Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Zacznij od wiadomości

Bogusław Jeznach – Zacznij od wiadomości

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/87431,zacznij-od-wiadomosci

Data publikacji: 8.02.2013

SERWIS INFORMACYJNY (27) Zapraszam na mój prywatny serwis aktualnych informacji ze świata.

* W Tunezji, kolebce tzw. Wiosny Arabskiej, sytuacja uległa gwałtownemu zaostrzeniu po tym jak we wtorek 6 lutego nieznany sprawca zastrzelił przywódcę opozycji 48-letniego Szukri Belaida. Jak zeznali jego żona i brat został on zabity dwoma strzałami, w głowę i w szyję, gdy wychodził ze swego domu. Był on sekretarzem generalnym Ruchu Demokratycznych Patriotów, o programie socjalistyczno-panarabskim, czyli podobnym do partii Baath z Iraku (Saddam Hussajn) i Syrii (Baszar al-Assad). Przez Tunezję natychmiast przetoczyła się fala rozruchów, w których zwłaszcza zaatakowano siedzibyrządzącej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), o programie umiarkowanie islamskim. Premier Tunezji Hamadi Dżebali rozwiązał w środę swój gabinet ministrów, obiecując jednocześnie sformowanie rządu “bezpartyjnych technokratów”, którzy będą rządzili krajem do wyborów. Nie uspokoiło to zamieszek, które wybuchły w Sidi Bouazid i szybko ogarnęły Tunis, Gafsę i inne miasta. W walkach ulicznych demonstranci używają kamieni i butelek z koktajlem Mołotowa, a policja gazu łzawiącego. Protestujący śpiewają hymn narodowy i skandują hasła przeciwko partii An-Nahda.

 

* Stany Zjednoczone nalegają na zatwierdzenie przez Rosję konkretnych kroków w sprawie odmówienia udzielania poparcia prezydentowi Syrii Baszarowi Al-Asadowi – oświadczyła na briefingu oficjalna przedstawicielka departamentu stanu USA Victoria Nuland. „Rosja mogłaby zdecydowanie i otwarcie przestać dostarczać broń reżimowi Baszara Al-Asada, zwłaszcza śmigłowców wsparcia ogniowego. Mogłaby również zamknąć konta Al-Asada w rosyjskich bankach oraz aktywnie popierać polityczne zmiany i pracować wraz z nami nad tym, kto będzie kolejnym prezydentem, który zdoła zachować jedność kraju i skierować ją na tory demokracji” – powiedziała Nuland.

 

* Irański przywódca duchowy ajatollah Ali Chamenei kategorycznie odrzucił propozycję bezpośrednich rozmów między Iranem a USA, twierdząc, że takie rozmowy nie rozwiążą istniejących problemów. W oświadczeniu ajatollaha podkreślono także, że „Stany Zjednoczone grożą Iranowi, lecz Teheran nie boi się tych gróźb”. Wcześniej wiceprezydent USA Joe Biden zaproponował przeprowadzenie bezpośrednich rozmów między dwoma krajami na temat irańskiego problemu jądrowego. W rozmowach z Iranem, które trwają na ten temat od wielu lat, biorą udział ONZ, USA, Unia Europejska i Rosja.

 

* Izraelskie źródła potwierdziły, że w tajnym irańskim kombinacie jądrowym w Fordow doszło do wybuchu – donosi brytyjski Times powołując się na źródła w służbach specjalnych Izraela. Nie dysponują one jednak żadnymi danymi o przyczynach wybuchu i nie mogą potwierdzić, że incydent w zakładzie wzbogacania uranu był wynikiem dywersji. Izrael odmówił też skomentowania doniesień o tym, że w rejonie Fordow w dniu wybuchu zauważono jakoby samoloty Izraela. Władze irańskie zdementowały informację o wybuchu w ogóle.

 

* Iran ostrzegł Izrael o poważnych konsekwencjach ataków dokonanych przez izraelskie lotnictwo na cele na syryjsko-libańskiej granicy i wezwał ONZ do zastosowania odpowiednich środków – poinformowała irańska stacja telewizyjna Press TV powołując się na oświadczenie wiceministra spraw zagranicznych Iranu Hosseina Amira Abdollahiana. Według stacji, wiceminister „powiedział, że atak będzie miał poważne konsekwencje dla reżimu w Tel Awiwie”. Poradził on również Izraelowi „nie polegać za bardzo” na natowskich systemach przeciwrakietowych Patriot, które zostały rozmieszczone w regionie.

