Strona główna > Świat > BOTY – gremliny internetu

BOTY – gremliny internetu

Amerykanie obeznani z komputerem i internetem znacznie dłużej niż Polacy, wcześniej zorientowali się, że poza dobrodziejstwem uzyskiwania, przechowywania i porządkowania informacji, istnieje druga strona, niepożądana, czy nawet irytująca zwłaszcza w mediach społecznościowych, jaką jest zjawisko botów.

Z badań Pew Research Center wynika, że jedynie 47% Amerykanów potrafi odróżnić istoty ludzkie biorące udział w komentarzach na gorąco, od automatu generującego wpis zwany botem. 80% użytkowników internetu uważa je za zjawisko niedobre. Nie wiemy jak jest w Polsce, ale garść praktycznych szczegółów może być przydatna.

Bot – znaczy nerw. Podrażniony daje reakcję, odwraca uwagę od sprawy zasadniczej, pozostawia niemiłe wrażenie. Tak właśnie dzieje się, gdy pod wieloma wywiadami, dyskusjami na niezależnych kanałach, transmisją ważkich wydarzeń na gorąco pojawiają się z głupia frant wpisy :”ruski troll”, „ruski agent”, it.p. Zaskakuje, wytrąca z równowagi, weksluje rozmowę, czy komentarze na inny tor, podważa wiarygodność występujących w programie osób. Absorbuje.

Oto cechy bota:

– brak odniesienia do faktów,

– ogólnikowość,

– powtarzalność i prostota sformułowań,

– nielogiczność, niezdolność do podjęcia dialogu.

Zjawisko to ma istotne znaczenie zarówno w mediach społecznościowych, jak też na arenie poważnej polityki. Po długim śledztwie okazało się, że zarzut o ingerencji Rosji w ostatnie wybory prezydenckie w USA okazał się chybiony, bo nie znaleziono dowodów potwierdzających taką działalność. Jak to możliwe? Służby zarządzają informacją, czyli sterują życiem politycznym i społecznym. Potwierdzając manipulowanie botami, przyznałyby się do autorstwa takich działań podczas kampanii, a przecież donosić na siebie może chyba tylko bot.

Taki wpis wypada usuwać, albo ignorować, zdecydowanie nie podejmować polemiki, bo to przypominałoby dialog z młotkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.