Strona główna > Świat > Brazylijska Agencja Wywiadowcza monitoruje serwisy społecznościowe aby zapobiegać niepokojom

Brazylijska Agencja Wywiadowcza monitoruje serwisy społecznościowe aby zapobiegać niepokojom

brazylia protestyBrazylijska Agencja Wywiadowcza (ABIN) rozpoczęła monitorowanie serwisów społecznościowych na 700 określonych tematach, w celu informowania rządu o demonstracjach i zorganizowanych ruchach w kraju.

Abin nie jest pierwszą agencją wywiadu, która zajęła się tworzeniem monitoringu internetu.

Według informacji z brazylijskich mediów, inicjatywa pojawiła się po tym jak krajowe agencje bezpieczniackie zawiodły nieostrzegając na czas prezydenta Dilmy Rousseffa o protestach, co doprowadziło do wybuchu przemocy w całym kraju i inwazji na Kongres.

Toteż aby zapobiec na przyszłość takim niespodziewanym wybuchom, Abin stworzyła system monitoringu Mosaic, który filtruje posty zamieszczane na serwisach społecznościowych.

W ostatnim tygodniu, Abin śledziła plany demonstracji przed pałacem prezydenckim. W rezultacie tego zainstalowano bariery ochronne przed budynkiem.

Według wypowiedzi płynących z agencji, nie istnieją zamiary śledzenia protestujących i ich zrzeszeń. Ma to na celu „wspieranie rządu w sprawach bezpieczeństwa, szczególnie z uwagi na zbliżające się międzynarodowe imprezy, które będą organizowane w kraju”, twierdzą pracownicy Abin.

Abin traktuje ruchy społeczne tworzące się dzięki serwisom społecznościowym w internecie jako „punkt wyjścia dla rządu w celu interakcji z demonstrantami”, sugerują urzędnicy agencji.

Według głosów dobiegających z agencji, „nie jest to tradycyjna operacja wywiadowcza”.

„Jest to raczej jedno z wielu narzędzi dostępnych dla rządu mających za zadanie uzyskać jasny pogląd na tego rodzaju wydarzenia”, twierdzi te same źródło.

W ostatnich dniach demonstracji, np., mówi źródło „trudno było zidentyfikować roszczenia i dokładną przyczynę która pchnęła takie mnóstwo ludzi do protestów.” [no co ty? – Ussus]

„Wyjaśnianie tych kwestii tak szybko jak to tylko możliwe”, dodaje źródło, „ułatwia interakcję z protestującymi przeciwko rządowi.”

25 VI 2013 r.
źródło: Derek Harris, Imassera
przygotował: Ussus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.