Strona główna > Świat > Brytyjskie firmy chcą kontrolować afrykańskie zasoby

Brytyjskie firmy chcą kontrolować afrykańskie zasoby

Jak podaje nowy poważny raport brytyjskie firmy wspierane przez rząd stanęły w szranki w zmaganiach o afrykańskie zasoby naturalne w ramach nowego kolonialnego „Wyścigu o Afrykę”.

a

Opublikowany przez War On Want raport zatytułowany „Nowy kolonializm – zmagania Wielkiej Brytanii o afrykańskie źródła energii i surowców mineralnych” („The New Colonialism: Britain’s scramble for Africa’s energy and minerał resources”) ujawnia, że „brytyjskie firmy kontrolują obecnie kluczowe surowce mineralne Afryki, szczególnie złoto, platynę, diamenty, miedź, ropę naftową, gaz i węgiel”.

a

Raport pokazuje, jak 101 spółek notowanych na giełdzie w Londynie – w większości brytyjskich – prowadzi działalność wydobywczą w 37 krajach Afryki Subsaharyjskiej i wspólnie kontroluje najcenniejsze zasoby Afryki o wartości 1 biliona dolarów.

Raport pokazuje także, jak rząd brytyjski wykorzystuje swoją władzę i wpływy w celu zapewnienia dostępu do surowców w Afryce. Tak samo było w okresie kolonializmu.

Oszałamiającej skali i zakresowi zaangażowania Wielkiej Brytanii w eksploatację zasobów mineralnych w Afryce, towarzyszy równie wielki zakres łamania praw społecznych, środowiskowych i ludzkich.

Kolejne brytyjskie rządy zarówno laburzystów, jak i torysów, popierają afrykańskie ambicje firm, nie licząc się z prawami człowieka. Autorzy raportu przekonują, że odbywa się to poprzez odpowiednią „politykę handlową i inwestycyjną, wpływ i kontrolę brytyjskich firm nad dostępem do surowców oraz sposób handlu prowadzonego z Afryką”.

Współpraca jest wspomagana przez szereg środków, ale najbardziej przez to, co badacze nazywają „obrotowymi drzwiami między Whitehall i brytyjskimi firmami górniczymi, przy czym co najmniej pięciu wysoko postawionych brytyjskich urzędników zajmuje miejsca w zarządach spółek węglowych działających w Afryce”.

W raporcie czytamy, że niektóre z firm uchylały się od płacenia podatków, łamały prawa pracownicze, zmuszały lokalne społeczności do przesiedleń oraz w niektórych przypadkach dopuszczały się zabójstw. Autorzy konkludują, że Wielka Brytania musi przestać patrzeć na Afrykę jak na dostawcę tanich surowców i zacząć przyczyniać się do rozwoju narodów, aby one same stały się wytwórcami. „Tym firmom nie powinno się pozwalać na unikanie odpowiedzialności za gwałcenie praw pracowniczych, łamanie praw człowieka i degradację środowiska”, co ma obecnie miejsce, dodają autorzy raportu.

Źródło: https://www.rt.com/uk/350785-africa-mineral-resources-colonialism/

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *