Strona główna > Świat > Bośnia – pogrzeb ofiar Srebrenicy

Bośnia – pogrzeb ofiar Srebrenicy

Srebrenicy

Setki ludzi przybyło do bośniackiej stolicy Sarajewa by uczcić pamięć 175 ofiar masakry w Srebrenicy, najgorszego takiego incydentu w Europie od czasów II wojny światowej.

pogrzeb ofiar Srebrenicy

Trumny ofiar okryte płótnem, ozdobione kwiatami przewiezione zostały ciężarówką podczas ceremonii. Niektórzy z uczestników składali kwiaty, inni dotykali płótna. Inni modlili się w milczeniu gdy ciężarówka zatrzymała się na krótko przed budynkiem prezydenckim Bośni.

Szczątki mężczyzn i chłopców znalezionych w masowych grobach i zidentyfikowanych dzięki analizie DNA zostaną pochowane w Srebrenicy w piątek, w 19 rocznicę masakry, obok 6066 znalezionych wcześniej i pochowanych ofiar.

Obszar wschodniej części Srebrenicy był chroniony przez wojska ONZ podczas oblężenia jej przez siły serbskie w czasie wojny 1992/95 mającej na celu zdominować Bośnię przez Serbów.

Jednak wojska ONZ nie stawiły oporu, gdy Serbowie zajęli większą muzułmańską część miasta 11 lipca 1995 r. okrążając muzułmanów w Srebrenicy i zabijając ponad 8000 mężczyzn i chłopców. Międzynarodowy Trybunał uznał później tę masakrę za ludobójstwo.

Tymczasem pracownicy kontynuują wykopaliska ciał ofiar w ukrytych masowych grobach. Ich praca jest o tyle trudniejsza, że osoby odpowiedzialne za masakrę wiele razy przenosili ciała swoich ofiar w inne miejsca chcąc w ten sposób ukryć swoje zbrodnie.

Wiele szczątków było porozdzieranych i pomieszanych od buldożerów, a eksperci musieli używać analizy DNA by umieścić ciała wraz z kośćmi odnalezionymi w rożnych miejscach odległych o kilka mil od siebie.

MFB / HJL

tł. ls

http://www.presstv.ir/detail/2014/07/10/370663/bosnians-honor-bury-srebrenica-victims/

foto: PressTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *