Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Serwis z rana jak śmietana (skrót wiadomości)

Bogusław Jeznach – Serwis z rana jak śmietana (skrót wiadomości)

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/89980,serwis-z-rana-jak-smietana

Data publikacji: 17.03.2013

SERWIS INFORMACYJNY (50) Zapraszam na przegląd aktualnych wydarzeń ze świata, głównie z dnia wczorajszego.

* Waszyngton zrezygnuje z ostatniego etapu europejskiego programu obrony antyrakietowej, żeby sfinansować wzmocnienie obrony przeciwrakietowej na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Sekretarz obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że USA nadal zamierzają rozmieścić elementy tarczy antyrakietowej na terytorium Polski i Rumunii do 2018 roku. Jednak, zgodnie z jego słowami, nie zostanie obecnie wykonany czwarty etap programu, który polegał na rozmieszczeniu w Polsce dodatkowych elementów tarczy antyrakietowej. Zaoszczędzone w ten sposób środki zostaną wykorzystane do rozlokowania 14 dodatkowych naziemnych zestawów przechwytujących na Alasce.

 

* Li Keqiang po przedstawieniu przez przewodniczącego Chin Xí Jìnpínga został zatwierdzony na stanowisku premiera Rady Państwowej Chin na sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. 57-letni dr hab. prawa, mający także stopień naukowy w dziedzinie gospodarki, stanął na czele rządu kraju z 1,3-miliardową ludnością. Li Keqiang jest jednym z siedmiu członków Stałego Komitetu Politbiura KC Komunistycznej Partii Chin – najwyższego ogniwa partyjnej hierarchii.

 

* Delegaci I sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych XII kadencji – najwyższy organ ustawodawczy kraju – nominowali kolejnych ministrów w nowym rządzie. Ministrem obrony Chin został Chang Wanquan, ministrem spraw zagranicznych – Van Yi (59-letni dyplomata, który od 2008 roku odpowiadał za stosunki Chin z Tajwanem). Na dyrektora Banku Ludowego Chin zatwierdzono Zhou Xiaochuan.

 

* Władze Korei Północnej oskarżyły Stany Zjednoczone i Koreę Południową o przeprowadzenie ataków cybernetycznych na niektóre strony internetowe największych północnokoreańskich organizacji. Z powodu działań hakerów przez ostatnie kilka dni właściwie nie działały strony Północnokoreańskiej Centralnej Agencji Prasowej (KCNA), linii lotniczych Air Koryo oraz północnokoreańskiej gazety Nodong Sinmun. Korea Północna podkreśla, że cyberataki zbiegły się w czasie z przeprowadzeniem przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową wspólnych manewrów wojskowych. KCNA ostrzegła, że Phenian „nie zamierza biernie patrzeć, jak wrogie siły rozszerzają skalę ataków cybernetycznych na kraj i podejmą odpowiednie kroki w odpowiedzi”.

 

* W gazecie internetowej związanej z rządem KRLD pojawił się artykuł mówiący o tym, że mieszkańcy przygranicznych obszarów Korei Południowej powinni zostać ewakuowani. W artykule wspomniano również o pięciu zachodnich wyspach należących do Korei Południowej, o których niedawno północnokoreańskie media pisały jak o możliwym celu ataku. Kolejna seria gróźb ze strony Korei Północnej nastąpiła po oświadczeniu władz USA o wzmocnieniu systemu obrony przeciwrakietowej w związku z zagrożeniem rakietowym ze strony KRLD.

 

* Ludność Korei Północnej rozpaczliwie potrzebuje międzynarodowej pomocy. Mowa jest o tym w raporcie przedstawicielstwa ONZ w Phenianie. Według zamieszczonych w nim danych, Korea Północna przeżywa ostry niedobór żywności. Potrzebna jest również poważna przebudowa wodociągów i systemu ogrzewania szkół, szpitali i przedszkoli. W raporcie stwierdzono, że działające w Korei Północnej przedstawicielstwo ONZ z powodu braku środków nie jest w stanie udzielać skutecznej pomocy finansowej.

 

* Nowy papież wybrany w środę na konklawe , powiedział dziennikarzomw Watykanie, dlaczego wybrał sobie imię Franciszek. Podczas specjalnej audiencji, która odbyła się w sobotę, papież wspominał  moment, kiedy w trakcie finalnego głosowania zebrał wymaganą liczbę 77 głosów. „Obok mnie siedział mój przyjaciel, brazylijski kardynał Hummes, objął mnie, pocałował i powiedział: „Pamiętaj o biednych!” – powiedział papież. To właśnie wtedy przyszedł mu do głowy św. Franciszek z Asyżu, patron ubogich i pokoju.

 

* W Wenezueli zakończyły się ceremonie żałobne po śmierci Hugo Chaveza. Trumna z ciałem prezydenta zostanie umieszczona w marmurowym sarkofagu w głównej sali stołecznego Muzeum Rewolucji. Flaga narodowa, którą była przykryta trumna, została wręczona Nicolasowi Maduro, pełniącemu obecnie obowiązki prezydenta republiki. Maduro przekaże ją krewnym Chaveza. Sarkofag z czarnego marmuru umieszczono po środku okrągłego basenu na kamiennej podstawie w kształcie kwiatu. Wygrawerowano na nim imię prezydenta i lata jego życia.

 

* Wenezuela zamierza utworzyć komisję w celu zbadania przyczyn śmierci prezydenta Hugo Chaveza – poinformował szef MSZ Wenezueli Elias Jaua. Komentując wypowiedzi dotyczące tego, że Chavez rzekomo został „zabity” i że jego choroba została „wywołana”, minister podkreślił, że „wielu lekarzy wskazuje na nietypowy charakter nowotworu wykrytego u prezydenta Chaveza”. Wypowiadali się na ten temat niektórzy naukowcy z różnych krajów. „Nie odrzucamy również takiej możliwości” – powiedział Jaua. Minister oświadczył, że komisja zbada ten typ nowotworu i to, w jaki sposób w tak krótkim czasie spowodował śmierć prezydenta Chaveza. Podejrzenia kierują się w stronę służb specjalnych USA, które wg istniejącej literatury były zamieszane w ok. 50 zamachów i usiłowań zamachów, często podobnie wyrafinowanych i innowacyjnych, skierowanych przeciwko niewygodnym politykom i biznesmenom na całym swiecie.

 

* Syryjscy rebelianci przejęli w sobotę kontrolę nad wschodnimi i zachodnimi wjazdami do Damaszku, w dzielnicach tych toczą się zaciekłe walki – donosi arabska stacja telewizyjna Al Dżazira. Starcia mają miejsce także w innych dzielnicach miasta, między innymi w północnej jego części. Tymczasem syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie informuje, że w nocy z piątku na sobotę syryjska armia ostrzelała szereg przedmieść Damaszku – Barzeh, Kabun oraz Jarmuk, gdzie znajduje się duży obóz palestyńskich uchodźców, z których rekrutuje się wielu najemników do armii rebeliantówj.

 

* Armia syryjska coraz częściej używa amunicji kasetowej przeciw powstańcom – poinformowała w sobotę międzynarodowa organizacja Human Rights Watch. Wymienia ona co najmniej 120 miejsc, gdzie w ciągu ostatnich 6 miesięcy użyta została amunicja kasetowa. Bomby kasetowe są zakazane w wielu krajach, ponieważ stanowią szczególne zagrożenia dla ludności cywilnej: trafiają one w miejsca na dużej powierzchni, a wiele z nich nie eksploduje od razu. Bardzo często ofiarami przypadkowo znalezionych min kasetowych są dzieci.

 

* W stolicy Egiptu odbyło się kilka demonstracji z żądaniem powrotu władzy w kraju w ręce dowództwa armii. Zdaniem manifestujących, w czasie, kiedy państwem faktycznie rządził marszałek Hussein Tantawi, kraj rozwijał się w dobrym kierunku. Zebrani skandowali: „Armia powinna powrócić do władzy” i „Dość władzy duchowieństwa”, mając na myśli Mohammeda Badiego, duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego. Podobna demonstracja odbyła się na północy kraju, w mieście Damietta.

