Strona główna > Zdrowie > Borelioza – szokujący film i fakty

Borelioza – szokujący film i fakty

Komentarz: linki klikalne oraz film dostępny w źródle (link pod artykułem).

Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym ludzką babesziozę [babesiosis], gorączkę zauważoną w Górach Skalistych, jak i boreliozę [chorobę z Lyme], które stają się jedną z najpoważniejszych epidemii w naszych czasach.

a

Jak pokazują wstępne dane statystyczne CDC z ubiegłego roku [1], corocznie w Ameryce diagnozuje się średnio 300.000 nowych przypadków boreliozy. Jest to około 10 x więcej niż oficjalna liczba przypadków, pokazując, że jest ogromnie zaniżona. Od kiedy rozpoczęto krajowe monitorowanie w 1982, liczba zachorowań na podstawie raportów zwiększała się rocznie prawie 25 razy. [2]

Wpisany na listę kandydatów do Oskara film dokumentalny Pod naszą skórą [Under Our Skin] [3], ujawnia ukrytą historię o „medycznym i naukowym przekroczeniu prawa i zaniechaniu”, kiedy co roku niezdiagnozowane sa tysiące ludzi z boreliozą. Wielu dotkniętych tą chorobą cierpi na niepokojące skutki boreliozy, kiedy mówi się im, że ich objawy są „w głowie”.

Choć film pokazuje pacjentów walczących o życie i utrzymanie, skupia się na pilnym obrazie systemu opieki zdrowotnej, który bardziej ceni zyski od pacjentów. Ta wersja filmu to zmontowane „cięcia reżysera” i obejmuje 15 minut odzyskanych klatek, ponownie zredagowanych scen i aktualizację historii występujacych w nim osób.

Co to jest borelioza [choroba z Lyme]?

Borelioza należy do chorób przenoszonych przez owady. Choć wielu dalej przypisuje jej przenoszenie kleszczom, to zdaniem Dr. Deitrich Klinghardt, jednego z czołowych autorytetów w dziedzinie boreliozy, bakterie mogą także przenosić inne owady np. komary, pająki, pchły i roztocza.

Kleszcze są krwiopijcami, i preferują ciemne zakamarki np. pod pachami lub za uszami, albo głowę. Kiedy już przymocuje się i zaczyna wysysać krew, w pewnym momencie „wypluwa” swoje bakterie do krwiobiegu. Jeśli niesie na sobie organizm zakaźny, infekcja przeniesie się przez tę wydzielinę ślinową.

Powszechne skutki uboczne ukąszenia przez kleszcze to wysypka „byczego oka” [bullseye], ból, gorączka i stan zapalny. Objawy boreliozy zwykle zaczynają się niesłabnącym zmęczeniem, powracającą gorączką, bólami głowy oraz mięśni lub stawów.

Choroba może doprowadzić do skurczów mięśni, utraty koordynacji ruchowej, a nawet sporadycznego paraliżu, zapalenia opon mózgowych albo problemów z sercem. Więcej info tutaj: Tick-Borne Disease Alliance. [4] Lymedisease.org sporządziła także listę objawów. [5]

Co ciekawe, niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Zoology [6,7] uważa, że kleszcze powinno się przeklasyfikować do jadowitych, zauważając, że wiele z ich białek ślinowych, jak i ich znane działania, są podobne do tych jadów wykrytych u skorpiona, pająka, węża, dziobaka i pszczoły. Szacuje się, że 8% gatunków kleszczy mogą jednym ukąszeniem wywołać paraliż.

Najprostszą postacią jest ortopedyczna forma boreliozy, bo jest zazwyczaj bardziej powierzchowna, wpływająca na większe stawy. Gdy drobnoustroje i związane reakcje immunologiczne występują w tkance łącznej, infekcja objawia się jako „niejasny, rozproszony ból”, który często kończy się błędną diagnozą konwencjonalnych lekarzy – fibromialgią.

Borelioza, dokładnie tak jak było w przypadku kiły, jest również znana jako „wielki pozorant” [8] gdyż naśladuje wiele innych zaburzeń, w tym stwardnienie rozsiane [MS], zapalenie stawów [artretyzm], zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgię, stwardnienie zanikowe boczne [ALS], ADHD i chorobę Alzheimera.

Paradoks boreliozy

Pomimo wyniszczających objawów, wielu pacjentów z boreliozą z wyglądu wydają się zupełnie zdrowi, dlatego borelioza jest również nazywana „niewidoczną chorobą”. Osoby z boreliozą często „dobrze wyglądają”, i ich krew wygląda normalne, ale ich wewnętrzne doświadczenie to zupełnie inna historia.

W rezultacie wielu pacjentów kończy na skierowaniu do psychiatry. Wiadomo, że lekarze nawet oskarżali pacjentów z boreliozą o to, że chcą zwrócić na siebie uwagę, fabrykują swoją chorobę…

Duża część problemu polega na tym, że boreliozę jest bardzo trudno zdiagnozować stosując konwencjonalne testy laboratoryjne. Jednym z powodów tego, że badanie krwi jest tak niewiarygodne jako wskaźniki infekcji boreliozą, że krętek znalazł sposób skażenia Twoich białych ciałek krwi.

Testy laboratoryjne polegają na normalnym funkcjonowaniu tych komórek, wytwarzania przeciwciał. Kiedy Twoje białe krwinki sa skażone, nie reagują odpowiednio na infekcję. Co ciekawe, im gorsza jest Twoja infekcja Borrelia, tym mniej prawdopodobne by to pokazało się w badaniu krwi. Żeby badanie na boreliozę było pożyteczne, najpierw Ty musisz być leczony. Kiedy już Twój system odornościowy zacznie normalnie reagować, dopiero wtedy pokażą się przeciwciała.

I to nazywa się „Paradoksem boreliozy” – musisz być leczony zanim postawi się właściwą diagnozę.

Zalecam specjalistyczne laboratorium pod nazwą Igenex, bo tam badają dużo więcej białek zewnętrznych, i mogą często wykryć boreliozę kiedy nie wykrywają jej standardowe badania krwi. Igenex bada także na kilka nowych szczepów koinfekcji takich jak Babesia i Ehrlichia. więcej tutaj: https://www.lymedisease.org/lyme-basics/co-infections/about-co-infections/

Powiedziawszy to, negatywny wynik badania Igenex na te koinfekcje niekoniecznie oznacza, że nie jesteś skażony, bo może być więcej szczepów niż są w stanie zbadać.

Istnieje także duża różnorodność w objawach choroby, zależnie od tego gdzie nią się skaziłeś, i czy masz czy nie masz żadnej innej koinfekcji. Jedyną odróżniającą oznaką unikalną dla boreliozy jest wysypka „oko byka”, ale nie występuje u niemal połowy osób zainfekowanych. Mniej niż połowa pacjentów z boreliozą pamięta ukąszenie przez kleszcza. W niektórych badaniach ta liczba jest tak mała jak 15%. [oko byka = bullseye tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Borelioza]

Historia i wykrycie boreliozy [choroby z Lyme]

Choroba z Lyme ma nazwę od miasta Lyme na wschodnim wybrzeżu USA, Connecticut, gdzie wykryto ją po raz pierwszy w 1975. [9] Początkowo nazwano ją „artretyzmem z Lyme” z powodu pojawienia się nietypowych objawów artretycznych. W 1977 z przenoszeniem choroby powiązano czarnonogiego kleszcza (Ixodes scapularis, znany też jako kleszcz jeleniowy = deer tick)

Następnie w 1982, dr Willy Burgdorferi odkrył bakterię odpowiedzialną za infekcję: Borrelia burgdorferi. Bakterie te są uwalniane do krwiobiegu przez skażonego kleszcza w momencie kiedy ten pije Twoją krew. Teraz wiemy, że jest 5 podgatunków Borrelia burgdorferi, ponad 100 szczepów w Ameryce i 300 na świecie, z których wiele rozwinęło oporność na różne antybiotyki.

Borrelia burgdorferi [10] jest kuzynem krętka bakterii wywołującej kiłę [syfilis]. W rzeczywistości wyglądają bardzo podobnie pod mikroskopem, i oba są zdolne przybierać różne formy w organizmie (torbielowate, granulowate i formy bez ściany komórkowej), zależnie od sytuacji / warunków do których muszą się przystosować. Ten sprytny manewr pomaga im się ukryć i przetrwać. Forma w kształcie korkociągu B. burgdorferi pozwala mu zakopać się i ukryć w różnych tkankach organizmu, i to dlatego wywołuje tak szeroki wachlarz wielosystemowego zaangażowania.

Organizmy mogą również żyć we wspólnotach biofilmowych – głownie koloniach bakterii otoczonych śliską podobną do kleju substancją, która jest trudna do rozwikłania. Wszystkie te różne morfologie tłumaczą dlaczego tak trudne jest leczenie, i dlatego nawrót objawów występuje po standardowej terapii antybiotykowej.

Kleszcze mogą również jednocześnie zainfekować wielu innymi organizmami wywołującymi choroby, takimi jak Bartonella, Rickettsia, Ehrlichia i Babesia. Każdy z tych organizmów może podróżować z Borrelia burgdorferi (czynnik wywołujący boreliozę) i każdy organizm wywołuje inny zestaw objawów. Wielu pacjentów z boreliozą ma jedną lub więcej tych infekcji, które mogą albo nie reagować na zalecane leczenie.

Tocząca się kontrowersja o boreliozie

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych (IDSA) publikuje wytyczne dla wielu z tych chorób, jedną z nich jest choroba z Lyme. Kliniczne wytyczne IDSA z 2006 o boreliozie [11]] mówią, że jest ona bardzo rzadka i łatwo leczona 2-tygodniowym kursem antybiotyków, w rzadkich przypadkach wymaga 28 dni. Uważa także, że nie ma dowodów naukowych na przewlekłą infekcję Borrelia. Ale wymieniona przez nich literatura w dziale przypisów wykazuje wyraźną stronniczość. Spośród cytowanych przez nich 400 przypisów, połowa opiera się na artykułach napisanych przez ich własnych ludzi. Ich przegląd literatury w żaden sposób nie reprezentuje całej nauki odnoszącej się do badań nad boreliozą.

Wytyczne IDSA wywierają olbrzymi wpływ na leczenie boreliozy. Powszechnie wykorzystują je firmy ubezpieczeniowe by ograniczać opłaty za długotrwałe leczenie i bardzo wpływają na podejmowane przez lekarzy decyzje w kwestii leczenia. Firmy ubezpieczeniowe odmawiały opłacania za długotrwałe leczenie, powołując się na wytyczne jako uzasadnienie, że choroba z Lyme jest mitem.

Przeciwne IDSA jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Lyme i Powiązanych Chorób (ILADS), którego członkowie twierdzą, że borelioza występuje dużo częściej niż uważano wcześniej, głównie z powodu niedokładnych testów laboratoryjnych. Upierają się także, że wielu pacjentów dotkniętych jest długotrwałymi konsekwencjami, i wymagają dużo dłuższego leczenia niż to zalecane przez IDSA.

Sen. Richard Blumenthal z Connecticut mocno stał za osobami z boreliozą. [12] W 2007, kiedy był prokuratorem generalnym tego stanu, Blumenthal przeprowadził dochodzenie antymonopolowe członków panelu IDSA i jego wytycznych na temat boreliozy. Wykryło ono szalone konflikty interesów w IDSA, z wielu nieujawnionymi interesami finansowymi wśród najpotężniejszych panelistów. Niektórzy z nich mieli interesy finansowe np. w testach diagnostycznych, szczepionkach i ubezpieczeniu.

IDSA zgodziło się na utworzenie nowego panelu w celu przejrzenia etyki paneli z 2006, pod nadzorem biura Blumenthala. Nowo utworzona panel 30 lipca 2009 wysłuchała 8-godzinnych zeznań [13] obu stron. Raport Końcowy [14] opublikowany na portalu IDSA deklarował, że oryginalne wytyczne „opierały się na najlepszej jakości dowodach medycznych / naukowych”, i że autorzy „niczego nie pominęli i zacytowali wszystkie ważne dane”. W rezultacie pacjenci przewlekle chorzy na boreliozę dalej muszą walczyć o swoje prawo do leczenia. Sugestie jak odpowiedzieć na odmowy ze strony firm ubezpieczeniowych w oparciu o wytyczne IDSA tutaj LymeDisease.org. [15]

Podejdź poważnie do profilaktyki

Biorąc pod uwagę trudności diagnozowania i leczenia boreliozy, najważniejsze jest stosowanie następujących zasad: [16]

  • Unikaj miejsc o dużej ilości kleszczy, np. stert liści wokół drzew. Chodź środkiem ścieżek i unikaj ocierania się o wysokie trawy po bokach. Nie siadaj na pniach / konarach drzew.
  • Noś jasnego koloru spodnie i długie rękawy by ułatwić zauważenie kleszcza.
  • Wsadzaj nogawki spodni w skarpety, zakładaj zamknięte buty i kapelusz, szczególnie kiedy wchodzisz do lasu. Wsadzaj koszulę w spodnie.
  • Kleszcze, szczególnie te nimfalne [nymphal ticks] są bardzo maleńkie – 2 mm długości. Znajdź je i usuń zanim cię ukąszą, również sprawdź się dokładnie po powrocie i rób to kilka dni od tego narażenia się na nie. Sprawdzaj także pościel.

Jeśli chodzi o chemiczne środki odstraszające, nie zalecam ich stosowania bezpośrednio na skórę, bo to wprowadza toksyny prosto w ciało. Jeśli ich używasz, spray je na odzież i unikaj ich wdychania. EPA ma listę [17] różnych środków odstraszających. Jeśli znajdziesz już kleszcza na / w skórze, bardzo ważny jest sposób jego usuwania. Szczegółowe wskazówki na portalu LymeDisease.org – Tick Removal page [jak usunąć kleszcza]. [18] Usuniętego kleszcza powinno się zbadać na obecność organizmów patogennych.

[uwaga tłumacza: b skuteczny / wypróbowany na dorosłych, dzieciach i zwierzętach domowych na kleszcze i komary jest naturalny Olejek z geranium dostępny w sklepach zielarskich: rozetrzeć kilka kropelek na skórę / sierść, ładnie pachnie bo jest przecież z liści pelargonii.]

Metoda dr Klinghardta leczenia boreliozy

Lekarze którzy wierzą iż przewlekła borelioza to rzeczywistość typowo polegają na długoterminowym stosowaniu antybiotyków. Choć ta metoda może być skuteczna, to jest wiele powodów wyboru alternatyw takich jak te wymienione w moim wywiadzie z dr Klinghardtem [interview ] bo antybiotyki zaburzają florę jelitową, przez co narażają Cię na wiele innych patogenów. Jego podstawowe strategie są podsumowane poniżej. Pełna metoda jest zbyt złożona by ja tu zamieścić, ale jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów, zalecam przeczytać artykuł z 2009 skupiający się na tych szczegółowych strategiach leczenia [Lyme treatment strategies]. Portal opisujący metody leczenia i przepisy tutaj Dr. Klinghardt’s website. Poniżej 5 podstawowych kroków w jego metodzie:

  1. Ocena wszystkich czynników zewnętrznych, np. elektrosmog, fale elektro-magnetyczne EMF, promieniowanie mikrofalowe z technologii bezprzewodowych, i pleśń. (Więcej info o pleśni na portalu Ritchie Shoemakera, [19]).
  2. Naprawa i łagodzenie czynników zewnętrznych. Kiedy już oceni się czynniki zewnętrzne stara się je skorygować i łagodzić. (Zob. wcześniejszy artykuł o pleśni – mold remediation.) W celu złagodzenia promieniowania mikrofalowego dr Klinghardt zaleca pomalowanie ścian zewnętrznych domu farbą grafitową pod nazwą Y Shield. Wewnatrz stosuje specjalne pokryte srebrem zasłony. Pacjentom radzi usunięcie wszystkich telefonów bezprzewodowych i wyłączanie wszystkich bezpieczników na noc, aż do czasu kiedy wyleczą się z boreliozy.
  3. Zajęcie się sprawami emocjonalnymi. Emocjonalne elementy choroby można pokonać stosując instrumenty psychologii energii [Energy Psychology], łącznie z psychokinezjologią (PK), podobną do Techniki Wolności Emocjonalnej [Emotional Freedom Technique = EFT], ale bardziej wyrafinowanej i rozwiniętej.
  4. Zajęcie się infekcjami posożytniczymi, bakteryjnymi i wirusowymi. Dr Klinghardt najpierw zajmuje się pasożytami, następnie bakteriami i wirusami. Integralną częścią leczenia jest „antymikrobowy koktajl Klinghardta” [Klinghardt antimicrobial cocktail], w skład którego wchodzą: piołun (artemisinin), fosfolipidy, wit. C i różne zioła. Na infekcje wirusowe stosuje Viressence (BioPure), nalewkę z amerykańskich ziół.
  5. Zajęcie się innymi czynnikami stylu życia. Nutritional considerations i suplementy.

Poniżej lista różnych strategii leczniczych jakie okazały się być pożyteczne w boreliozie przez osoby stosujące naturalne metody.

Probiotyki dla poprawy odporności i przywrócenia mikroflory w czasie i po terapii antybiotykowejKurkuma pomaga zmniejszyć stężenie toksyn neurologicznych i obrzęk mózgu
Astaksantyna dla zneutralizowania toksyn, poprawy wzroku i złagodzenia bólu stawów, powszechna w boreliozieKoncentrat białka serwatki może pomóc w kwestii substancji odżywczych, częstego problemu u pacjentów skażonych boreliozą, którzy nie czują się dobrze na tyle by odpowiednio się odżywiać
Wyciąg z pestek grejpfruta może leczyć cystową / torbielową formę BorreliaOlej z krilla dla zmniejszenia stanu zapalnego
Kolendra jako naturalny chelator metali ciężkichSerrapeptase pomaga rozkładać biofilmy
Resveratrol może leczyć Bartonella, koinfekcję, i pomaga w detoksieGABA i melatonina pomagają w insomnii
Artemisinin i Andrographis, dwa zioła mogące leczyć Babesia, powszechną koinfekcjęCoQ10 dla wzmocnienia serca i zmniejszenia bólu mięśni i przyćmienia mózgu [brain fog]
Kweercetyna zmniejsza stężenie histaminy (często u osób z boreliozą)Transfer factors mogą pomóc we wzmocnieniu odporności

Inne źródła info… pod linkiem

Źródło: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/07/26/under-our-skin-lyme-disease.aspx

Dr Joseph Mercola

Tłum. Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.