Strona główna > Bliski Wschód > Brak zainteresowania w rozwiązaniu pokojowym: USA odrzuca syryjskie żądanie pisemnych gwarancji ze strony uzbrojonych rebeliantów

Brak zainteresowania w rozwiązaniu pokojowym: USA odrzuca syryjskie żądanie pisemnych gwarancji ze strony uzbrojonych rebeliantów

Źródło: http://theintelhub.com

10/04/2012

The Intel Hub

Autor: Madison Ruppert, tłum. wMordechaj

Kofi Annan jest posłańcem do Syrii z mandatem ONZ i Ligii Arabskiej

Prezydent Syrii ponad tydzień temu zażądał pisemnych gwarancji ze strony uzbrojonych grup rebeliantów, w których zapewnią oni, że złożą broń i wstrzymają ogień.

Victoria Nuland, rzecznik amerykańskiego State Department, odrzuciła w swym oświadczeniu to racjonalne żądanie, co w zasadzie nikogo nie zaskoczyło, i stwierdziła, że jest to tylko kolejna próba syryjskiego rządu, aby kupić zwłokę w czasie. W rzeczy samej jest to kolejny przykład, jak USA podsycają konflikt w Syrii.

„Jest to kolejny bluff rzucony w eter w ostatniej chwili, aby odwrócić uwagę od faktu, że reżim nie jest w stanie spełnić obietnic, jakie poczynił wobec Kofi Annana,” stwierdziła Nuland.

„Potępiamy każdy atak reżimu syryjskiego na uchodźców znajdujących się na granicy innych państw i jesteśmy do głębi oburzeni treścią dzisiejszego raportu…Te incydenty są znów następną wskazówką, że reżim Assada nie ma zamiaru okazać zainteresowania zobowiązaniami poczynionymi podczas spotkania z Kofi Annanem,” dodała Nuland.

Odniosła się ona w ten sposób do doniesień o rzekomym ataku sił syryjskich na obóz uchodźców w granicach Turcji.

Turecki premier, Recep Tayyip Erdogan, nazwał ten incydent “bardzo wyraźnym przykładem naruszenia granicy państwowej”. Zagroził on również „koniecznymi środkami” w odpowiedzi na to naruszenie, chociaż warto zauważyć, że w środowisku społeczności międzynarodowej nie było cienia oburzenia, gdy okazało się, że Turcja ułatwiła na wiele sposobów powstanie i funkcjonowanie terrorystycznych grup Wolnej Armii Syrii, co było wyraźnym naruszeniem suwerenności Syrii.

Erogan użył w swej wypowiedzi całkiem oczywistej retoryki, jednak nie ujawnił szczegółów tureckich planów mówiąc, że „zostaną użyte prawa jakie są zagwarantowane w międzynarodowych konwencjach”. Warto wskazać, że poprzednio analizowałem możliwość zaistnienia takiej sytuacji w kontekście wykorzystania artykułu 5 Karty Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), dającego możliwość wszczęcia konfliktu w tym regionie z udziałem wielu stron.

Gdyby wojska syryjskie rzeczywiście uderzyły na ziemi tureckiej, Turcja mogłaby z łatwością powołać się na ten przepis, ale fakt, że tego nie zrobili, poddaje w wątpliwość że taki atak naprawdę miał miejsce.

Pojawiły się także doniesienia, że libański kamerzysta, Ali Shaaban, został zabity przez siły syryjskie na terytorium Libanu.

John McCain

Annan ma w planach pojawić się na granicy turecko-syryjskiej w towarzystwie senatorów Johna McCaina i Joe Liebermana. McCain był instrumentem poparcia dla przestępców wojennych w Libii, nawet nazwał ich “bohaterami” i od dawna jest w czołówce tych, którzy czynią wysiłki doprowadzenia do amerykańskiej interwencji wojskowej w Syrii. Ostatnio McCain nawoływał do jednostronnego ataku sił USA na Syrię bez oglądania się na Narody Zjednoczone, tymczasem Pentagon potwierdził, że od jakiegoś czasu prowadzi działania nad planami ataku zarówno na Syrię, jak też Iran.

Są zresztą inne upiorne paralele między sytuacją tworzącą się w Syrii i tym, co miało miejsce w Libii, szczególnie w kategoriach słownego poparcia dla al-Kaidy – co czyni się z naciskiem, aby dać wrażenie, że zachodni establishment niby nie wspiera rebeliantów, a co jest całkowitą fikcją.

Częścią planu Annana jest doprowadzić do przerwania walk w Syrii, lecz wydaje mi się całkiem jasne, że USA i uzbrojone grupy opozycyjne nie mają żadnego interesu w pokojowym rozwiązaniu konfliktu. Można wskazać wiele szczegółowych przykładów, że próby dialogu i zawieszenia broni, zostały przez siły rebeliantów całkowicie odrzucone.

Mam szczerą nadzieję, że konflikt zostanie zażegnany bez dalszego użycia przemocy, ale antagonistyczne podejście do tych prób ze strony opozycji i jej totalna niechęć do akceptacji dyplomatycznych rozstrzygnięć – co znajduje pełne poparcie USA, ukazane tutaj w komentarzach Nuland – w żaden sposób nie przybliża sprawy do szczęśliwego końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.