 

* Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w demonstracjach w miastach Iraku, aby wyrazić protest przeciwko polityce dyskryminacji sunnitów, realizowanej ich zdaniem przez szyicki rząd kraju. Demonstranci zablokowali między innymi drogę łączącą Irak z Jordanią. Natomiast w miastach Falludża i Ramadi zebrali się oni na wspólnej modlitwie pod gołym niebem. Demonstranci domagają się zwolnienia sunnickich więźniów z irackich więzień i zniesienia niektórych ustaw, które zdaniem demonstrantów skierowane są przeciwko sunnitom.

 

* Na spotkaniu w Moskwie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl wyraził zaniepokojenie odpływem chrześcijan z Palestyny. Opuszczają oni kraj z powodu niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ze swej strony Abbas zauważył, że w Palestynie chrześcijanie nie są traktowani jak mniejszość religijna.

 

* Autobus z  żołnierzami jadący główną drogą, która łączy Pakistan z Chinami, w górzystym okręgu Kohistan w prowincji Khyber Pakhtunkhwa wpadł w poślizg i stoczył się w przepaść. Zginęły 24 osoby. Według wojskowych, żołnierze jechali ze swojej bazy w okręgu Swat na północy kraju do Gilgit Baltistan, spornego obszaru znajdującego się pod kontrolą Pakistanu.

 

* Przed budynkiem parlamentu w Kabulu odbyła się w sobotę antyamerykańska demonstracja z udziałem setek mieszkańców afgańskiej prowincji Wardak. Demonstranci żądali od parlamentu wydalenia z Wardaku amerykańskich sił specjalnych, które, według nich brały udział w masowych morderstwach ludności cywilnej i nielegalnym przetrzymywaniu zakładników. Wcześniej władze Afganistanu nakazały, aby amerykański kontyngent wojskowy opuścił tę prowincję, ale Waszyngton oświadczył, że wtedy sytuacja z zapewnieniem bezpieczeństwa w samym Kabulu dramatycznie się pogorszy.

 

* Hiszpania rozpoczęła wycofywanie swojego kontyngentu wojskowego z Afganistanu – poinformowały w sobotę lokalne media powołując się na oświadczenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych tego kraju. Teraz wszyscy hiszpańscy żołnierze będą skoncentrowani tylko na jednej bazie wojskowej w Herat, gdzie niektórzy z nich pozostaną do 2014 roku, a następnie opuszczą ten kraj. Obecnie w Afganistanie znajduje się 1606 hiszpańskich żołnierzy i oficerów. Według afgańskich mediów, podczas przebywania hiszpańskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie od lipca 2003 roku zginęło tam 100 żołnierzy z tego kraju.

 

* Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w wywiadzie udzielonym dla izraelskiej telewizji powiedział, że Iran nie stworzy broni jądrowej przez co najmniej jeszcze rok. Obama nie wykluczył jednak możliwości przeprowadzenia interwencji wojskowej w celu powstrzymania nuklearnych ambicji Iranu. Dał on do zrozumienia, że izraelskie władze powinny uzbroić się w cierpliwość i nie spieszyć się z militarnym rozwiązaniem problemu, ponieważ sankcje wprowadzone wobec Iranu są coraz bardziej skuteczne.

 

* Dla ratowania gospodarki Cypru wprowadzono specjalny podatek od lokat w cypryjskich bankach, który zdaniem Eurogrupy przyniesie skarbowi państwa 5,8 miliarda euro. W niedzielę w sprawie bezprecedensowego podatku (do 9,9% od kwoty lokaty), który ma być nałożony zarówno na obywateli Cypru, jak i na obcokrajowców, głosować będą członkowie parlamentu, a prezydent Nikos Anastasiadis odbędzie nadzwyczajną naradę z rządem. Ekspert Instytutu Państwowych Księgowych Cypru powiedział lokalnym mediom, że „wszystkie konta w bankach kraju zostały już zablokowane i nic nie może pomóc deponentom w uratowaniu swoich pieniędzy”.

 

* W centrum Nowego Jorku kilka milionów osób wzięło udział w paradzie odbywającej się co roku w Dzień św. Patryka. Tegoroczna parada odbyła się już po raz 252. i, zgodnie z tradycją jest największym na świecie pochodem poświęconym temu świętu. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca, ale zgodnie z przyjętą tradycją, jeśli wypada w niedzielę, to parada na cześć patrona Irlandii i wszystkich Irlandczyków odbywa się 16 marca.

