Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Wieści o poranku

Bogusław Jeznach – Wieści o poranku

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/87513,wiesci-o-poranku

Data publikacji: 9.02.2013

SERWIS INFORMACYJNY (28) Porannym zwyczajem zapraszam na kolejną porcję aktualnych informacji ze świata.

* W Brukseli zakończyło się dwudniowe strategiczne spotkanie przywódców państw i rządów krajów Unii Europejskiej, na którym uzgodniono budżet na lata 2014-2020. Przewiduje on wydatki 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach i 908,4 mld euro w tzw. płatnościach. Polska wyszarpała z tego dla siebie prawie 106 mld euro. Zgodnie z oczekiwaniami szczyt był areną ostrej walki między krajami-dawcami a odbiorcami europejskich pieniędzy. Podstawowe rozbieżności dotyczyły kwestii zmniejszenia wydatków. Wielka Brytania i Niemcy, nalegały na realizację polityki oszczędzania, a Francja i Włochy uważały że niezbędne sąinwestycje. Ostatecznie podstawą do kompromisu stała się propozycja przygotowana przez szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya. Uzgodnione kwoty są o 12 mld euro mniejsze niż proponował on w listopadzie.

 

* Stany Zjednoczone i Korea Południowa mogą przeprowadzić prewencyjny atak na Koreę Północną – oświadczyła podczas wczorajszego briefingu Victoria Nuland, rzeczniczka departamentu stanu USA. Waszyngton poświęci też więcej uwagi gospodarczej presji na Koreę Północną, przewidzianej w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2087 jeśli Phenian nie zmieni swoich zamiarów. Wcześniej kierownictwo KRLD zapowiedziało przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej w odpowiedzi na styczniową rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępia wystrzelenie satelity przez Phenian w grudniu 2012 roku.

 

* Francja planuje rozpoczęcie wycofywania swojego kontyngentu wojskowego z Mali w marcu – oświadczył francuski MSZ Laurent Fabius. Obecnie liczebność wojsk lądowych Francji w Mali wynosi prawie 4000 osób. Operacja wojskowa w tym zachodnioafrykańskim kraju rozpoczęła się 11 stycznia i otrzymała kryptonim Serval. Konflikt w Mali wybuchł wiosną 2012 roku, gdy grupa wojskowych zainicjowała zbrojne powstanie w stolicy kraju, Bamako i obaliła tam prezydenta. Z puczu skorzystali Tuaregowie oraz uzbrojone ugrupowania islamistów, ogłaszając secesję północy kraju.

 

* Co najmniej 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych w Bamako, stolicy Mali podczas strzelaniny pomiędzy żołnierzami malijskiej armii i żandarmami z jednej strony a żołnierzami sił specjalnych Mali z drugiej – poinformowały w piątek francuskie media. Zginął funkcjonariusz sił specjalnych, są też trzy ofiary śmiertelne wśród cywilów. Żołnierze sił specjalnych nazywani czerwonymi beretami są zwolennikami obalonego prezydenta Amadou Toumani Toure.

 

* Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, zaniepokojony możliwym powrotem powstańców do Mali, oświadczył, iż ONZ na razie nie podjęło decyzji w sprawie wysłania kontyngentu pokojowego do tego kraju. Rada Bezpieczeństwa ONZ może potrzebować kilku tygodni, aby osiągnąć konsensus w tej kwestii – podkreślił Ban Ki-moon. Wcześniej francuscy dyplomaci zwrócili się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z prośbą o przygotowanie do wysłania do Mali kontyngentu pokojowego.

 

* Nowa runda rozmów Teheranu z „szóstką” międzynarodowych pośredników ds. irańskiego programu jądrowego odbędzie się w Kazachstanie 25 lutego – poinformował szef MSZ Iranu Ali Akbar Salehi. W 2012 roku przedstawiciele „szóstki”, do której należą Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy, przeprowadzili z Teheranem trzy rundy rozmów w Stambule, Bagdadzie i Moskwie. Wszystkie te spotkanie nie przyniosły żadnych rezultatów. Przez długi czas nie informowano o terminie przeprowadzenia nowej rundy rozmów

 

* Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle ostrzegł Teheran, że szansa na pokojowe rozmowy poświęcone rozwiązaniu irańskiego problemu jądrowego niedługo może zostać stracona. W związku z tym negatywnym sygnałem są doniesienia o nowych etapach w rozwoju technologii wzbogacania uranu na irańskich obiektach – oświadczył szef niemieckiego MSZ.

 

* Przedstawiciel Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w Syrii, Yousef Abdel-Jalil, ogłosił rozpoczęcie dostaw do kraju preparatów do oczyszczania wody przeznaczonych dla ponad 10 mln Syryjczyków. Jak powiedział, zapasy chloru w Syrii znacznie się zmniejszyły, co utrudnia dostęp do czystej wody wielu syryjskim rodzinom. Rośnie również ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi przez zanieczyszczoną wodę. Pierwsze cztery ciężarówki z niezbędnym do oczyszczania wody sodem i chlorem przekroczyły wczoraj granicę syryjsko-jordańską.

 

* Grupa syryjskich hakerów pn. Elektroniczna Armia Syryjska(EAS) zaatakowała profile telewizji Sky News Arabi (SNA), mającej swoją siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, oraz w sieciach społecznościowych Facebook i Twitter. W komunikacie TV SNA podkreślono, że udało się przywrócić pełną kontrolę nad programem i profilami. Przedstawiciele EAS oświadczyli, że włamują się na wrogie strony na znak protestu przeciwko stronniczemu, ich zdaniem, stosunkowi zagranicznych mediów do prezydenta Syrii Baszara Asada.

 

* Na południowych i wschodnich przedmieściach Damaszku toczą się nadal walki między armią syryjską a powstańcami. Obserwatorium Praw Człowieka związane z syryjską opozycją i mające siedzibę w Londynie podało, że armia ostrzelała pozycje rebeliantów z broni ciężkiej i że są oni „w trudnym położeniu”. Oprócz tego w nocy z czwartku na piątek doszło też do starć niedaleko obozu palestyńskich uchodźców Yarmouk w Damaszku.

 

* Сo najmniej 9 osób zginęło, a 35 odniosło obrażenia w wyniku dwóch wybuchów, do jakich doszło wczoraj w stolicy Iraku, Bagdadzie. Ładunki wybuchowe znajdowały się w dwóch samochodach, które eksplodowały na targu, gdzie sprzedawano zwierzęta. Cel tego ataku nie został ustalony, innych szczegółów nie podano.

 

* W Jemenie doszło wczoraj do wybuchu w magazynie broni. Dziesięć osób zginęło, a kilka zostało rannych na zachodzie kraju w prowincji Haddża. Ofiarami wybuchu, którego przyczyny na razie nie są znane, zostali głównie pokojowo nastawieni cywile. W Jemenie trwa zbrojna konfrontacja między miejscowymi ugrupowaniami. Prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi zaproponował przeprowadzenie 18 marca narodowego dialogu pojednania.

 

* Wczoraj w Kairze oraz innych egipskich miastach odbyły się akcje protestacyjne przeciwko prezydentowi Egiptu Mohamedowi Mursiemu, w których uczestniczą przedstawiciele 38 miejscowych partii opozycyjnych – podają miejscowe media. Demonstranci domagają się sformowania nowego rządu, wprowadzenia poprawek do Konstytucji oraz niezależnej władzy sądowej, a także opowiadają się przeciwko radykalnemu islamiście Mahmudowi Szaabanowi, który na antenie miejscowej TV uznał, że muzułmanom wolno zabijać członków opozycji. Według doniesień mediów, przed domami liderów egipskiej opozycji wystawiono dodatkowe oddziały sił bezpieczeństwa.

 

* Największa organizacja egipskiej świeckiej opozycji, Front Ocalenia Narodowego, zażądała postawienia przed sądem prezydenta Mohammeda Mursiego, który zdaniem Frontu winny jest trwającemu w kraju rozlewowi krwi. Front domaga się śledztwa w sprawie morderstw i znęcania się nad Egipcjanami, wzywając jednocześnie Egipcjan do nasilenia nacisku na władze przy pomocy wszystkich możliwych środków pokojowych. Front nie weźmie udziału w żadnym dialogu z władzami, dopóki prezydent nie wypełni warunków postawionych przez opozycję, wśród których znajduje się także zniesienie nowej konstytucji i rozwiązanie Bractwa Muzułmańskiego – mówi oświadczenie FON.

 

* Tureckie władze przeznaczyły 600 mln $ dla syryjskich uchodźców. 344 mln wyasygnowano z budżetu centralnego, a pozostałe środki przekazały władze miejscowe  – poinformował na swoim Twitterze minister finansów Turcji Mehmet Simsek. W 16 obozach w Turcji przebywa już ponad 177 tysięcy syryjskich uchodźców. Adrian Edwards, przedstawiciel Zarządu Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców ONZ poinformował, że Syrię opuszcza około 5000 uchodźców dziennie.

 

* Podjęto drugą próbę ataku na prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada podczas jego pobytu w egipskiej stolicy w ramach obrad szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej – podała wczoraj telewizja Al Arabija. Przed przyjęciem w domu irańskiego dyplomaty w Kairze próbował zbliżyć się do niego nieznany mężczyzna, krzycząc: „Śmierć Ahmadineżadowi! Śmierć Baszarowi Asadowi!”. Ochroniarzom prezydenta udało się zatrzymać napastnika, który nie miał przy sobie broni, oraz przekazać go egipskim policjantom. Na początku tego tygodnia nieznany sprawca rzucił butami w prezydenta Iranu, kiedy ten rozmawiał z ludźmi przy wyjściu z meczetu Al Hussein w Kairze.

 

* Iran zaprzeczył swoim związkom z atakiem na autobus z izraelskimi turystami, który miał miejsce 18 lipca 2012 roku na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas. Zginęło wtedy 7 osób. Ambasador Iranu w Bułgarii Gholamreza Bageri, odrzucił oskarżenia pod adresem Iranu, wysunięte wcześniej w tym tygodniu przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Bułgarskie organy śledcze poinformowały w tym tygodniu, że wśród organizatorów ataku znajdowali się obywatele Kanady i Australii – członkowie ugrupowania Hezbollah, wspieranego przez Iran. Liderzy Hezbollahu także odrzucają te oskarżenia.

 

* Rywalizujące palestyńskie organizacje al-Fatah i Hamas wznowiły w piątek w Kairze rozmowy mające na celu osiągnięcie trwałej zgody. Odbywają się one w ramach konferencji Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, którą otworzył lider Palestyny Mahmud Abbas. W 2011 roku al-Fatah i Hamas porozumiały się w sprawie środków mających na celu przezwyciężenie podziału, jednak nie były w stanie ich zrealizować.

 

* Trybunał wojskowy Libanu wydał nakaz aresztowania szefa głównej agencji wywiadowczej Syrii – Biura Bezpieczeństwa Narodowego generała Alego Mamlouka. Zostały mu zaocznie postawione zarzuty w sprawie byłego ministra informacji Libanu Michela Samaha. Samah został aresztowany w sierpniu ubiegłego roku pod zarzutem organizowania serii ataków terrorystycznych i zabójstw działaczy politycznych, państwowych i religijnych w celu destabilizacji sytuacji i rozpalania międzynarodowych konfliktów. Samaha oskarżono o to, że działał z polecenia reżimu syryjskiego i próbował przewieść materiały wybuchowe z sąsiedniego kraju do Libanu.

 

* Na spotkaniu liderów Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które odbyło się w Chile wiceprezydent Wenezueli Nicolás Maduro odczytał list od prezydenta kraju, Hugo Chaveza. Ponad dwa miesiące temu Chavez przeszedł kolejną operację w ramach odbywanego na Kubie leczenia na raka. W swoim liście prezydent Wenezueli napisał, że jakikolwiek próby izolowania Kuby od społeczności międzynarodowej podejmowane przez władze USA nie powiodły się w przeszłości i w przyszłości również skazane są na klęskę. Chavez wezwał  państwa Ameryki Łacińskiej do zacieśniania współpracy.

 

* Szkocja ogłosi niepodległość w marcu 2016 roku, jeśli w referendum większość mieszkańców opowie się za oddzieleniem się od Wielkiej Brytanii. W dokumencie przygotowanym przez rząd szkocki  znajduje się również informacja o tym, że pierwsze wybory do niezależnego parlamentu odbędą się w maju 2016 roku. Premier Szkocji, Alex Salmond, wezwał Londyn do rozmów na temat tego, co nastąpi po referendum wyznaczonym na jesień 2014 roku. Jeśli wnioskować ze słów Salmonda, nie ma on wątpliwości co do wyniku głosowania.

 

* Rosja jest bardziej skora do omówienia złagodzenia warunków wcześniej udzielonego kredytu Cyprowi, niż do udzielania mu nowych pożyczek, a w każdym razie problemów tego kraju nie da się rozwiązać bez pomocy UE – powiedział minister finansów Rosji Anton Siłuanow. W 2011 roku Rosja udzieliła Cyprowi pożyczkę w wysokości 2,5 miliarda euro na okres 4,5 roku pod stosunkowo niewysoki procent – 4,5% rocznie. Cypr poprosił o odroczenie spłaty kredytu do 5 lat. Ponadto, latem 2012 roku Cypr zwrócił się do Rosji o udzielenie nowego kredytu w wysokości 5 miliardów euro. Cypr, który boryka się z finansowym i budżetowym kryzysem, był zmuszony zwrócić się również o pomoc do UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Negocjacje w sprawie przyznania pomocy finansowej w wysokości około 17 miliardów euro prowadzone są od zeszłego lata.

 

* Co najmniej 350 mieszkańców prefektury Fukushima, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy i gospodarstwa z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima-1, do jakiej doszło 11 marca 2011 roku, ogłosiło w piątek zamiar złożenia zbiorowego pozwu przeciw japońskiemu rządowi, a także przeciw operatorowi Fukushimy-1, firmie TEPCO, aby uzyskać od niej odszkodowanie za każdy miesiąc spędzony poza swoimi domami. Pozew zostanie złożony w poniedziałek.

 

* Władze Iranu po długotrwałych dwustronnych rozmowach uwolniły i odesłały do domu obywatela Słowacji, aresztowanego i skazanego na karę pozbawienia wolności w Islamskiej Republice za szpiegostwo na rzecz CIA Mateja Valucha – poinformował  szef MSZ Słowacji Miroslav Lajcak. Valuch zaprzeczył oskarżeniom o szpiegostwo.

 

* Ostateczne zatwierdzenie ustawy wprowadzającej zakaz propagowania homoseksualizmu w Rosji możliwe jest pod koniec wiosennej sesji, lecz może do tego dojść również jesienią – poinformowała szefowa komitetu Dumy Państwowej ds. rodziny, kobiet i dzieci Elena Mizulina. Według słów Mizulinej, w celu przygotowania projektu ustawy przed drugim posiedzeniem zostanie powołana grupa robocza, w której skład wejdą przedstawiciele społeczności gejowskiej. O wiele bardziej konstruktywne jest przeniesienie dyskusji nad ustawą z ulicy do parlamentu w celu opracowania współczesnej wersji tego dokumentu, która jednocześnie broniłaby osoby niepełnoletnie przed skutkami propagandy homoseksualizmu – podkreśliła szefowa komitetu.

 

* Największy koncern stalowy w Niemczech ThyssenKrupp AG postanowił zredukować co najmniej 2000 etatów w swoich zakładach w Europie, w których pracuje około 27600 osób – czytamy w rozpowszechnionym wczoraj komunikacie spółki. Tym sposobem ThyssenKrupp liczy, że do nowego roku finansowego (2014-2015) w ramach środków optymizacji procesu produkcyjnego „podniesie swoją konkurencyjność w ciężkich warunkach rynkowych”. W połowie grudnia 2012 roku spółka poinformowała, że w ubiegłym roku finansowym poniosła straty na rekordowo wysoką kwotę 5 miliardów euro.

 

* Członkowie Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka są zaniepokojeni śmiercią setek dzieci w ciągu ostatnich 5 lat w Afganistanie z rąk żołnierzy armii USA, czego przyczyną jest „brak ostrożności i masowe użycie siły” – poinformowali w piątek przedstawiciele Komitetu. Przedstawiciele amerykańskiego kontyngentu w Afganistanie twierdzą, że liczba ofiar wśród ludności cywilnej zmniejszyła się o 49% w 2012 roku w porównaniu z rokiem 2011, a liczba ofiar wśród dzieci – o 40%.

 

* Stany Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island i Vermont na północnym wschodzie USA nawiedziła najsilniejsza od ostatnich 35 lat burza śnieżna – poinformowała Narodowa Służba Meteorologiczna Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku i Bostonie spodziewane jest do 60 cm śniegu. Zakłócona została praca niektórych dużych lotnisk, w tym w Nowym Jorku, Chicago i Bostonie i odwołano około 900 lotów. W Massachusetts wstrzymany został ruch samochodowy i kolejowy. Mieszkańcy północno-wschodnich stanów zaczęli już kupować żywność, wodę, latarki i świeczki, żeby przeczekać burzę w domu. W Bostonie, Providence oraz innych miastach zostaną zamknięte wszystkie szkoły.

 

* Premier i szef MSW Serbii Ivica Dacić padł ofiarą erotycznego żartu w publicznej TV. Incydent miał miejsce kilka dni temu. Dacić przyszedł na wywiad do studia telewizyjnego nie wiedząc, że zorganizowano go w ramach popularnego show „Misja niewykonalna”. Program nadawany jest na antenie serbskiego kanału rozrywkowego Pink. Pytania zadawała politykowi b. modelka Playboya, która nie miała na sobie bielizny. Reakcję Dacicia uważnie śledziła kamera. Show nie został wyemitowany, jednak prowokacyjną scenę umieszczono na YouTube. Dacić wydał już polecenie przeprowadzenia śledztwa i wykrycia osób, odpowiadających za niezręczną sytuację.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.