Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Broń, które same wybierają cele, są już w użyciu

Broń, które same wybierają cele, są już w użyciu

Producenci uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych i innych państw zachodnich przygotowują zupełnie nowy rodzaj broni, który nie wymaga już ludzkiej kontroli w zakresie dobierania celu.

a
Co najmniej trzy kraje (Wielka Brytania, Izrael i Norwegia) wdrożyły pociski, które mogą niszczyć pozycje wroga bez jakichkolwiek wskazówek ze strony ludzkich operatorów. Do wyboru celów autonomiczne bronie wykorzystują sztuczną inteligencję oraz zaawansowane oprogramowanie.

„Wyścig zbrojeń w zakresie broni autonomicznych już trwa” – powiedział Steve Omohundro, fizyk i specjalista od sztucznej inteligencji w kalifornijskiej firmie Self-Aware Systems. – „Mogą one reagować szybciej, wydajniej i mniej przewidywalnie”.

Ta ostatnia część wypowiedzi mówiąca o „mniejszej przewidywalności” martwi wielu, którzy obawiają się, że autonomiczna broń będzie częściej powodować wojny i uczyni je bardziej destrukcyjnymi.

Pentagon testuje przeciwokrętowe pociski dalekiego zasięgu (Long Range Anti-Ship Missile), które mogą latać na własną rękę przez setki mil. Nie wiadomo jednak, czy są one w stanie atakować na własną rękę. Doktryna obronna USA zabrania prowadzenia autonomicznej wojny.

„Będą funkcjonować samodzielnie podczas wyszukiwania floty wroga” – powiedział Mark A. Gubrud, fizyk i członek Międzynarodowego Komitetu Kontroli Robotycznych Broni (International Committee for Robot Arms Control). – „To jest dość skomplikowana rzecz, którą nazwałbym sztuczną inteligencją będącą poza kontrolą człowieka”.

Obecnie trwają rozmowy na poziomie międzynarodowym w sprawie zakazu zabójczych robotów. Przedstawiciele kilkudziesięciu rządów spotkali się niedawna w Szwajcarii w celu przedyskutowania, czy autonomiczne bronie dodać do Konwencji o Pewnych Broniach Konwencjonalnych (Convention on Certain Conventional Weapons).

Źródło: http://www.allgov.com/news/top-stories/weapons-that-choose-their-own-kill-targets-are-wave-of-futureand-already-in-use-141113?news=854804

Tłum. Nexus 101

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *