Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – Papież, Korea, Iran…

Bogusław Jeznach – Papież, Korea, Iran…

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/87748,papiez-korea-iran

Data publikacji: 12.02.2013

SERWIS INFORMACYJNY (31) Dziś serwis aktualnych informacji ze świata pojawia się trochę później, ale przynosi kilka newsów o strategicznym znaczeniu.

*Wiadomością dnia wczorajszego była niespodziewana decyzja papieża Benedykta XVI o swojej abdykacji. 85-letni papież wczoraj zwrócił się po łacinie do audytorium w Watykanie, mówiąc, że opuści swoje stanowisko 28 lutego. Wyjaśnił, że z powodu starości brakuje mu sił, żeby kierować Kościołem. Poprzednim papieżem, który podał się do dymisji na własne życzenie, był Grzegorz XII w 1415 roku, który wtedy zrezygnował z powodu rozłamu w Kościele. Joseph Ratzinger, który zasiadł na Stolicy Piotrowej w kwietniu 2005 roku jest jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła.

 

* Nowy papież może zostać wybrany przez zgromadzenie kardynałów – konklawe już podczas katolickiej Wielkanocy, która w tym roku przypada na 31 marca. Poinformował o tym szef służby prasowej Watykanu, Federico Lombardi. Tymczasem bukmacherzy przedstawili już listę kandydatów na papieski tron. Ich faworytem jest 64-letni ciemnoskóry kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany. Zakłady, że to on zostanie wybrany, przyjmowane są ze współczynnikiem 9: 4. Drugi jest 68-letni kanadyjski kardynał Marc Ouellet. Jego szanse oceniane są jako 5:2. Na trzecim miejscu znajduje się 80-letni kardynał Francis Arinze z Nigerii. Zakłady na jego wybór przyjmowane są ze współczynnikiem 3 do 1.

 

* Korea Północna przeprowadziła podziemną próbę jądrową. Centralna Agencja Informacyjna KRLD oficjalnie poinformowała, że przeprowadziła pomyślne podziemne próby kompaktowego urządzenia jądrowego o dużej sile rażenia. Agencja podkreśla, że podczas prowadzenia prób zapewniono należyty poziom bezpieczeństwa, odbyły się one według planu. „Testy jądrowe przeprowadzono jako część działań nakierowanych na obronę naszego bezpieczeństwa narodowego i suwerenności przeciwko bezmyślnej wrogości Stanów Zjednoczonych, które naruszyły prawo naszej republiki do pokojowego startu satelity” – czytamy w komunikacie agencji. Przeprowadzenie próby z taką motywacją ostro potępiły USA, Rosja i większość krajów świata.

 

* Geolodzy z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych poinformowali o podziemnych wstrząsach o sile 4.9 stopnia w Korei Północnej. Obserwatorzy przypuszczają, że „sztuczne” trzęsienie ziemi miało miejsce na poligonie, gdzie przeprowadzane są próby jądrowe. Według doniesień Służb Geologicznych Stanów Zjednoczonych, epicentrum znajdowało się na głębokości jednego kilometra. Wojska Korei Południowej zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej a rząd tego kraju zwołał dzisiaj na godz. 15:00 czasu polskiego nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.  Poprzednie próby jądrowe w KRLD odbyły się w latach 2006 i 2009.

 

* Japońscy wojskowi poinformowali, że są gotowi do wysłania  samolotu w rejon przeprowadzonych przez KRLD prób jądrowych w celu pobrania próbek powietrza do pomiaru tła radiacyjnego. „Jesteśmy gotowi do wysłania naszego samolotu w celu pobrania próbek powietrza zaraz po otrzymaniu odpowiedniego polecenia od premiera” – poinformował przedstawiciel sił powietrznych samoobrony. Ministerstwo Obrony Korei Południowej przypuszcza, że siła wybuchu wyniosła od sześciu do siedmiu kiloton.

 

* Władze Hiroszimy zresetowały tak zwany „zegar świata”, który rejestruje dni od ostatniego testu jądrowego na świecie. Obecnie ustawiono na nim liczbę „0”, ponieważ minęło jedynie kilkagodzin od przeprowadzonego dzisiaj w KRLD podziemnego wybuchu jądrowego. Wcześniej zegar pokazywał liczbę „1358”. Tyle dni upłynęło od poprzedniej północnokoreańskiej próby jądrowej w maju 2009 roku. Zegar znajduje się w Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

 

* Iran wyprodukował swe pierwsze paliwo jądrowe. Według oświadczenia oficjalnego przedstawiciela MSZ Ramina Mehmanparasta, MAEA została poinformowana o przeprowadzeniu odpowiednich prac i z części wzbogaconego uranu uzyskano pierwszą porcję paliwa jądrowego do reaktora badawczego. Informację podano do wiadomości publicznej przed kolejną rundąrozmów na temat irańskiego programu jądrowego z delegacją MAEA, która ma jutro przybyć do Teheranu.

