Brzezinski wezwał do powstrzymania Putina

Najsławniejszy i najbardziej zasłużony rusofob, 86-letni Zbigniew Brzezinski, powiedział, że jeżeli Putinowi zostawi się możliwość osiągnięcia zwycięstwa nad Ukrainą to V kolumna Federacji Rosyjskiej w NATO pozwoli Putinowi przejąć kraje nadbałtyckie, Gruzję, Mołdawię, Azerbajdżan a nawet jego ojczystą Polskę.

a30

O tej sprawie doradca kilku prezydentów USA, politolog Zbigniew Brzezinski, powiedział w wywiadzie udzielonym polskiej gazecie „Gazeta Prawna”.

„Jeżeli wojna na Ukrainie będzie łatwym sukcesem wojskowym dla Rosji, jej męstwem, to trzeba liczyć się z czymś podobnym i w krajach nadbałtyckich. To po pierwsze. Następnie punktami zapalnymi może byc Mołdawia, Gruzja, Azerbajdżan” – powiedział Brzezinski.

Następnie, według Brzezinskiego, ofiarą rosyjskiej agresji może zostać Polska, chociaż jest to już zupełnie inna sytuacja ponieważ Polska jest członkiem NATO i, w odróżnieniu od krajów nadbałtyckich, posiada dużą siłę militarną.

Jednakże na Ukrainie to się nie zakończy. Takie wnioski pozwala wyciągnąć analiza posunięć Putina, zauważył politolog. Według niego Polska, po pierwsze, nie może polegać na artykule 5 i na solidarności wobec zaatakowanego sojusznika.

„W NATO ważną rolę odgrywają procedury i jednomyślność. Dlatego w przypadku czegoś sojusz będzie przez pewien czas sparaliżowany. Przez Grecję, która jest przyjacielem Rosji i ma prawo veto” – powiedział Brzezinski.

W jego opinii teraz trzeba kupować dużo broni, sprzętu, zwiększać liczbę sił zbrojnych i modernizować je. Ponadto „trzeba pomóc Ukrainie w dostarczeniu jej sprzętu” ażeby nie doszło do agresji przeciwko innym krajom.

W ogóle Rosja dla Europy, w opinii Brzezinskiego, przedstawia wieksze zagrożenie niż państwo islamskie ISIL. „Dzihadyści w Europie nie są silnym państwem z armią. Bardziej realnym jest czarny scenariusz z udziałem Rosji” – zauważył Brzezinski.

Za: http://3rm.info/main/55895-bzhezinskiy-prizval-ostanovit-putina.html

Data publikacji: 26.03.2015

Przekład: RX

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *