to zrobić wyłącznie przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem, albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Oznacza to dodatkowe koszty dla osoby, która nie posiada zatrudnienia. Uzyskanie takiego podpisu to koszt w przedziale 200-300 zł, wraz z obligatoryjną coroczną aktualizacją wynoszącą 100 zł.

Drugim wariantem jest więc bezpłatna rejestracja przez pośrednictwo ePUAP. Niestety osoba decydująca się na tą metodę może do wniosku dodać jedynie 5 załączników. Tym samym oznaczać to będzie, że taka droga rejestracji zarezerwowana będzie tylko dla osób młodych, posiadających niewielkie doświadczenie zawodowe.

na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.