Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – SERWIS INFORMACYJNY

Bogusław Jeznach – SERWIS INFORMACYJNY

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/89191,chavez-nie-zyje

Data publikacji: 6.03.2013

SERWIS INFORMACYJNY (38) Dzisiejszy poranny serwis wiadomości ze świata zaczynam od smutnej wiadomości:po długiej walce z rakiem zmarł charyzmatyczny prezydent Wenezueli Hugo Chavez

* Wczoraj o godzinie 16:25 czasu miejscowego w wieku 59 lat zmarł prezydent Wenezueli Hugo Chavez. Wiadomość o jego śmierci przekazał wczoraj wieczorem w państwowej telewizji wiceprezydent kraju Nicolas Maduro. Od połowy 2011 roku Chavez walczył z chorobą nowotworową, od grudnia 2012 roku nie pokazywał się publicznie. Obowiązki przywódcy państwa do kolejnych wyborów będzie pełnił Nicolas Maduro. Przedterminowe wybory prezydenckie w Wenezueli odbędą się nie później, niż za miesiąc. Pogrzeb Hugo Chaveza wyznaczono na piątek. Szef MSZ Wenezueli Elías Jaua poinformował również, że w związku ze śmiercią Chaveza w kraju zostanie ogłoszona 7-dniowa żałoba narodowa. Chavez rządził Wenezuelą przez ostatnie 14 lat. Został także wybrany prezydentem w wyborach, które odbyły się w październiku 2012 roku, lecz z powodu szybkich postępów choroby nie został zaprzysiężony.

 

* Od 1 marca w Korei Południowej trwają zakrojone na szeroką skalę wspólne z USA manewry wojskowe pod kryptonimem Foal Eagle. Bierze w nich udział 200 tysięcy południowokoreańskich i 11 tysięcy amerykańskich żołnierzy. W ćwiczenia są zaangażowane myśliwce F-22 Stealth, lotniskowiec atomowy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych oraz bombowce strategiczne B-52. Uczestnicy manewrów ćwiczą wspólne działania w zakresie odparcia możliwego ataku ze strony Korei Północnej.

 

* Korea Północna oświadczyła, że unieważni podpisane po zakończeniu wojny koreańskiej porozumienie w sprawie rozejmu, jeśli Stany Zjednoczone i Korea Południowa będą kontynuować wspólne manewry wojskowe. Według dziennikarzy, przyczyną zerwania porozumienia mogą być także sankcje wprowadzone wobec Korei Północnej. Wojna Koreańska w latach 1950-1953 zakończyła się podpisaniem rozejmu, i formalnie trwa do dzisiaj. USA, których wojska walczyły w Korei Południowej w składzie sił ONZ, odmawiają podpisania porozumienia pokojowegoz Koreą Północną. Na południu Półwyspu Koreańskiego stacjonuje około 28 tysięcy żołnierzy amerykańskich .

 

* Japoński MSZ skierował do ambasady Chin protest z powodu obecności chińskich statków w pobliżu wysp Senkaku/Diaoyu. ChRL kwestionuje ich przynależność do Chin. Jest to pierwszy protest Japonii dotyczący tych wysp od czasu, kiedy  stanowisko premiera kraju objął Shinzo Abe. Japoński MSZ zażądał, żeby Chiny zaprzestały wysyłania statków w pobliże wysp. W odpowiedzi ambasador Chin powtórzył roszczenia Pekinu do tych wysp. Chiny twierdzą, że wyspy Diaoyu/Senkaku zostały zajęte przez Japończyków w XIX wieku i muszą być oddane Chinom.

 

* Spór terytorialny wokół wysp Senkaku/Diaoyu może doprowadzić nie tylko do wojny między Japonią a Chinami, lecz również zaangażować w nią Stany Zjednoczone, ponieważ wyspy te zgodnie z amerykańsko-japońskim układem o bezpieczeństwie należą do strefy odpowiedzialności USA – czytamy w raporcie Służb Badawczych Kongresu Stanów Zjednoczonych, który został opublikowany wczoraj. Napięcie między Japonią a Chinami wzrosło po tym, jak 30 stycznia 2013 roku chińska fregata wzięła na celownik radiolokacyjny japoński statek patrolowy.

 

* Iran nie udzielił MAEA zgody na niezwłoczną inspekcję poligonu wojskowego w Parczin w celu pobrania próbek zawartości substancji, wykorzystywanych do tworzenia broni jądrowej. Rzecznik prasowy MSZ Republiki Islamskiej Ramin Mehmanparast podkreślił, że MAEA powinna uznać „prawo Iranu do atomu pokojowego”. Wczoraj szef MAEA Yukia Amano zażądał od Iranu niezwłocznego udostępnienia ośrodka Parczin. Iran twierdzi, że baza w Parczin jest obiektem wyłącznie wojskowym, nie mającym związku z programem jądrowym, a więc nie należy do kategorii obiektów, podlegających kontroli MAEA.

