Strona główna > Rosja > Boży człowiek – bezręki i beznogi ikonopisiec

Boży człowiek – bezręki i beznogi ikonopisiec

Boży człowiek, bezręki i beznogi ikonopisiec Grigorij Żurawliew (1858 – 1916).

a02

W 1963 roku w Jugosławii, w serbskiej cerkwi prawosławnej w Bośni została przez konserwatorów odkryta niezwykła ikona. Na desce średnich rozmiarów , przy pomocy farb olejnych, przedstawieni byli słowiańscy ewangelizatorzy, Święci Cyryl i Metody.

Tekst na ikonie głosił: „Ta ikona była pisana zębami w samarskiej guberni, buzułukskiego powiatu, utiewskiej gminy, w tymże siole, przez bezrękiego i beznogiego chłopa Grigorija Żurawliewa, w roku 1885, 2 września„.

Rysunek na ikonie był wykonany tak delikatnie i starannie, że pojawiły się wątpliwości co do prawdziwości tego tekstu. Być może to po prostu pomyłka albo fałszerstwo? Czy człowiek zdołałby , trzymając zębami pędzel, osiągnąć poziom akademickiego mistrzostwa? Jugosłowiańscy konserwatorzy zwrócili się do Archiwum Państwowego ZSRR.

Te filmy, poniżej, opowiedzą o Grigoriju Nikołajewiczu Żurawliewie, o rosyjskim ikonopiścu, urodzonym ze straszną dolegliwością ale posiadajacym głęboką Wiarę i moc ducha. Tworzył on w imię Boga i dla ludzi. Grigorij Żurawliew pojawił się na tym świecie bez rąk i bez nóg ale potrafił przeżyć życie radosne i pełne miłości. Pisał ikony o zdumiewającym pięknie.

Pod koniec XIX wieku zyskał sławę w całej Rosji. Napisane przez niego ikony uważane były za promieniujące łaskami jakoże były…”nierukotworimyje” (nie wykonane ludzką ręką). Jego życie można nazwać podwigiem (w prawosławiu określenie na dążenie do świętości – tłum.) ale jednakże bardziej precyzyjnym określeniem będzie stwierdzenie, że jego życie było świadectwem cudu. Urodzony jako bezradny inwalida, syn prostego chłopa, Grigorij otrzymał w darze wielki talent artysty-malarza i zdolność bycia szczęśliwym.

UWAGA! Zaleca się włączenie tłumaczenia video za pomocą automatycznego translatora.

https://www.youtube.com/watch?v=ZhszD8oWMMs

a00a

a,2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

a,22

a01

a03

a033

a05

a055

a06

a066

a900

Grigorij Żurawliew z bratem Afanasijem.

Czytaj także: W SWOJEJ OJCZYŹNIE PROROK

Za: http://3rm.info/publications/63495-chelovek-bozhiiy-bezrukiy-i-beznogiy-ikonopisec-grigoriy-zhuravlev-1858-1916-video.html

Publikacja: 22.01.2017

Tłumaczenie Tamara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *