Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Patrząc Rosji na ręce (skrót wiadomości)

Bogusław Jeznach – Patrząc Rosji na ręce (skrót wiadomości)

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/89829,patrzac-rosji-na-rece

Data publikacji: 15.03.2013

SERWIS INFORMACYJNY (48) I ten kto Rosjan lubi, i ten kto im nie ufa, powinien więcej o Rosji wiedzieć i baczniej się jej przyglądać. Zwłaszcza, że Rosja bardzo się ostatnio zmienia.

* Delegacja Patriarchatu Moskiewskiego będzie obecna na ceremonii intronizacji nowego papieża Franciszka. Na czele delegacji stanie przewodniczący synodalnego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych, metropolita wołokoławski Iłarion. Oficjalną ceremonię wyniesienia 76-letniego Franciszka na tron papieski zaplanowano na 19 marca.

 

* Rosyjski ośrodek badania opinii publicznej Centrum Lewady przeprowadził sondaż w celu ustalenia stosunku obywateli Rosji do reform i zmian. Okazało się, że większość Rosjan to konserwatyści. Na przykład, 85% obywateli opowiedziało się przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych, a 87% przeciwko paradom gejów. Ponadto Rosjanie nie popierają zmiany nazw miast, wydłużenia służby wojskowej oraz podniesienia podatków. Oprócz tego 70% Rosjan popiera wprowadzenie jednolitych szkolnych mundurków, które wycofano w 1992 roku.

 

* Moskwa uważa projekt międzynarodowego traktatu o handlu bronią za źle przygotowany i proponuje dokonanie w nim pewnych zmian – mówi komentarz MSZ Rosji w związku z zaplanowaną na 18-28 marca konferencją ONZ na temat tej kwestii. Moskwa przekonana jest między innymi o potrzebie włączenia do tekstu przyszłego traktatu środków zapobiegających trafianiu broni na „szare” i „czarne” rynki. „Uważamy za ważne wniesienie stanowiska o tym, że dostawy broni dozwolone są tylko dla uprawnionych struktur państwowych. Bez tego pozostają luki dla przedostawania się broni w ręce terrorystów i przestępców” – oświadczyło rosyjskie MSZ.

 

*„Rosja nie ma informacji o roszczeniach krajów zachodnich do szelfu kontynentalnego w Arktyce” – powiedział przedstawiciel MSZ Rosji Aleksander Łukaszewicz, który  spotkał się z dziennikarzami w Moskwie. Łukaszewicz podkreślił, że Rosja już wystarczająco długo prowadzi systematyczne prace zmierzające od potwierdzenia swoich praw do szelfu kontynentalnego poza granicami 200 mil morskich od brzegu i że zostały już przeprowadzone kompleksowe badania i przygotowano naukowe uzasadnienie podwodnej rozciągłości granicy kontynentu, co daje Rosji prawo do szelfu.

 

* Doświadczenie w likwidacji skutków uderzenia meteorytu czelabińskiego pozwoli na skorygowanie rozwoju Jednolitego Państwowego Systemu Zapobiegania i Likwidacji Sytuacji Nadzwyczajnych. Resort ratunkowy Rosji stworzył także grupę roboczą ds. przygotowania ochrony ludności przed zagrożeniem spowodowanym asteroidami – poinformował w środę szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Władimir Puczkow podczas „okrągłego stołu” w Radzie Federacji Rosji. Niezmiernie ważnym kierunkiem działalności minister nazwał dalszy rozwój systemu informowania ludności o zagrożeniu związanym z asteroidami oraz edukację ludności w zakresie zasad bezpiecznego zachowania w takiej sytuacji.

 

* Przyczyną awarii rakiety nośnej Zenit, do której doszło 1 lutego, były uszkodzone części wyprodukowane na Ukrainie – poinformował dziennikarzy wiceprzewodniczący Komisji Wojskowo-Przemysłowej przy rosyjskim rządzie Iwan Harczenko. „Nie mamy żadnych zastrzeżeń do rosyjskiego sprzętu” – powiedział Harczenko. 1 lutego po starcie rakiety nośnej Zenit-3SL z platformy morskiej w ramach programu Morski Start (Sea Launch) doszło do awaryjnego wyłączenia silnika pierwszego stopnia, następnie rakieta zboczyła z ustalonej trajektorii i spadła do Pacyfiku.

