Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Serwis aktualności

Bogusław Jeznach – Serwis aktualności

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/85816,serwis-aktualnosci

Data publikacji: 15.01.2013

DEPESZE I SYGNAŁY (17) Zapraszam na kolejny serwis aktualnych informacji ze świata. Jak zwykle stronniczy, nieobiektywny i niepoprawny politycznie.

* Podczas nadzwyczajnego posiedzenia dotyczącego konfliktu w Mali Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła interwencję wojskową Francji przeciwko islamskim bojówkarzom i secesjonistom, którzy usiłują oderwać północną część kraju i utworzyć tam odrębne tuareskie państwo Azawad. Francja domaga się jednak, aby zapowiedziane wojska Unii Afrykańskiej przybyły do Mali jak najszybciej, ponieważ na miejscu okazało się, że islamiści są dużo lepiej uzbrojeni i wyszkoleni niż przypuszczano i 14.01 przeszli do kontrofensywy zdobywając kolejne miastoDiabali. Wcześniej minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius oznajmił, że Francja nie podejmie się roli jedynego gwaranta bezpieczeństwa w regionie. Francuskie media twierdzą , że decydując się na interwencję Francja już ugrzęzła, a jej obecność wojskowa w Mali potrwa przez dłuższy czas.

 

* W Czechach w drugiej turze wyborów prezydenckich o stanowisko głowy państwa będzie walczyć b. premier Miloš Zeman (uzyskał 24,7% głosów) oraz minister spraw zagranicznych Czech Karel książę Schwarzenberg (23,25%). Zapowiada to dość sensacyjny ale bardzo wyraźny podział czeskiego elektoratu na kosmopolityczną prawicę i nacjonalistyczną lewicę. Zeman, który ma poparcie odchodzącego prezydenta Klausa i czeskich nacjonalistów, należy do lewicy i jest jednym ze zwolenników zacieśniania stosunków z Rosją. Schwarzenberg,  zniemczony mason, członek Bilderbergu i Trilaterale, mający poparcie żydowskich koterii i mediów Zachodu (GW: „to wybór między chatą na Morawach i pałacem we Wiedniu”) opowiada się za wejściem Czech do strefy euro i zbliżeniem ze Stanami Zjednoczonymi.

 

* Premier Wielkiej Brytanii David Cameron wygłosi 22 stycznia w Hadze ważne przemówienie o jego wizji przyszłości Europy oraz poinformuje o przeprowadzeniu w Wielkiej Brytanii w 2018 roku referendum dotyczące kwestii dalszego jej członkostwa w Unii Europejskiej, jeśli konserwatyści pozostaną u władzy po wyborach 2015 roku. Ostatnio Cameron coraz bardziej krytykuje Unię Europejską, domagając się zwrócenia Wielkiej Brytanii części pełnomocnictw, zbyt pochopnie przekazanych Brukseli. Londyn zablokował też projekt wieloletniego budżetu unii uważając, że nie jest on korzystny dla Wielkiej Brytanii. Kilka tygodni temu Cameron po raz pierwszy otwarcie oświadczył, że zamierza poddać pod referendum kwestię wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Planom wyjścia UK z UE sprzeciwiają się Stany Zjednoczone w obawie, że to je pozbawi części kontroli nad Brukselą.

 

* Europa dwóch prędkości rozchodzi się coraz bardziej. Rozwarstwienie pomiędzy bogatą północą a biednym południem Unii Europejskiej w ciągu ostatnich pięciu lat niepokojąco się nasiliło. Świadczą o tym dane Komisji Europejskiej. Podczas gdy na południu UE panuje bieda i bezrobocie, północ regionu, a w szczególności Niemcy przeżywają ciągły wzrost gospodarczy. W listopadzie średnia stopa bezrobocia w krajach strefy euro wzrosła do 11,8%, co jest najwyższym wskaźnikiem od niemal 20 lat. Ponadto, jeśli jeszcze 5 lat temu w północnej i południowej części UE poziom bezrobocia był mniej więcej taki sam, teraz różnica wynosi 7,5%. Najbardziej krytyczna sytuacja ma miejsce na Słowacji, w Hiszpanii, Grecji, Irlandii, a także w Estonii, na Łotwie i Litwie.

 

* Poziom bezrobocia w krajach strefy euro pobił kolejny rekord. Według danych za listopad ubiegłego roku poziom bezrobocia osiągnął 11,8%. Najgorzej sytuacja wygląda w Hiszpanii, Grecji, Portugalii oraz na Cyprze. Irlandia, gdzie poziom bezrobocia się obniżył, jest wyjątkiem wśród wszystkich krajów strefy euro, które ucierpiały z powodu kryzysufinansowego.

