Strona główna > Bez kategorii > Brazylijski sąd żąda od Nestle oznaczania składników GMO w produktach

Brazylijski sąd żąda od Nestle oznaczania składników GMO w produktach

źródło: http://www.activistpost.com/2012/08/brazilian-court-demands-nestle-label.html

Wygląda to na kolejne zwycięstwo w bitwie przeciw Monsanto i składnikom GMO. Wg brazylijskiego publikatora w dziedzinie biznesu oraz GMWatch, brazylijski sąd zażądał od giganta na rynku produktów żywnościowych, Nestle, etykietowania wszystkich swych produktów, jakie zawierają ponad 1 % zawartości składnika GMO. Orzeczenie jest zbieżne z brazylijskim prawem, jakie żąda od wszystkich producentów żywności ostrzeżenia konsumentów na temat obecności GMO w ich produktach.

Może jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że sąd zdemaskował głębokie związki między rządem brazylijskim a wielkim lobby przemysłu żywnościwego, jakie zawarto po to, aby powstrzymać sąd przed wydaniem takiego orzeczenia. To oczywiście dało się z góry przewidzieć, gdy się weźmie pod uwagę, że nie tylko Monsanto ma wielką liczbę figur politycznych z różnych resortów rządowych w kieszeni, ale także biorąc pod uwagę raport WikiLeaks, który w szczegółach opisywał jak ci, którzy oponują wobec Monsanto i biotechnologii, staną się przedmiotem „wojen handlowych w stylu konfliktów zbrojnych”. Dokumenty WikiLeaks ujawniły, jak ściśle Monsanto współpracowało z rządem USA i jak poważnie USA jest zaangażowane w zagwarantowaniu tej korporacji szerokiej przychylności na całym świecie dla jej produktów GMO.

Co zadziwiające, brazylijski sąd zajął stanowisko przeciwko temu związkowi korupcyjnemu. Zamiast płaszczyć się przed urzędnikami i grupami mega-biotechnologicznymi, raporty informatorów biznesowych donoszą, że sąd określił rząd brazylijski jako nielegalnie zamieszany we współpracę z podmiotem przemysłu żywnościowego, znanym jako ABIA.

Co więcej, sąd stwierdził, że konsumenci mają podstawowe prawo wiedzieć, co wkładają sobie do ust – szczególnie gdy chodzi o składniki GMO.

Sąd nakazał grzywnę w wysokości 2478 $ za każdy produkt, jaki okaże się naruszać orzeczenie, po tym jak stwierdzono obecność składników GMO w ciastkach „Bono” produkcji Nestle.

Inne kraje podjęły podobne działania przeciwko Monsanto i GMO jako całość, Polska zakazała uprawy kukurydzy GMO, a Peru wydało 10-letni zakaz wszelkich upraw GMO. W USA, rząd ciągle ignoruje i lekceważy niepokoje obywateli otaczające modyfikowane genetycznie uprawy i składniki, a zamiast tego usprawnia proces dopuszczenia do użytku nowych modyfikowanych wytworów Monsanto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.