 

* Szef Gazpromu Aleksiej Miller odwiedził 28 lutego Serbię, gdzie omówił budowę „Gazociągu Południowego” na terytorium tego kraju, budowę stacji gazowych i nowych magazynów, a także ceny na rosyjski gaz – donosi komunikat opublikowany przez firmę Srbijagas. Odgałęzienie „Gazociągu Południowego” będzie zaopatrywać w gaz Kosowo, Macedonię, Serbię i Chorwację. Długość serbskiego odcinka wyniesie 450 kilometrów, koszty budowy wyceniono na 1,7 miliarda euro.

 

* Największe rosyjskie linie lotnicze Aeroflot wprowadzą w tym roku Wi-Fi na pokładach 26 samolotów, które latają na dalekich trasach. Do bezprzewodowego internetu zostanie podłączone 22 samoloty Airbus-330 oraz 4 Boeing 777. Firma wyposaży w Wi-Fi również 12 innych samolotów w ciągu następnych 3 lat. System bezprzewodowy został już przetestowany w powietrzu na pokładach pięciu samolotów tych linii. Firma Aeroflot jest członkiem globalnego stowarzyszenia lotniczego Sky Team. Jej siatka połączeń obejmuje prawie 1000 punktów w 178 krajach świata.

 

* Nagroda prezydenta Rosji w wysokości 61.600 euro w dziedzinie chemii została przyznana doktor hab. nauk chemicznych Nadieżdzie Bokacz za opracowaną przez nią metodę leczenia nowotworów z wykorzystaniem platyny. „Związki platyny często przejawiają aktywność antynowotworową. Uzyskujemy nowe związki platyny lub pracujemy nad metodami ich syntezy. Ponadto poszukujemy materiałów, które mogłyby pomóc w tworzeniu diod emitujących światło” – powiedziała Bokacz w specjalnym wywiadzie na konferencji prasowej. Zaproponowane przez nią podejście do syntezy jest przełomowe. Wcześniej nie udawało się uzyskać związków metaloorganicznych o takich właściwościach.

 

* Rosyjscy immunolodzy zakończyli prace nad substancją, która otrzymała nazwę „Cellgel”. Nowy preparat, nazywany również „płynną skórą”, umożliwia trzy razy szybsze gojenie ran, niż jakiekolwiek inne znane do tej pory środki. Specjaliści pracowali nad stworzeniem cudownego żelu przez 14 lat. Podstawę preparatu stanowią komórki macierzyste embrionów kurcząt. Preparat na początku ma działanie oczyszczające, a następnie pokrywa „błoną” uszkodzoną powierzchnię skóry. Lek sprzyja powstawaniu nowych tkanek.

 

* Rosyjscy naukowcy opracowali unikalny zapłon laserowy dla silników spalinowych, za którego pomocą maszyna z łatwością zostanie uruchomiona nawet przy 50-stopniowym mrozie. Nowe urządzenie oszczędza paliwo, a jego produkcja jest tania. Koszty, jakie ponieśli badacze, wyniosły 3.300 dolarów. Praktyczne testy w zakresie wdrażania zapłonów laserowych zakończą się pod końca tego roku. Wynalazkiem już zainteresowali się zagraniczni producenci samochodów.

 

* Fińskie Siły Obronne kupią od Rosji partię zmodernizowanych karabinów maszynowych Kałasznikowa i części zapasowe do nich – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Finlandii. Suma zawartego z Rosoboroneksportem kontraktu wynosi 3,1 mln euro. „Zakupione od Rosji karabiny maszynowe w ciągu 2013 roku znajdą się na wyposażeniu sił lądowych i morskich Finlandii” – mówi oświadczenie Ministerstwa Obrony. Finlandia informuje, że nie jest to już pierwszy zakup tej broni od Rosji.

 

* Rosja pomoże Wietnamowi w tworzeniu floty podwodnej – oświadczył dziennikarzom minister obrony Rosji, generał armii Siergiej Szojgu w Hanoi po spotkaniu z ministrem obrony Wietnamu Phungiem Quangiem Thanhem. Jak powiedział Siergiej Szojgu, ze swoim wietnamskim kolegą omówił on kwestie synchronizacji przygotowania okrętów podwodnych i szkolenia załogi. Ponadto omówiono kwestię, związaną z rozszerzeniem grona specjalistów, którzy będą przygotowywani na uczelniach rosyjskich, w tym w ramach funkcjonujących już projektów, między innymi współpracy w sferze wojenno-morskiej.

 

* Rosyjskie spółki prezentują swoje najnowsze osiągnięcia na największej światowej wystawie śmigłowców Heli-Expo 2013, która rozpoczęła się w amerykańskim Las Vegas. W ramach „Rosyjskiej godziny” zostaną między innymi zaprezentowane śmigłowiec Ka-62, wyróżniający się szczególną oszczędnością paliwa oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa, zmodernizowana maszyna wielozadaniowa Mi-171, a także Ka-32A, który szczególnie nadaje się do prowadzenia prac ratunkowych i poszukiwawczych. HeliExpo już piąty rok z rzędu bije rekordy odwiedzalności, liczby wystawców i łącznej sumy zawartych transakcji.

 

* Samolot PAK FA, znany również jako myśliwiec piątej generacji, zacznie trafiać na uzbrojenie Sił Powietrznych Rosji w latach 2015-2016 – poinformował wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin. W porównaniu z poprzednimi modelami myśliwiec posiada unikalne cechy, łączące funkcje samolotu uderzeniowego i myśliwca. Zastosowanie innowacyjnych technologii i materiałów kompozytowych w jego konstrukcji sprawiło, że myśliwiec jest właściwie niezauważalny dla radarów oraz dla optycznych i podczerwiennnych systemów śledzenia.

 

* W 2014 roku rosyjskie siły zbrojne zaczną nabywać nadmuchiwane czołgi T-72 i T-80, myśliwce Su-27 i MiG-31, a także niektóre systemy rakietowe o różnym przeznaczeniu. Każda tego typu makieta składa się z lekkiej ramy, pokrytej nieprzepuszczającą powietrza powłoką i specjalnymi środkami maskującymi. Poza wizualną imitacją prawdziwego sprzętu wojskowego, makiety mogą wprowadzać w błąd systemy radiolokacyjnego i termicznego naprowadzania przeciwnika. Produkcją sprzętu maskującego zajmie się Przedsiębiorstwo Naukowo-Produkcyjne „RusBal” („Ruskij ballon”).

 

* Ministerstwo Obrony Rosji odmówiło wznowienia produkcji samolotów wojskowo-transportowych An-124-300 „Rusłan” – donosi gazeta „Wiedomosti” powołując się na źródła w rosyjskich władzach resortu. Istniejące już samoloty nadal będą jednak remontowane. M.in. zakład „Awiastar” w Uljanowsku do końca 2014 roku zajmie się modernizacją tych samolotów do wersji An-124-150M. W 2010 roku Ministerstwo Obrony Rosji poparło wznowienie produkcji „Rusłanów” i postanowiło kupić je na lata 2011-2020. Przyczyny wycofania się z tej decyzji nie są jeszcze znane.

 

* W Rosji opracowywane są wyrzutnie rakietowe, będące następczyniami legendarnych „Katiusz”, zdolne do rażenia celów pośrednich na odległość ponad 200 km – poinformował przedstawiciel zarządu służby prasowej i informacji Ministerstwa Obrony ds. Wojsk Lądowych ppłk Nikołaj Doniuszkin. „Istniejąca baza naukowo-techniczna pozwoli na stworzenie nowej generacji wyrzutni rakietowych o zasięgu ponad 200 km” – oświadczył Doniuszkin.

 

* Rosyjski myśliwiec piątej generacji T-50 odbył pierwszy długi lot – poinformował na swoim mikroblogu na Twitterze rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. T-50 wystartował na Dalekim Wschodzi i wylądował na podmoskiewskim Żukowskim. Maszyna pokonała 7000 km, dwukrotnie lądując po drodze. Samolot piątej generacji jest wyposażony w funkcję „elektronicznego pilota” i perspektywiczną stację radiolokacyjną. Pierwsza publiczna demonstracja myśliwca odbyła się 17 sierpnia 2011 roku na międzynarodowym salonie lotniczo-kosmicznym MAKS.

