Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Robi się groźnie (skrót wiadomości)

Bogusław Jeznach – Robi się groźnie (skrót wiadomości)

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/89274,robi-sie-groznie

Data publikacji: 7.03.2013

SERWIS INFORMACYJNY (39) Zapraszam na poranny serwis informacyjny. Niestety dużo wiadomości ze świata brzmi coraz groźniej

* Gwałtownie pogarsza się światowa sytuacja geopolityczna, a lokalna wojna nuklearna na Półwyspie Koreańskim wisi na włosku.Korea Północna rozpoczęła manewry sił podwodnych i przyspieszyła przygotowania do pełnowymiarowych ćwiczeń wojskowych, które mogą zbiec się w czasie z ćwiczeniami Korei Południowej i USA – donosi południowokoreańska agencja Yonhap. Jednocześnie pojawiły się informacje, że północnokoreańskie władze wprowadziły zakaz lotów i transportu morskiego wzdłuż swoich granic i brzegów. We wtorek KRLD poinformowała, że anuluje podpisane po zakończeniu wojny w Korei w 1953 roku porozumienie o zawieszeniu broni, jeśli USA i Korea Południowa będą kontynuować wspólne manewry wojskowe. Z kolei Seul oświadczył, że jest gotowy do zaatakowania w odpowiedzi na agresywne działania ze strony Korei Północnej.

 

* Moskwa uważa, że wszelkie manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim mają charakter prowokacyjny – oświadczył rzecznik MSZ Rosji, Aleksandr Łukaszewicz. „Jakiekolwiek środki podejmowane przez Phenian, które są w sprzeczności ze zbiorową opinią społeczności międzynarodowej, wywołują niepokój” – podkreślił dyplomata, dodając jednak, że „manewry wojskowe USA i Korei Południowej także mają prowokacyjną orientację”. Wczoraj pojawiły się informacje o wprowadzeniu strefy zakazu lotów i ruchu statków wzdłuż zachodniego i wschodniego wybrzeża KRLD.

 

* W Watykanie nie wyklucza się, że nowy papież może zostać wybrany już w niedzielę palmową, którą katolicy w tym roku obchodzą 24 marca. „Uważa się, że jest to możliwe. To jednak tylko życzenie, a nie pewność” – oświadczył rzecznik prasowy Watykanu, Federico Lombardi. W międzyczasie złoty pierścień papieża Benedykta XVI, który zrezygnował ze stanowiska, został zniszczony – „anulowany poprzez rozcięcie”, tak samo, jak ołowiane pieczęcie, będące symbolami najwyższej władzy papieża.

 

* Irańscy wojskowi twierdzą, że przechwycili obcy samolot bezzałogowy, który próbował przeniknąć w przestrzeń powietrzną kraju. Został on wykryty podczas manewrów Sił Powietrznych Iranu odbywających się na południu kraju. Służbom radioelektronicznym udało się określić położenie drona, przejąć kontrolę nad jego systemem nawigacyjnym i sprowadzić go na ziemię, gdzie jest obecnie badany – poinformował przedstawiciel Korpusu Straży Islamskiej Rewolucji. Nie podano do jakiego kraju należał samolot.

 

* Syryjscy powstańcy uprowadzili 20 żołnierzy sił pokojowych z misji ONZ w rejonie Wzgórz Golan – podała wczoraj stacja telewizyjna Sky News. Misja obserwatorów ONZ mieści się w strefie buforowej, która została utworzona w celu fizycznego rozdzielenia izraelskich i syryjskich wojsk po wojnie arabsko-izraelskiej w 1973 roku. Syryjskie terytorium, obejmujące część Wzgórz Golan i do nich przylegające zostało zaanektowane przez Izrael i okupowane od tamtego czasu tak jak ziemie Palestyńczyków. Przynależność Wzgórz pozostaje głównym przedmiotem konfliktu pomiędzy Izraelem i Syrią

 

* Zastępca lidera libańskiego ugrupowania Hezbollah, szejk Naim Kassem, prawdopodobnie zginął w wyniku ataku syryjskich rebeliantów. „Potwierdzono, że druga co do ważności persona w Hezbollahu zmarła w wyniku otrzymanych ran” – napisał przedstawiciel Wolnej Syryjskiej Armii na swoim blogu. Informacja ta na razie nie została potwierdzona przez Hezbollah i rząd Syrii. Hezbollah uważany jest za jednego z najważniejszych sojuszników Damaszku i ostatnio włączył wiele swoich oddziałów do walk po stronie Assada.

 

* Jeden z liderów egipskiej opozycji Mohamed ElBaradei wezwał prezydenta Mohammeda Mursiego do zaniechania wyborów parlamentarnych w kwietniu. ElBaradei powiedział, że ich przeprowadzenie może doprowadzić do chaosu i niestabilnej sytuacji w społeczeństwie, które i bez tego jest podzielone. ElBaradei uprzedził, że jeśli wybory się odbędą, wojsko zostanie zobowiązane do przywrócenia porządku na ulicach. Dodał, że podstawowy problem polega na tym, że partia Mursiego – Bractwo Muzułmańskie jest „odurzona władzą po 80 latach niebytu w opozycji”.

 

* Kongres Stanów Zjednoczonych jest „zaniepokojony sytuacją łamania podstawowych praw człowieka i stanem demokracji na Ukrainie. Rozpatruje on możliwość zastosowania sankcji przeciwko ukraińskim urzędnikom” – oświadczył były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, senator John McCain. W zeszłym tygodniu McCain omówił sytuację na Ukrainie na spotkaniu z córką byłej premier kraju Julii Tymoszenko, Jewgienią Timoszenko oraz byłym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Borisem Tarasiukiem. Senator McCain, mający także w USA opinię tępego zupaka, bardzo się ostatnio ożywił w różnych inicjatywach przeciwko krajom niepokornym wobec jedynie słusznej linii USraela.

 

* Szczątki ostatniego króla Jugosławii, Piotra II Karadziordziewicia, zostały przewiezione do Serbii z USA, gdzie zmarł on na wygnaniu 42 lata temu. Król opuścił Belgrad po tym, jak na początku II wojny światowej na Jugosławię najechały wojska Hitlera. Po wojnie król nie powrócił już do socjalistycznej Jugosławii. Syn Piotra II – książę Aleksander – chciał, aby szczątki jego ojca zostały pochowane w królewskim mauzoleum w centralnej części Serbii.

 

* Serbia ma coraz mniej czasu, aby zrealizować porozumienia w sprawie Kosowa – oświadczył szef delegacji UE w Serbii, Vincent Deger. Jak powiedział, Bruksela oczekuje w pierwszej kolejności realizacji porozumień z Prisztiną w sferze energetyki, telekomunikacji, wymiany oficerów łącznikowych oraz wspólnego zarządzania przejściami granicznymi. Raport w sprawie Serbii przedstawiony zostanie Komisji Europejskiej już 16 kwietnia. Na jego podstawie 27 państw członkowskich UE podejmie decyzję w sprawie europejskiej integracji Serbii – dodał Deger.

 

* W rejonie Mitrovicy, miasta które jest ostatnią ostoją serbską w Kosowie, podzieloną na dwie części- serbską i albańską – w ciągu ostatniego miesiąca doszło do około 30 incydentów z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych. Ofiar jest na szczęście niewiele, ale przemoc etniczna nasila się z każdym dniem.

 

* Moskwa nastawiona jest na współpracę z zagranicznymi partnerami w ramach śledztwa w sprawie nielegalnego przeszczepiania narządów w Kosowie – oświadczył rosyjski MSZ. „Federacja Rosyjska przywiązuje dużą wagę do wszechstronnego śledztwa w sprawie popełnionych w Kosowie zbrodni: nielegalnego pobrania i przeszczepiania narządów – podkreśliło ministerstwo.Rosja podjęła to śledztwo ze względu na Serbów, od których od lat napływają skargi, że mafia albańska w Kosowie porywa serbskich wieśniaków i pobiera od nich narządy na handel. Zebrano już pokaźny materiał dowodowy w tej sprawie.

 

* Eksport gazu z Libii do Włoch rurociągiem przechodzącym po dnie Morza Śródziemnego został całkowicie wstrzymany na czas nieokreślony z powodu starć libijskich ugrupowań zbrojnych. Poinformowała o tym Narodowa Korporacja Naftowa Libii. Podmorski gazociąg Greenstream ciągnie się od miasta Mellitah na północnym zachodzie Libii do włoskiej wyspy Sycylia.