 

* Syryjskie wojska rządowe odzyskały kontrolę nad prawie wszystkimi przedmieściami Damaszku – poinformował komunikat syryjskiego rządu. Wśród wyzwolonych od bojówkarzy stołecznych przedmieść znalazło się miasto Daraja, na południe od Damaszku, o które przez kilka ostatnich tygodni toczyły się szczególnie zacięte walki. Jest to szczególnie ważny punkt strategiczny, ponieważ sąsiaduje z bazą syryjskich Sił Powietrznych Mazzeh. Bojówkarze rzucili tam swoje najlepsze oddziały, złożone w dużej części z obcych najemników, które zostały całkowicie otoczone i wybite w walkach ulicznych.

 

* Moskwa uważa, że nie można uzależniać prowadzenia rozmów między stronami konfliktu  w Syrii od odejścia ze stanowiska syryjskiego prezydenta Baszara Asada – oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki rozmów z jego ukraińskim kolegą Leonidem Kożarą w Czernowcach na Ukrainie.  Ławrow wyraził przekonanie, że usunięcie syryjskiego prezydenta doprowadzi do nowych ofiar. Szef MSZ Rosji wezwał syryjską opozycję, aby w ślad za Asadem przedstawiła swoje pomysły dotyczące nawiązania dialogu.

 

* Elitarne oddziały irańskich sił zbrojnych, tzw. Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadziły kolejne ćwiczenia w Cieśninie Ormuz. Podczas manewrów wypróbowano nowe rodzaje broni przeciwlotniczej i przećwiczono taktykę prowadzenia walki, w tym symulację zaminowania cieśniny. Korpus uczestniczył w pięciu ćwiczeniach, w tym w rejonie portu Bandar Abbas na południu kraju.

 

* Francuskim siłom specjalnym nie udało się w nocy z piątku na sobotę, 12 stycznia, uwolnić wziętego do niewoli na południu Somalii swego tajnego agenta Denisa Allexa, który znajduje się w niewoli od 2009 roku. Komandosi przy wsparciu lotniczym wylądowali w okolicy miasta Bulomarer na północ od stolicy Mogadiszu i zaatakowali bazę islamskiej organizacji Szabaab, jednak ich szturm został odparty i stracili dwóch ludzi, zabijając 17 islamistów. Ich szejk Mohamed Abdallah przekazał potem agencji Associated Press, że Denis Allex został wywieziony w inne miejsce i prawdopodobnie zostanie stracony, aby nie kusić następnych ataków.

 

* Praktycznie całe terytorium Stanów Zjednoczonych zostało ogarnięte potężną epidemią grypy. Zachorowania na nią odnotowano w 41 stanach. W stanie Massachusetts ogłoszono stan wyjątkowy – na grype zmarło 18 dzieci. W szpitalach niedługo zabraknie wolnych miejsc. Do głównego szpitala w Bostonie, największym mieście w stanie Massachusetts, codziennie trafia 40-100 chorych na grypę pacjentów.

 

* Wstęp na ceremonię inauguracji amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, wyznaczoną na 21 stycznia, będzie kosztował filantropów nawet do miliona dolarów. Organizatorzy mają nadzieję zrekompensować w ten sposób wydatki na ceremonię. Jak informuje agencja Associated Press, w zależności od wysokości składki wszyscy filantropi otrzymają cztery specjalne świąteczne torby z zaproszeniami na bale i imprezy towarzyszące, w tym koncerty dla dzieci. Przyszłe wydatki mogą być rekordowe. Zbiórka środków na inaugurację przeczy zapowiedziom Obamy o trzymaniu filantropów „w garści”.

 

*Sytuacja w Belfaście, w Irlandii Północnej, gdzie zwłaszcza protestanccy lojaliści, głównie młodzież, przez wiele nocy z rzędu wywoływali zamieszki, po tygodniu nieco się uspokoiła, ale fala przemocy wydaje się powracać. Od 3 stycznia zatrzymano prawie 100 uczestników akcji protestacyjnych, w tym w wiekszości młodzież. Na ulicach wśród osób zakłócających porządek publiczny można spotkać nawet 10-letnie dzieci. Lojaliści i nacjonaliści atakują zarówno policjantów, jak i siebie nawzajem. Rannych zostało ponad 60 policjantów. Dookoła budynku rady miejskiej Belfastu ustawiono kordony policyjne. Policja używa armatek wodnych, żeby uspokoić protestujących.

 

*Hugo Chávez pozostaje prezydentem Wenezueli, mimo że stan jego zdrowia nie pozwolił mu uczestniczyć 10 stycznia w ceremonii własnej inauguracji. Istotną jest data 7 października, kiedy naród wyraził swoją wolę. Konstytucja ustala formalną procedurę przejęcia prezydenckich pełnomocnictw, lecz nie jest ona najważniejsza dla ponownie wybranego prezydenta – poinformowała prokurator generalna Wenezueli Cilia Flores. Ceremonię inauguracji przełożono do czasu powrotu Chaveza do zdrowia. Zarówno wiceprezydent Nicolas Maduro, jak i przewodniczący parlamentu Diosdado Cabello, konstytucyjnie uprawnieni do sprawowania władzy w zastępstwie Chaveza, są jego najbliższymi i zaufanymi współpracownikami. Prokurator generalna potępiła opozycjonistów, którzy zamierzają wyjść na ulice z żądaniem przeprowadzenia nowych wyborów.

 

* Na Kubie 14 stycznia weszła w życie ustawa, znosząca wizy wyjazdowe. Po raz pierwszy od 1961 roku obywatele Wyspy Wolności będą mogli się udać za granicę bez specjalnego pozwolenia władz. Ponadto maksymalny okres pobytu Kubańczyków za granicą bez pozbawienia ich pozostającej na Kubie własności prywatnej i prawa do bezpłatnego leczenia i edukacji został wydłużony od roku do dwóch lat. Pozostaną jednak utrudnienia wyjazdu dla osób, których zawód jest „żywotnie ważny dla państwa”, na przykład lekarzy i wojskowych.

 

* Władze Republiki Środkowoafrykańskiej podpisały z powstańcami z rebelianckiego koalicyjnego ugrupowania Seleka porozumienie o czasowym zawieszeniu broni. Porozumienie zakłada między innymi utworzenie wspólnego koalicyjnego rządu jedności narodowej, a także rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego (jednoizbowego parlamentu kraju) i rozpisanie wyborów.

 

* Sąd Najwyższy Pakistanu sprzeciwił się dużej transakcji związanej z wydobyciem złota i miedzi w Beludżystanie, stwierdzając, że jest ona niezgodna z prawem kraju. Decyzja sądu położyła kres długiej batalii sądowej w sprawie umowy na sumę kilku milionów dolarów podpisanej około dwudziestu lat temu. Zgodnie z kontraktem, rząd Pakistanu oddawał w długoterminową dzierżawę kopalnie złota i miedzi w rejonie Reko Diq kanadyjsko-chilijskiemu konsorcjum Tethyan Copper Company. Regionalne władze wyraziły swoje niezadowolenie z powodu pewnych aspektów transakcji. Według ocen specjalistów, złoże w Beludżystanie jest jednym z pięciu największych złóż złota i miedzi na świecie.

 

* W mieście Allahabad na północy Indii rozpoczyna się dzisiaj Kumbhamela (Święto Dzbanów), obrzęd połączony z masową pielgrzymką do najważniejszych hinduskich świątyń, odbywający się raz na 12 lat. Kulminacją 55-dniowego święta, w którym zgodnie z oczekiwaniami weźmie udział ponad 100 milionów osób, będzie kąpiel w Gangesie. W 2007 roku w niepełnej Kumbhameli, która odbywa się co 6 lat, uczestniczyło 70 milionów osób. Było to wydarzenie z udziałem największej liczby osób w dziejach ludzkości. U podstaw obrzędu leży mit o walce między siłami zła i dobra o dzban z nektarem nieśmiertelności (amrita).

 

* Silne opady śniegu i wichury, które 14.01. nawiedziły północny wschód Japonii, spowodowały zakłócenia w ruchu pojazdów. Niestabilnie funkcjonują lotniska, w tym największe w Japonii tokijskie lotnisko Haneda. W rezultacie odwołano ponad 800 lotów krajowych, w poczekalniach zgromadziły się tysiące pasażerów. Zablokowano ruch na jednej z najbardziej przeciążonych w Japonii autostrad, łączącej Tokio z miastem Nagoya, a także na dwóch innych drogach. W rejonie Tokio odwołano rejsy wszystkich promów pasażerskich. Wiele dróg wokół Tokio jest zamkniętych, przerwane zostało także połączenie kolejowe ze stolicą. Intensywne opady śniegu pojawiły się również w północno-wschodniej części kraju, która w 2011 roku ucierpiała w wyniku tsunami. W regionie tym wielu mieszkańców do tej pory mieszka w tymczasowych schroniskach. W niektórych regionach przerwane zostały dostawy prądu. Tymczasem meteorolodzy zapowiadają dalsze opady śniegu i silne wiatry. Ich prędkość sięga 45 m/s.

 

* W Australii panuje katastrofalna sytuacja związana z pożarami, spowodowanymi wyjątkowymi upałami i silnym wiatrem. W najgęściej zaludnionym stanie Południowa Walia odnotowano ponad 100 ognisk pożarów, 20 z nich jeszcze nie udało się opanować. Władze stanu poleciły mieszkańcom opuszczenie niebezpiecznych rejonów. W największym australijskim mieście Sydney temperatura powietrza sięga 40 stopni Celsjusza. Ogień zbliża się do stolicy – płoną lasy na wzgórzach, otaczających Canberrę. Nadal trwają pożary na Tasmanii. Krajowe władze obawiają się, że wydarzenia będą się rozwijały według scenariusza z 2009 roku, kiedy w pożarach zginęły 173 osoby, a szkody wyniosły ponad 3 mld euro. Suche upały rozpoczęły się w stanie Zachodnia Australia pod koniec grudnia, a następnie rozprzestrzeniły się na wschodzie kraju.

 

* Niebo nad stolicą Chin zasnuła mgła. Poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie w sobotę 12 stycznia przekroczył krytyczny wskaźnik. Oddychanie w chińskiej stolicy jest na tyle niebezpieczne, że mieszkańcom miasta zaleca się pozostanie w domu i wkładanie masek. Według prognoz taka sytuacja potrwa do wtorku lub środy. Pekińskie miejskie Centrum Obserwacji Środowiska podaje wskaźnik zanieczyszczenia w chińskiej stolicy pomiędzy 176 a 442 punktami. Przy czym podkreślono, że powietrze uważa się za czyste, jeśli wskaźnik wynosi poniżej 50, a niebezpiecznym dla życia – od 301 do 500 punktów. Ostatnio sytuację pogarsza bezwietrzna pogoda. Stołeczne władze regularnie publikują szczegółowe dane o zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego w mieście. W dni, kiedy poziom zanieczyszczenia nadmiernie rośnie, największe zakłady przemysłowe zawieszają swoją działalność. W walce z zanieczyszczeniami w długofalowej perspektywie władze planują zamknięcie elektrowni węglowych, usunięcie z ulic starych taksówek, a także sadzenie drzew, żeby zabezpieczyć miasto przed burzami pyłowymi.

 

* MSZ Rosji nazwało niedopuszczalnymi wypowiedzi sekretarza generalnego gabinetu ministrów Japonii, Yoshihide Sugi, który zakwestionował zwierzchnictwo Rosji nad południowymi Wyspami Kurylskimi. „Południowe Wyspy Kurylskie przeszły pod władanie naszego kraju w oparciu o legalne podstawy prawne po II wojnie światowej, co zawarte jest w Karcie Narodów Zjednoczonych” – mówi oświadczenie departamentu informacji MSZ Rosji. Yoshihide Suga oznajmił, ze rząd premiera Shinzo Abe będzie się trzymać obecnego stanowiska w kwestii przynależności czterech południowych Wysp Kurylskich, wykazując jednocześnie elastyczność odnośnie terminu zwrócenia ich Japonii. Japonia rości sobie prawa do czterech wysp z archipelagu Kurylskiego, które przed II wojną światową należały do niej na podstawie Traktatu o Handlu i Granicach z 1855 roku. Jest to już trzeci spór terytorialny odgrzewany przez Japonię w ostatnich kilku miesiącach. Dwa poprzednie to kwestia wysp spornych z Chinami i Koreą.

 

* Nieznani sprawcy obrabowali berliński bank, otwierając znajdujące się w sejfie skrytki klientów. Przestępcy wykopali 30-metrowy podziemny tunel, aby dostać się do skarbca banku. Według policji kradzieży dokonali profesjonalni złodzieje, którzy przygotowywali się do tego od kilku miesięcy. Nie ujawniono jeszcze który konkretnie bank został obrabowany i na jaką kwotę. Policja dowiedziała się o kradzieży po tym, jak otrzymała zawiadomienie o dymie wydostającym się z garażu, który przestępcy wykorzystali, aby dostać się do banku. Policja podejrzewa, że złodzieje sami wywołali pożar, aby ukryć ślady przestępstwa.

 

* Tysiące Kurdów zorganizowało 12 stycznia demonstrację w centrum Paryża, domagając się od władz podjęcia kroków w związku z zabójstwem trzech kurdyjskich aktywistek. W nocy z 9 na 10 stycznia w Paryżu znaleziono ciała trzech kobiet, zabitych strzałem w głowę. Wszystkie trzy ofiary były aktywistkami Partii Pracujących Kurdystanu, która w Turcji jest uważana za organizację terrorystyczną.

 

* Gwałtownie spada liczba autorów Wikipedii. Wkrótce może ona mieć problemy z niewystarczającą liczbą autorów, piszących w języku angielskim. Do takiego wniosku doszedł badacz Aaron Halfaker z Uniwersytetu w Minnesocie po przeanalizowaniu wewnętrznej dokumentacji popularnego portalu. Według danych badacza, w 2007 roku Wikipedia liczyła 56 tysięcy angielskojęzycznych autorów, a po upływie 5 lat ich liczba zmniejszyła się do 35 tysięcy. Może to być związane z utrudnieniem procedury tworzenia nowych artykułów i wprowadzania poprawek do już istniejących.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.