 

* Co najmniej 50 rebeliantów zginęło wczoraj w Aleppo, kiedy rakieta SCUD klasy ziemia-powietrze, wystrzelona przez armię rządową, trafiła w ich zgrupowanie – doniosła arabska telewizja Al Jazeera. Oprócz tego stanowiska powstańców zostały ostrzelane przez moździerze – podają źródła w syryjskiej opozycji. Według danych pochodzących od rebeliantów wczoraj w walkach pomiędzy powstańcami i wojskami rządowymi zginęło 90 osób.

 

* Libański Hezbollah rozszerza swoją obecność w Syrii, gdzie od ponad dwóch lat trwa wojna domowa. Według danych rebeliantów, w miniony weekend co najmniej 1000 bojowników Hezbollahu przybyło na terytorium kraju, aby wziąć udział w konflikcie po stronie syryjskich sił rządowych. Przedstawiciele Wolnej Armii Syrii nazywają ten napływ bojowników Hezbollahu „skoordynowaną inwazją lądową”. Hezbollah rozpętał wojnę przeciwko nam” – powiedział oficjalny przedstawiciel Wolnej Armii Syrii. Hezbollah ma opinię najtwardszych bojowników w świecie arabskim i ich pojawienie się na froncie tworzy poważny problem dla nasyłanych najemników tworzących trzon rebelii.

 

* Po oświadczeniu, jakie padło z ust premiera Iraku Nuriego al-Malikiego o tym, że upadek reżimu al-Asada w Syrii oznaczać będzie początek wojny w regionie, także irackie siły zbrojne otwarcie opowiedziały się po stronie syryjskiego rządu. Jak informuje stacja telewizyjna Al Arabija, irackie baterie moździerzowe ostrzelały dwa dni temu pozycje Wolnej Armii Syrii na wschodzie Syrii. Działania irackiej armii były najwyraźniej skoordynowane z działaniami wojsk syryjskich, które z powodzeniem zaatakowały rebeliantów tuż po ostrzale. Syryjska opozycja twierdzi, że iracka armia rozpoczęła również przerzucanie przez granicę sprzętu wojskowego w celu wsparcia al-Asada.

 

* W Argentynie wczoraj rozpoczął się proces w sprawie 25 byłych dyktatorów i dowódców wojskowych, oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane w latach 1976-1983. Dotyczą one spraw związanych z przestępstwami popełnionymi w ramach tak zwanej operacji Kondor. Operacja została wspólnie przeprowadzona przez wojskowe reżimy rządzące wówczas w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Chile w celu fizycznej likwidacji opozycji politycznej. Podczas procesu zeznania złożyło ponad 400 osób.

 

* Sekwestr budżetu Stanów Zjednoczonych nie wpłynie natychmiastowo na gospodarkę strefy euro, lecz może mieć negatywne skutki w długofalowej perspektywie. Taką ocenę sytuacji przedstawiło źródło w bloku gospodarczym Komisji Europejskiej. „Jedyne zagrożenie w krótkofalowej perspektywie to ryzyko panicznej reakcji rynków – powiedziało źródło. Jednak taki rozwój wydarzeń jest mało prawdopodobny”. Chodzi o automatyczne zmniejszenie wydatków publicznych Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęło się w nocy z piątku na sobotę. Oficjalni przedstawiciele Komisji Europejskiej na razie odmawiają komentarzy na ten temat.

 

* NATO nie spieszy się z przyjęciem Ukrainy i stawia warunek polityczny: uwolnienia Julii Tymoszenko. Ukraiński wymiar sprawiedliwości powinien stać się politycznie uzasadniony, jeśli Ukraina chce zostać członkiem NATO – oświadczył sekretarz generalny sojuszu, Anders Fogh Rasmussen podczas konferencji prasowej w piątek w Brukseli, odnosząc się wyraźnie do sprawy byłej premier Ukrainy, Julii Tymoszenko. Odpowiadając na pytanie o członkostwo Ukrainy w sojuszu sekretarz generalny organizacji powołał się również na decyzję szczytu NATO w Bukareszcie, zgodnie z którą Ukraina dołączy do sojuszu, dopiero kiedy wykaże swoją polityczną gotowość.