 

* W Kenii rozpoczęło się głosowanie w ramach pierwszych wyborów prezydenckich od czasu wejścia w życie nowej konstytucji. Poprzednie wybory w 2007 roku zakończyły się masowymi aktami przemocy i tysiącem ofiar pomiędzy skonfliktowanymi grupami etnicznymi. Oś podziału przebiega między pasterskimi Nilotami a rolniczymi ludami Bantu. Obecnie za głównych pretendentów do prezydentury uważa się obecnego premiera Railę Odingę i Uhuru Keniattę, syna pierwszego prezydenta kraju Dżomo Keniatty. Międzynarodowy sąd karny oskarża Uhuru Keniattę o organizację zamieszek w 2007 roku, do czego polityk ten się nie przyznaje.

 

* Posłowie Zgromadzenia Państwowego tj. parlamentu Słowenii wyrazili konstruktywne wotum nieufności premierowi Janezowi Janšy. Tym sposobem cały gabinet ministrów wraz z jego przewodniczącym został zdymisjonowany. Zgodnie ze słoweńskim prawem takie wotum oznacza, że głosowanie odbywa się nie przeciwko przewodniczącemu rządu, lecz nad inną kandydaturą na to stanowisko. Na nową premier posłowie wybrali Alenkę Bratusek. Po raz pierwszy w historii Słowenii stanowisko szefa rządu objęła kobieta.

 

* Bułgarski rząd oszukał ludność w sprawie kosztów budowy elektrowni atomowej Belene w przeddzień przeprowadzenia referendum w sprawie jej przyszłości – oświadczył przywódca Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Siergiej Staniszew, komentując dokument dotyczący kosztów budowy elektrowni atomowej. Według Staniszewa „Narodowa Spółka Energetyczna Bułgarii, fiński koncern Fortum oraz rosyjski resort do spraw energetyki atomowej jeszcze w 2010 roku podpisały w Sofii porozumienie obejmujące stałe koszty budowy dwóch bloków elektrowni atomowej Belene w wysokości 6,297 miliarda euro” – pisze bułgarski periodyk DIR. Wcześniej władze kraju twierdziły, że koszty budowy elektrowni wyniosą co najmniej 10 miliardów euro. Referendum w tej sprawie, przeprowadzone 27 stycznia, nie przyniosło rozstrzygnięcia co do losów projektu gdyż Bułgaria pogrążyła się tymczasem w decyzyjnym i politycznym chaosie.

 

* W Pakistanie rozpoczęły się przedwczoraj, 5.03.2013, wspólne ćwiczenia pakistańskich i tureckich sił powietrznych o nazwie Indus Viper-2013 – poinformowano na stronie sztabu generalnego Turcji. Ćwiczenia przeprowadzane są w celu rozwoju współpracy między wojskami tureckimi i pakistańskimi, a także wymiany doświadczeń i informacji na temat technologii wojskowych. W ćwiczeniach uczestniczy 5 myśliwców F-16 Sił Powietrznych Turcji.

 

* Podczas śledztwa dziennikarzy BBC wyszło na jaw, że skorumpowani tajlandzcy urzędnicy sprzedawali handlarzom ludźmi muzułmańskich uchodźców z Birmy, którzy należeli do ludu Rohingya. Jak powiedziało źródło, bliskie uczestnikom przestępczej transakcji, w jednym przypadku 73 uchodźców Rohingya zostało zatrzymanych i wsadzonych do ciężarówek „w celu deportacji z kraju”, lecz w rzeczywistości wysłano ich do handlarzy ludźmi. Inna ofiara opowiedziała dziennikarzom, że policjanci sprzedali ją przestępcom, którzy potem trzymali ją w niewoli przez 3 miesiące, domagając się okupu. Rząd Tajlandii obiecał rozpocząć śledztwo w sprawie handlu uchodźcami Rohingya.

 

* W Wietnamie rozpoczęła się rozprawa sądowa w sprawie 14 aktywistów opozycji, oskarżonych o przygotowania do obalenia rządu. Prokuratorzy twierdzą, że oskarżeni współpracowali z grupą emigrantów w USA, Viet Tan, którą władze wietnamskie nazywają organizacją terrorystyczną. Oskarżeni, z których większość to katolicy, zostali aresztowani w 2011 roku za odwiedzenie seminariów Viet Tan i udział w demonstracjach antychińskich. W ciągu ostatnich miesięcy w Wietnamie odnotowano nasilenie represji przeciwko opozycji.

 

* Akcje protestacyjne przedstawicieli opozycji, które odbyły się w stolicy zachodnioafrykańskiej Gwinei, mieście Conakry, przerodziły się w zaciekłe starcia z siłami ochrony porządku publicznego, w trakcie których co najmniej 130 osób odniosło obrażenia, w tym także wielu agentów służb specjalnych. Manifestanci domagali się od władz zapewnienia transparentności wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na 12 maja. Początkowo wybory zaplanowano na 29 grudnia 2011 roku, lecz już je kilkakrotnie przenoszono z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w kraju.

 

 

* Asteroida 2013 ET o rozmiarze około 100 m, czyli o wielkości 35-piętrowego budynku, przeleci obok Ziemi w sobotę, 9 marca – wskazują dane opublikowane na stronie NASA. Odkryto ją 3 marca poprzez amerykański projekt poszukiwania asteroid Catalina. Średnica asteroidy może wynosić od 45 do 140 m. Przeleci ona w odległości 972.000 km od Ziemi, co stanowi dystans 2,5 raza większy niż odległość od Ziemi do Księżyca. Astronomowie, pracujący na planetarnym radarze NASA w obserwatorium Goldstone, planują przeprowadzić radiowe sondowanie asteroidy 7 i 10 marca, aby precyzyjniej określić jej rozmiary i parametry lotu.

 

* Zapas ciekłego helu wykorzystywanego do chłodzenia matrycy i luster teleskopu kosmicznego Herschel, może skończyć się w ciągu kilku najbliższych dni, co oznacza oficjalne zakończenie jego misji i rozpoczęcie operacji wyprowadzenia go z orbity. Teleskop Herschel, nazwany tak na część brytyjskiego astronoma Williama Herschela i wystrzelony na orbitę 14 maja 2009 roku, jest największym i najsilniejszym tego typu urządzeniem w kosmosie. Średnica jego lustra wynosi 3,5 metra, co pozwala mu na wychwytywanie promieniowania pochodzącego z najzimniejszych obiektów we Wszechświecie.

 

* W Japonii rozpoczęły się pierwsze na świecie oficjalne badania kliniczne zrobotyzowanego egzoszkieletu, który pomoże w poruszaniu się osobom starszym, a także ludziom, którzy utracili możliwość chodzenia. Egzoszkielet o nazwie HAL (Hybrid Assistive Limb – Hybrydowa Kończyna Wspomagająca) ma kształt ludzkich nóg i przymocowywany jest z ich zewnętrznej strony. 7 czujników egzoszkieletu sczytuje z mięśni człowieka ledwo uchwytne sygnały, które przesyła im mózg. Otrzymując takie rozkazy, HAL dubluje pracę nóg człowieka. W eksperymencie bierze udział 30 osób.

 

* W fabryce chemicznej firmy Bestchem w mieście Guiyang, stolicy chińskiej prowincji Guizhou, 25 lutego doszło do wybuchu i pożaru. Co najmniej 5 pracowników fabryki zostało rannych. W promieniu 1,5 km wokół zakładu ewakuowano 20 tysięcy mieszkańców. Według wstępnych danych, przyczyną wybuchu był wyciek toluenu i metanolu. Eksperci pobierają próbki powietrza i wody w rejonie zdarzenia. Jak dotąd nie odnotowali oni groźnego dla człowieka skażenia. W fabryce produkowane są syntetyczne pyretroidy, stosowane jako środki owadobójcze

 

* W kilku południowych prowincjach Egiptu wprowadzono stan wyjątkowy z powodu plagi szarańczy. Pustynna (afrykańska) szarańcza niszczy pola uprawne w prowincjach Qena i Assuan. Szarańcza przyleciała do Egiptu z bagien Suddu w Sudanie i kieruje się na północ, zjadając wszystko na swojej drodze. Owady dotarły już do kurortów Marsa Alam i Hurghada nad Morzem Czerwonym. Do walki z plagą zaangażowano lotnictwo wojskowe, które za pomocą rozpylanych z powietrza toksyn oczyszcza z owadów duże powierzchnie upraw. Tworzy to jednak zagrożenie dla powracających m.in. do Polski bocianów, które po drodze najchętniej objadają się właśnie szarańczą i wchłaniają duże dawki toksyn, które przed sezonem rozrodczym mogą je poważnie osłabić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.