 

* W Rydze odbył się doroczny marsz byłych łotewskich esesmanów. W marszu wzięło udział kilkaset osób. Wśród nich byli deputowani do Sejmu, młodzież i małe dzieci, które przyprowadzili rodzice. Do centrum miasta ściągnięte zostały znaczące siły policji i służb specjalnych. Pochód przeprowadzany jest każdego roku 16 marca. Dzień ten byli esesmani uważają za swoje święto. Wydarzenie wywołuje niezadowolenie i oburzenie antyfaszystowskich organizacji na całym świecie. Rada Miejska Rygi zakazała wcześniej organizacji wydarzeń poświęconych pamięci legionistów SS, jednak sąd anulował ten zakaz. 4 osoby zostały zatrzymane.

 

* Policja z meksykańskiego miasta Acapulco poinformowała o dokonaniu gwałtu na sześciu hiszpańskich turystkach i jednej Meksykance przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Wczesnym rankiem przestępcy wdarli się do domku na plaży. Ofiary – dziewczyny w wieku od 19 do 25 lat – spały i przestępcom, których było od 10 do 15 osób, udało się je zaskoczyć. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Meksyku uległa dramatycznemu pogorszeniu w 2006 r., kiedy rząd wypowiedział wojnę kartelom narkotykowym.

 

* W meksykańskim mieście Monterrey kościół katolicki Świętej Teresy z Ávili został otoczony 5-metrowym betonowym murem, a okna zasłonięto metalowymi karkasami z powodu regularnych strzelanin na ulicach. Dziewięciu ochroniarzy 24 godziny na dobę patroluje obszar przylegający do świątyni. Przy wyjściu z kościoła zainstalowano sygnalizację świetlną, żeby ostrzegać parafian przed tym, co się dzieje na zewnątrz. Czerwone światło informuje, że rozpoczęła się strzelanina lub mobilizacja policji, żółte – że niedaleko kościoła znajdują się podejrzane środki transportu lub uzbrojeni ludzie, a zielone – że można bezpiecznie wyjść z kościoła. Około 8 tys. osób w każdą niedzielę odwiedza Kościół Świętej Teresy z Ávili w Monterrey. W 2012 roku w Meksyku podczas zbrojnych starć między bandami lub bandami a policją zginęło ponad 1100 osób.

 

* W Peru mężczyzna, którego rodzina uważała za zmarłego i przygotowywała się do jego pogrzebu, znaleziony został w dobrym stanie zdrowia na miejscowym targu. Do zamieszania doszło, kiedy kuzyn domniemanego nieboszczyka podczas rozpoznania omyłkowo uznał zwłoki w szpitalu w mieście Iquitos za ciało swojego krewnego. Rodzina rzekomego zmarłego zaczęła już zbierać datki na ceremonię pogrzebową, kiedy mężczyznę znaleziono na bazarze jedzącego rybę. Lokalne władze próbują obecnie ustalić tożsamość zmarłego, którego prawie pochowano w miejsce innego człowieka.

 

* Władze Brazylii oświadczyły, że liczba potwierdzonych przypadków tropikalnej choroby denga wzrosła trzykrotnie w ciągu dwóch miesięcy 2013 roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Od stycznia do połowy lutego 2012 roku odnotowano 70.000 przypadków zachorowań. W tym roku na tę chorobę zachorowało już ponad 200 tysięcy osób. Zdaniem władz przyczyną takiej sytuacji jest rozprzestrzenianie się komarów, przenoszących chorobę. W pięciu stanach już ogłoszono epidemię.

 

* W Meksyku w skutek wybuchu materiałów pirotechnicznych zginęło wczoraj 13 osób, a kolejnych 154 odniosło obrażenia. Do tragedii doszło na południu meksykańskiego stanu Tlaxcala. Podczas uroczystej procesji jedna z wystrzelonych petard nieoczekiwanie zmieniła trajektorie lotu i spadła na ciężarówkę, wypełnioną innymi materiałami pirotechnicznymi, powodując potężny wybuch. Poinformowano, że na miejsce zdarzenia przybyło 14 karetek pogotowia oraz dwa samoloty medyczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.