 

* Irański naród jest gotów wymazać Izrael z powierzchni ziemi, jeśli zdecyduje się on na atak na islamską republikę – oświadczył wczoraj irański prezydent Mahmud Ahmadineżad. „Nasze siły zbrojne zdolne są do rozgromienia każdego agresora oraz zmuszenia go do pożałowania o swoich działaniach” – podkreślił prezydent podczas szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej w Kairze. Podkreślił on również, że Izraelczycy „marzą o ataku na Iran, lecz boją się jego skutków”. Wcześniej w wywiadzie dla egipskich mediów Ahmadineżad oświadczył, że Iran jest obecnie „mocarstwem przemysłowym, jądrowym i kosmicznym”.

 

* Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad, który przebywa z wizytą w Egipcie, został napadnięty w Kairze. Poinformowała o tym 5 lutego, telewizja Al Arabiya. Do incydentu doszło w pobliżu kairskiego meczetu Husseina, który irański prezydent odwiedził podczas swojej wizyty w Egipcie. Pewien mężczyzna odepchnął ochroniarzy Ahmadineżada i rzucił w niego butem – co w krajach muzułmańskich agresją pogardy wobec osoby. Napastnik został zatrzymany przez  egipską służbę bezpieczeństwa i znalazł się w areszcie.

* Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas spotkał się w Kairze z prezydentem Islamskiej Republiki Iranu Mahmudem Ahmadineżadem. Przybyli oni do Egiptu, żeby wziąć udział w obradach szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI). Abbas omówił z irańskim liderem proces polityczny, pojednanie między Fatah i Hamasem, wspólne dla OWI tematy, a także „kryzys finansowy, z którego powodu cierpi państwo palestyńskie”.

 

* Służby bezpieczeństwa Izraela podczas nocnego rajdu na Zachodnim Brzegu Jordanu aresztowały co najmniej 25 Palestyńczyków, pod zarzutem działalności terrorystycznej. Była to największa operacja tego typu w ostatnim czasie. Większość aresztowanych należy do Hamasu, a niektórzy zajmują wysoką pozycję w hierarchii tej organizacji. Jak poinformowało palestyńskie źródło, wśród aresztowanych znalazło się trzech deputowanych do palestyńskiego Zgromadzenia Ustawodawczego.

 

* Libańska gazeta „Al-akhbar” pisze, że prezydent Syrii przyjął niedawno „grupę arabskich przedstawicieli”, których nazwiska nie zostały wymienione. Podczas spotkania al-Asad powiedział, że wojska rządowe zadały bolesne ciosy siłom przeciwnika i już wkrótce rezultaty tych zwycięstw staną się widoczne dla wszystkich. Prezydent wyjaśnił, że armia wyparła bojowników i obecnie pod ich kontrolą znajdują się tylko rejony przygraniczne. Oprócz tego w niektórych miastach pozostały jeszcze odizolowane ogniska oporu, jednak ogólnie sytuacja jest pod kontrolą. Al-Asad jest przekonany, że najtrudniejszy etap wojny domowej jest już za nim – zaznacza gazeta

 

* Syryjska Koalicja Narodowa na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych planuje otworzyć przedstawicielstwa w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Według danych źródeł dyplomatycznych w ONZ, na czele obu amerykańskich biur powinien stanąć Nadżib Gadbian, pochodzący z Syrii profesor katedry badań politycznych i krajów Biskiego Wschodu Arkansas State University. Zdaniem opozycjonistów otwarcie biur w Nowym Jorku i Waszyngtonie powinno sprzyjać rozwojowi dialogu między syryjską opozycją a ONZ, a także podreperowaniu reputacji i zwiększeniu prestiżu opozycji na arenie międzynarodowej.

 

* Odchodzący ze stanowiska szef Pentagonu Leon Panetta oraz jego egipski kolega generał Abdel Fattah al-Sissi uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że USA nadal będą udzielać Egiptowi pomocy wojskowej – poinformował George Little, sekretarz prasowy Panetty. Ministrowie podkreślili ważność tego porozumienia, które pozwoli egipskiej armii na zmodernizowanie wyposażenia i uzyskania nowych możliwości, aby „mogła ona skierować swoje siły na osiągnięcie wspólnych celów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu sekretarza prasowego Pentagonu.

 

* Egipt i jego siły zbrojne pozostaną wierne traktatowi pokojowemu z Izraelem z 1979 roku. Poinformował o tym minister obrony, generał Abdel Fattah al-Sissi. Podczas rozmowy telefonicznej z szefem Pentagonu, Leonem Panettą, potwierdził on również, że Półwysep Synaj „nie będzie wykorzystywany jako baza zagrożeń dla Izraela”. W czasie rewolucji Bractwo Muzułmańskie, obecnie u władzy w Egipcie, zapowiedziało rewizję traktatu pokojowego z Izraelem.

 

* Egipt wprowadził kartki na chleb, na podstawie których wydawane będzie dotowane przez rząd pieczywo z ciemnej razowej mąki. Akcja ta skierowana jest przede wszystkim do słabszych społecznie warstw ludności. Przy wsparciu elektronicznych urządzeń liczących, każdy obywatel codziennie będzie mógł dostać trzy sztuki tradycyjnego chleba tzw. chubz baladi (płaskie, skórzaste „berety” do rwania ręką) tylko w państwowych piekarniach, gdzie prowadzona będzie ścisła kontrola i rachunki w celu uniknięcia przemytu mąki.

 

* Prezydent Egiptu Mohamed Mursi zgodził się na powołanie specjalnej komisji ds. ustalenia różnic między władzami a opozycją w sprawie konstytucji kraju, które później zostaną przedłożone do rozpatrzenia przez egipski parlament. Od wielu dni w egipskich miastach wybuchają falami starcia protestujących ze służbami porządkowymi, broniącymi urzędów państwowych i komisariatów. Zamieszki rozpoczęły się w piątek 25 stycznia, w drugą rocznicę rewolucji.

 

* Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli Diosdado Cabello oświadczył, że stan zdrowia prezydenta Chaveza stopniowo ulega poprawie. Ostatni raz wenezuelski przywódca przemawiał publicznie prawie osiem tygodni temu – zanim przeszedł kolejną operację usunięcia komórek nowotworowych. W październiku ubiegłego roku Hugo Chavez wygrał wybory prezydenckie, jednak z powodu choroby nie mógł być obecnym na własnej inauguracji. Opozycja krytykuje rząd za „zatajenie informacji” o stanie zdrowia przywódcy państwa.

 

* Londyn może przeprowadzić negocjacje z Argentyną w sprawie spornych Wysp Falklandzkich jedynie w obecności przedstawicieli mieszkańców wysp – poinformował rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Władze Argentyny domagają się rozmów tylko między obu rządami, bez udziału angielskich osadników. Spór o wyspy, nazywane po hiszpańsku Malwinami, nasilił się w 1982 roku, kiedy Argentyna podjęła zbrojną próbę ich opanowania, ale konflikt przegrała. Wyspy leżą prawdopodobnie na wielkich złożach ropy naftowej na szelfie patagońskim i kontrolują bogate łowiska ryb.

 

* W Gruzji nasila się konflikt między zwolennikami prezydenta Micheiła Saakaszwili i premiera Bidziny Ivaniszwili. Parlament Gruzji, gdzie większość ma partia premiera, odmówił wczoraj, 7 lutego, wysłuchania corocznego raportu prezydenta Saakaszwili. Był to odwet za odmowę zatwierdzenia przez opozycję poprawki do konstytucji, ograniczającej pełnomocnictwa prezydenta. Lider opozycji David Bakradze, człowiek Saakaszwilego, powiedział dziennikarzom, że prezydent był gotów do wystąpienia w parlamencie oraz uczestniczenia w debatach.

 

* Dwa rosyjskie myśliwce w czwartek 7 lutego naruszyły przestrzeń powietrzną Japonii nad wodami terytorialnymi niedaleko wyspy Rishiri w prowincji Hokkaido – poinformowało Tokio. W celu przechwycenia samolotów poderwano japońskie lotnictwo. Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło jednak, że jego myśliwce dokonały tylko planowego manewru w rejonie Wysp Kurylskich. Japonia uważa pasmo Wysp Kurylskich, zaanektowane przez ZSRR po II wojnie światowej, za swoje terytorium. Premier Japonii Shinzō Abe obiecał razem z Rosją znaleźć sposób rozwiązania sporu terytorialnego wokół Wysp Kurylskich.

