Strona główna > Świat > Brytyjczycy mówią NIE apartheidowi na scenie

Brytyjczycy mówią NIE apartheidowi na scenie

Źródło: http://desertpeace.wordpress.com

02/04/2012

Tłum. wMordechaj

Teatr izraelski musi zostać usunięty z festiwalu w Londynie – mówią postaci brytyjskiej kultury.

W liście otwartym opublikowanym w the Guardian, osoby te wypowiedziały się na temat Habimy, nazywając ją „haniebnym przykładem zaangażowania się w nielegalne osadnictwo izraelskie”.

W liście otwartym opublikowanym pod koniec tygodnia, dziesiątki prominentnych postaci brytyjskiego teatru i przemysłu filmowego zaprotestowało przeciw umieszczeniu izraelskiego teatru narodowego, Habima, na liście wykonawców w zbliżającym się festiwalu szekspirowskim, przy czym sygnatariusze protestu nazwali ten teatr „haniebnym przykładem zaangażowania się w nielegalne osadnictwo izraelskie”.

W liście, jaki opublikował the Guardian, znalazły się podpisy takich postaci sceny kulturalnej UK, jak: reżyser Mike Leigh, aktorka Emma Thompson, aktor i reżyser Richard Wilson. Sygnatariusze listu wyrazili w nim swoją „konsternację i niesmak” z powodu planowanego przez Habimę udziału w Globe festival przez wystawienie Kupca Weneckiego na scenie Globe, co ma mieć miejsce w maju, a także skrytykowali gotowość narodowego teatru dopuszczenia Habimy na salony kultury pomimo bojkotowania jej poczynań przez wielu izraelskich aktorów i dramaturgów.

“W zeszłym roku dwa większe izraelskie osiedla stworzyły ‘domy kultury’ i poprosiły grupy teatralne z Izraela, aby dały w nich występy. Wielu aktorów, dyrektorów, dramaturgów oświadczyło, że nie wezmą w tym udziału. Jednak, Habima, przyjęła zaproszenie z ochotą i zapewniła izraelskiego ministra kultury, że ‘poradzi sobie ze wszystkimi problemami, jakie związane są z występami’”.

List mówi dalej: zaproszenie Habimy „do Globe Szekspira jest negowaniem odpowiedzialności wobec własnego sumienia, jaką okazali ci inni izraelscy aktorzy i dramatopisarze, którzy odmówili swego udziału w łamaniu prawa międzynarodowego”.

W liście podkreślono jednocześnie, że popierane jest pragnienie organizatorów festiwalu, aby włączyć w jego program sztuki grane po hebrajsku, jednak „zaproszenie Habimy do Globe niewątpliwie kojarzy się z polityką eliminacji praktykowanej przez izraelskie państwo i aprobowanej przez narodowy teatr”.

“Zwracamy się do Globe o wycofanie zaproszenia, aby festiwal teatralny nie został wmieszany w sprawy łamania praw człowieka i nielegalnej kolonizacji na terenach okupowanych”.

W odpowiedzi na petycję, dyrektor artystyczny Habimy, Ilan Ronen, odpowiedział, że: „Próba przedstawienia Habimy jako orędownika tej czy innej polityki szkodzi twórcom, aktorom i każdemu, kto jest częścią naszego wspólnego przedsięwzięcia”.

“Wystawianie sztuk teatralnych w całym Izraelu nie jest inicjatywą Habimy, jak to tłumaczy list, lecz jest to wynik prawa państwowego, któremu podlegają wszystkie publiczne instytucje kulturalne”.

Temat przybliżył: Ido Balas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.