 

* Wyższa izba czeskiego parlamentu uchwaliła impeachment dla prezydenta Vaclava Klausa, uznając go za zdrajcę ojczyzny. Senatorowie zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o sprawdzenie, czy prezydent naruszył konstytucję państwa, kiedy 2 stycznia 2013 roku ogłosił amnestię, w wyniku której na wolność ma wyjść ponad 17 tysięcy więźniów. Prezydent przekreślił bowiem w ten sposób dalsze dochodzenia w sprawie kilku głośnych przypadków nadużyć finansowych, korupcji i oszustw. Oprócz tego senatorzy oskarżają Klausa o naruszenie konstytucji poprzez odmowę ratyfikowania szeregu  porozumień europejskich (i chyba o to chodzi najbardziej). Impeachment, o którym zadecydował senat, ma symboliczne znaczenie: prezydencka kadencja Klausa kończy się i tak 7 marca. 8 marca jego miejsce zajmie Miloš Zeman, który zwyciężył w wyborach w styczniu 2013 roku i któremu Klaus udzielił poparcia. Sam Klaus uważa, że w całej sprawie chodzi o „gry polityczne”, a czeski premier Petr Nečas wyraził zdumienie z powodu prymitywizmu i braku kultury senatorów, którzy w taki sposób postanowili pożegnać swego prezydenta.

 

* Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze 28 lutego uniewinnił byłego dowódcę sztabu generalnego jugosłowiańskiej armii, Momčilo Perišicia, który w 2011 roku został skazany na 27 lat więzienia za rzekome zbrodnie wojenne w Chorwacji i Bośni w latach 1993-1995. Apelacyjna instancja trybunału uznała, że nie ma wystarczających dowodów na to, że Perišić osobiście wspierał armie bośniackich i chorwackich Serbów, wiedząc, że formacje te dopuszczały się poważnych przestępstw. Perišić nie przyznał się do winy. Takich przypadków jest więcej, co pokazuje, ile warte są „dochodzenia”, „śledztwa” i kompetencje tego i podobnych trybunałów do sądzenia pokonanych w wojnach NATO przeciwko niepokornym. Natomiast prawdziwi zbrodniarze wojenni, którzy zbombardowali wtedy Belgrad, zabili setki cywilów, zniszczyli infrastrukturę kraju, fabryki i mosty na Dunaju i zasypali Serbię pociskami ze zubożonego uranu korzystają obecnie z sutych emerytur w USA.

 

* Lider Serbskiej Partii Radykalnej Vojislav Šešelj od 10 lat czeka w więzieniu na werdykt Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w swojej sprawie. 24 lutego 2003 roku Šešelj oddał się dobrowolnie do dyspozycji Trybunału w Hadzę, który oskarżył go o zaognianie nienawiści etnicznej i podżeganie do zbrodni przeciwko nieserbskiej ludności w Chorwacji, Wojwodinie (Serbia), Bośni oraz Hercegowinie w latach 1991-1993. Był to jego życiowy błąd. Wyrok w jego sprawie ma zostać wydany latem 2013 roku.

 

* USA wywierają presję na Ateny, aby nie dopuścić do zakupu przez rosyjskiego giganta Gazprom dwóch przedsiębiorstw państwowych sektora energetycznego Grecji – gazowej korporacji DEPA i operatora krajowego systemu transportu gazu DESFA. Mówią o tym otwarcie przedstawiciele biznesowych i politycznych kręgów Grecji. Przedstawiciel Departamentu Stanu USA zwrócił uwagę Atenom na niepożądany charakter udziału Gazpromu w prywatyzacji czołowej korporacji gazowej Grecji. Zdaniem USA sprawi to, że Grecja stanie się zakładniczką Moskwy w sferze energetycznej i pozwoli Rosji wzmocnić swoją pozycję na tym rynku i manipulować cenami.

 

* W Egipcie opozycyjny Front Ocalenia Narodowego poinformował o bojkocie wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na 22 kwietnia. Zgodnie ze słowami lidera opozycji, decyzja o odmowie uczestniczenia w wyborach została przyjęta jednogłośnie i została umotywowana tym, że nie ma gwarancji, że głosowanie będzie uczciwe i przejrzyste. Egipska opozycja odmówiła również uczestnictwa w negocjacjach w ramach dialogu narodowego, do których wezwał prezydent Mohammed Mursi. Opozycjoniści poinformowali, że takie rozmowy byłyby obrazą pamięci osób, które zginęły podczas niedawnych starć. W wyniku masowych zamieszek, do których doszło w stolicy Egiptu pod koniec stycznia i na początku lutego, zginęło co najmniej 60 osób.

 

* Liderzy kilku  afrykańskich państw podpisali w stolicy Etiopii Addis Abebie porozumienie pokojowe w sprawie Demokratycznej Republiki Kongo. ONZ wystąpiło w charakterze pośrednika. Dokument ma położyć kres konfliktowi między powstańcami z ugrupowania M23 („Ruch 23 marca”) a kongijskim rządem. Początkowo zaplanowano, że porozumienie pokojowe miało być podpisane jeszcze w styczniu, ale ceremonia została przeniesiona z powodu pojawienia się wątpliwości dotyczących tego, kto będzie kontrolował nowe regionalne siły, które będą rozmieszczone w regionach, gdzie najbardziej aktywnie działa M23.

 

* Ponad 50 cywilów zginęło podczas ataku bojówkarzy, Arabów z miejscowego ugrupowania paramilitarnego, na miasto El Sireaf w regionie Darfur na zachodzie Sudanu. „Użyli oni moździerzy oraz podpalili 30 domów, 53 osoby zginęły” – mówi jeden z mieszkańców miasta, w którym wcześniej dochodziło do międzyetnicznych starć. W ciągu 10 lat region Darfur stał się areną konfrontacji między wojskiem rządowym a licznymi ruchami powstańczymi.

 

* Amerykańskie linie lotnicze American Airlines i US Airways porozumiały się w sprawie połączenia spółek. W wyniku przeprowadzenia transakcji powstaną największe na świecie linie lotnicze – podaje agencja Associated Press. Nowa firma zachowa nazwę American Airlines, jednak na jej czele stanie dyrektor wykonawczy US Airways Doug Parker. Nowa spółka będzie większa od United Airlines – drugie amerykańskie linie lotnicze, uważane za największe na świecie.

 

* Turcja i Rosja podpisały pierwszy kontrakt na prace budowlano-montażowe w ramach projektu budowy elektrowni atomowej w Turcji, która rozpocznie się w 2014 roku. Wstępne porozumienie nt. elektrowni podpisano już w 2010 roku. Pierwsza turecka elektrownia atomowa Akkuyu zostanie zbudowana na podstawie rosyjskiego projektu, uwzględniającego budowę czterech bloków energetycznych z reaktorami typu BBER-1200. Moc każdego bloku wyniesie 1200 MWt. Budowa składającej się z czterech bloków elektrowni atomowej w Turcji pozwoli na wyprodukowanie około 35 bilionów kWt/h energii elektrycznej rocznie.

 

* Włoska policja skonfiskowała majątek tradycyjnej mafii kalabryjskiej „Ndrangheta” oceniany na 500 milionów dolarów. Aresztowano 20 osób, w tym dwóch domniemanych szefów tej organizacji. Wśród zatrzymanych są włoscy i hiszpańscy przedsiębiorcy i jedna osoba pochodząca z Irlandii, związana z Irlandzką Armią Republikańską.

 

* Władze sudańskie aresztowały w stanie Kassala na wschodzie kraju 20 osób za udział w handlu ludźmi. Sieć handlarzy działała przede wszystkim w obozach uchodźców. Zazwyczaj ludzie z biednych rejonów lub uchodźcy z innych krajów sprzedawani są do bogatych rodzin w charakterze służących. Handel ludźmi jest powszechnym zjawiskiem w Afryce. 12 lutego dwaj pracownicy francuskiej organizacji humanitarnej zostali skazani na 2 lata pozbawienia wolności za próbę wywiezienia ponad 100 dzieci z Czadu w celu późniejszego przekazania ich do adopcji .

 

* W zakładzie chemicznym w Japonii doszło do wycieku 5 ton cyjanku sodu, co wystarczy, żeby otruć 125 tysięcy osób. Pracownicy fabryki Kurosaka Plating Co w mieście Hanamaki oczyszczali fabryczne budynki ze śniegu i lodu i przypadkowo uszkodzili zawór na pojemniku z substancją trującą. Na szczęście śnieg wchłonął większą część płynu, którego 1 litr może zabić 25 osób. Robotnicy zebrali skażoną breję, zapobiegając jej przedostaniu się do najbliższej rzeki. Cyjanek sodu stosowano w fabryce do cynkowania i złocenia wyrobów metalowych.

 

* Korzystając z ruchu bezwizowego z Rosją polscy kierowcy wywożą z obwodu kaliningradzkiego około 100 tys. litrów benzyny dziennie – poinformował szef Zarządu Granicznego FSB Rosji Okręgu Kaliningradzkiego generał-lejtnant Oleg Łuckich na konferencji prasowej. „Jest ona przeznaczona na handel a nie na potrzeby własne” – zaznaczył. Stwierdził on, że również władze polskie są zaniepokojone skalą tego zjawiska i w 2013 roku zamierzają wspólnie ze stroną rosyjską podjąć odpowiednie kroki w celu jego ukrócenia.

 

* Zgodnie z raportem Międzynarodowego Forum Ekonomicznego dotyczącym globalnej konkurencyjności, najlepsze drogi na świecie są we Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Singapurze. Nawierzchnie dróg tych krajów oceniono na 6,5 punktów z 7 możliwych. Ponadto w dziesiątce najlepszych znalazły się Portugalia, Oman, Szwajcaria, Austria, Hongkong, Finlandia oraz Niemcy. Zdaniem międzynarodowych ekspertów, najgorsze drogi są w Mołdawii – 1,5 punkta. Na koniec listy trafiło także kilka krajów europejskich, w tym Polska, Bułgaria i Rumunia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.