 

* Aleksander Ignatienko, b. pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego wydany wczoraj z Polski do Rosji został osadzony w areszcie Lefortowo i dziś o godzinie 10:00 czasu zostanie przesłuchany po raz pierwszy w charakterze oskarżonego. Był on oskarżony z dwóch artykułów Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej, ale Polska uznała za uzasadniony tylko jeden zarzut, o przyjmowanie łapówek, i rosyjski wymiar sprawiedliwości, zgodnie z normami międzynarodowymi, może oskarżać go na podstawie tylko tego jednego artykułu.

 

* Śledztwo w Turcji ustaliło, że zamach w pobliżu ambasady USA w Ankarze 1 lutego zorganizował 40-letni Turek Ecevit Sanli, osądzony w 1997 roku za członkostwo w nielegalnym tureckim ugrupowaniu radykalnym Rewolucyjny Front Uwolnienia Narodu. Został on potem zwolniony z więzienia z powodu zaburzeń psychicznych. W zamachu zginął ochroniarz ambasady, a kilka osób odniosło obrażenia.

 

* Niedzielny atak zorganizowany przez grupę bojowników na posterunek policji w Kirkuku, na północy Iraku, stanowi kontynuację ataków terrorystycznych, które wstrząsnęły krajem w ubiegłym tygodniu. Swoimi przypuszczeniami na temat przyczyn aktywizacji terroryzmu podzielił się w wywiadzie radiowym Aziz Dżaud, zastępca gubernatora północnej prowincji Iraku. „Sytuacja w regionie jest skrajnie skomplikowana, dlatego wszelkiego rodzaju uzbrojonym bandytom udaje się bez przeszkód przekraczać granicę (…) Ale nie niej ważne są warunki socjalne – bieda, bezrobocie, brak stabilności, a także czynnik strachu – bandyci zastraszają społeczeństwo groźbami i publicznymi egzekucjami” – oświadczył Jaud.

 

* Silne opady śniegu doprowadziły do chaosu na drogach w Słowacji i przerwały dostawy prądu do około 80.000 domów na wschodzie i północy kraju. Lokalne władze wprowadziły w tych regionach stan wyjątkowy a do pomocy straży pożarnej w oczyszczaniu autostrad ze śniegu i połamanych drzew skierowano wojsko.

 

* Żydowska Agencja Bloomberg, która codziennie publikuje na swojej stronie internetowej ranking najbogatszych ludzi na świecie, wprowadziła do niego bezpłatny dostęp i rozszerzyła listę uczestników rankingu z 40 do 100. Obecnie na pierwszej pozycji w rankingu znalazł się meksykański miliarder Carlos Slim. Na drugim miejscu jest Bill Gates, a na trzecim najbogatszy człowiek w Europie – Amancio Ortega Gaona. Na „liście stu miliarderów” znalazło się także 12 obywateli Rosji, ale raczej nie Słowian. Według Bloomberga najbogatszym człowiekiem w Rosji jest Aliszer Usmanow. Jego majątek wyceniono na 19,8 mld dolarów. Zajął on dopiero 36 miejsce w rankingu.

 

* Departament Skarbu USA odmówił bicia platynowych monet o nominale 1 tryliona dolarów. Propozycja bicia monet pojawiła się latem 2011 roku podczas sporów między republikanami a demokratami odnośnie zwiększenia limitu zadłużenia państwowego. Pod koniec lutego wzrośnie on do dozwolonych 16,4 tryliona dolarów. Zwolennicy nowej super monety twierdzą, że można byłoby umieścić ją w depozycje w Banku Rezerwy Federalnej i wykorzystywać jako środek pokrywający wydatki państwowe. W Stanach Zjednoczonych prawo pozwala Departamentowi Skarbu na wybijanie platynowych monet o dowolnym nominale.

 

* W Kuwejcie po raz kolejny skazano blogera za obrazę emira. Za wyrażanie swojego zgania na Twitterze spędzi on 5 lat w więzieniu. Jest to maksymalna kara przewidziana za tego typu przestępstwo. Policja regularnie informuje o zatrzymaniach przedstawicieli lokalnej opozycji pod zarzutem znieważenia przywódcy państwa. W czerwcu 2012 roku użytkownik portali społecznościowych został skazany na 10 lat więzienia za obrazę proroka Mahometa i sunnickich władz Arabii Saudyjskiej oraz Bahrajnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.