 

* Dwa myśliwce Su-30MK2 rosyjskiej produkcji przybyły minionej nocy w stanie niezmontowanym do bazy sił powietrznych Indonezji w prowincji Celebes Południowy. Indonezyjskie media nazywają podpisany wcześniej kontrakt na dostawę 6 takich maszyn największym w całej historii rosyjsko-indonezyjskiej współpracy wojskowo-technicznej i szacują jego ogólną wartość (wliczając nie tylko same samoloty, ale i zapasowe silniki lotnicze i inne urządzenia techniczne) na 470 milionów dolarów.

 

* Europejska Agencja Kosmiczna (EAK) i Roskosmos po kilku miesiącach opóźnienia podpisały końcowe porozumienie w sprawie wspólnej realizacji projektu „Ekzomars” – pierwszej dużej misji międzyplanetarnej, w ramach której Rosja i Europa będą partnerami. Projekt „Ekzomars” przewiduje wystrzelenie w 2016 roku orbitalnej sondy TGO (Trace Gas Orbiter) w celu zbadania Marsa i umieszczenia na jego powierzchni demonstracyjnego modułu lądowego EDM, a w 2018 roku – wysłanie platformy do lądowania z łazikiem.

 

* Gazprom umawia się z chińską korporacją państwową CNPC w sprawie dostaw do 68 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Proces negocjacji na razie nie został zakończony, stronom udało się jedynie uzgodnić kwestię kosztów dostaw. Decyzja jest możliwa dzięki kombinatowi skroplonego gazu i ropy naftowej na Złożu Czajandinskim w Jakucji, które zostało już przygotowane do przemysłowego zagospodarowania.

 

* Prezydent Putin podpisał ustawę antynikotynową. Dokument wprowadza zakaz reklamy tytoniu oraz palenia w miejscach publicznych, a także inne środki ograniczające nakierowane na walkę z paleniem. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2013 roku – od tego dnia w Rosji nie wolno będzie palić w miejscach publicznych, takich jak dworce i przystanki autobusowe, szkoły, uczelnie i budynki administracji państwowej. Od czerwca 2014 roku wejdzie również zakaz palenia w restauracjach i hotelach.

 

* Rosyjski pisarz Władimir Sorokin jest jednym z kandydatów do międzynarodowej Nagrody Bookera. Nagrodazostała ustanowiona w 2005 roku i wręczana jest zagranicznym pisarzom co dwa lata. Jest ona dopełnieniem głównej Nagrody Bookera, wręczanej co roku anglojęzycznym autorom z Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajów należących do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Ceremonia ogłoszenia laureatów nagrody odbędzie się 22 maja podczas uroczystej kolacji w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 60 000 funtów szterlingów i dodatkowo 15 000 na tłumaczenie swojej książki.

 

* Ataman Dońskiego Wojska Kozackiego Wiktor Wodołackij poparł decyzję gubernatora Kubania (Rosja), Aleksandra Tkaczowa, o uzbrojeniu kozackich oddziałów w broń nieśmiercionośną w celu ochrony mieszkańców regionu. W 2012 roku wspólne patrole policji i kozaków udaremniły około 200 przestępstw i broń jest im potrzebna w celach samoobrony, ponieważ zdarzały się przypadki, kiedy nieuzbrojeni Kozacy w czasie patrolu odnosili rany, bądź nawet ginęli – powiedział Wodołackij. Nieśmiercionośne pistolety, których posiadanie i noszenie jest dozwolone w Rosji, przeznaczone są do strzelania wyłącznie gumowymi nabojami i nie są bronią wojenną.

 

* Rosyjska policja otrzyma do 15 marca bieżącego roku pierwszą partie paralizatorów (2500 sztuk). Wcześniej MSW poinformowało, że zamierza zakupić ponad 6800 tego typu urządzeń. MSW podkreśliło, że policja zakupi profesjonalne AIR-10U, należące do pierwszej, posiadającej największe natężenia, z trzech klas paralizatorów. Tego typu urządzenie może być stosowane zarówno poprzez bezpośredni kontakt z ciałem przeciwnika, jak i na odległość 4,5 metra. Paralizator wytwarza napięcie elektryczne rzędu od 70 do 120 kilowoltów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.