 

* Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że nowe wirówki w irańskich obiektach jądrowych pozwolą na skrócenie o jedną trzecią czasu, w którym Teheran może uzyskać broń jądrową. „Iran nadal nie zaprzestaje realizacji swojego programu jądrowego – powiedział Netanjahu  – Poprzednio wyznaczyłem granicę w ONZ. Na razie władze Iranu nie przekroczyły tej granicy, lecz obecnie podjęły działania, które przyspieszą  to przekroczenie”. W związku z tym Netanjahu wezwał światowe mocarstwa do zwiększenia wywierania presji na Teheran „w imię pokoju i bezpieczeństwa”.

 

* Chiny wyprzedziły USA gospodarczo. Znalazły się na czele światowego handlu towarami na podstawie wyników z 2012 roku, wyprzedzając Stany Zjednoczone, które prowadziły w tej dziedzinie  prawie od końca II wojny światowej. Analitycy porównali wartość eksportu i importu towarów obu państw: w USA wskaźnik ten w ubiegłym roku wyniósł 3,82 biliona $, a w Chinach – 3,87 bilionów $ (bilion to po polsku tysiąc miliardów). Gdyby wziąć pod uwagę usługi, to wolumen handlu USA wyniósł 4,93 bln $, podczas gdy w Chinach udział usług w handlu zagranicznym jest o wiele mniejszy. Obecnie Chiny są także największym konsumentem nośników energii na świecie, największym na świecie rynkiemnowych samochodów oraz mają największe na świecie rezerwy złota i dewiz.

 

* W USA trwa wielkie polowanie na zbuntowanego policjanta. Burmistrz Los Angeles Antonio Villaraigosa wyznaczył nagrodę w wysokości miliona dolarów za informację, która pozwoli na złapanie 33-letniego ex-policjanta Christophera Jordana Dornera, uzbrojonego w kilka rodzajów broni, w tym w karabin. Jest on podejrzany o zabójstwo trzech osób, w tym policjanta. Dorner mści się na swoich byłych kolegach, których obwinia o zakończenie swojej kariery w policji, ale coraz częściej mówi się o nim jako o ostatnim sprawiedliwym, który desperacko zaprowadza porządek w skorumpowanym środowisku policji na własną rękę. Po raz ostatni widziano poszukiwanego w San Diego. Przypuszcza się, że próbuje uciec do Meksyku.

 

* Szef syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji Ahmad Moaz Al-Hatib poinformował o gotowości do przeprowadzenia rozmów z przedstawicielami prezydenta Baszara Al-Asada. Tematem rozmów będą sposoby przekazania władzy przy „minimalnym rozlewie krwi i zniszczeniach” – napisał Hatib na swojej oficjalnej stronie na Facebooku. Rozmowy proponuje się zorganizować na północy kraju, biorąc pod uwagę, że „władza jest bardzo zaniepokojona z powodu suwerenności i nie chce opuszczać syryjskiego terytorium”.

 

* Rebelianci z  Armii Wolnej Syrii przejęli kontrolę nad lotniskiem wojskowym Dżarrah w prowincji Aleppo na północy kraju – podaje dzisiaj arabska telewizja Al Dżazira. Według informacji telewizji podczas szturmu lotniska do niewoli wzięto 50 żołnierzy wojsk rządowych Syrii. Powstańcy zagarnęli sprzęt wojskowy, znajdujący się na terytorium lotniska. Oprócz tego trwają starcia między rebeliantami a wojskami rządowymi na południowy wschód od Damaszku.

 

* Syryjscy rebelianci zamieścili w serwisie YouTube film potwierdzający, że największa elektrownia wodna kraju, „Al-Furat” na rzece Eufrat po kilku dniach walk przeszła pod ich pełną kontrolę. W rękach opozycji znajdują się już dwie największe elektrownie wodne w Syrii. Elektrownia „Tiszrin” w górnym biegu Eufratu zajęta została przez nich pod koniec listopada 2012 roku. Łączna moc obu elektrowni wynosi 1500 MW.

 

* Uczestnicy akcji protestacyjnej w Kairze zablokowali wczoraj ruch w stolicy Egiptu. Jak donosi syryjska agencja informacyjna SANA, protestujący stawali na torach metra i wdawali się w bójki z niektórymi pasażerami a druga grupa demonstrantów w podobny sposób blokowała ruch na centralnym moście Kairu obok pałacu prezydenckiego. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w czasie masowych protestów w Egipcie zginęło około 60 osób. Protestujący domagają się dymisji prezydenta kraju, Mohameda Mursiego, oskarżając go o zdradę ideałów rewolucji z 2011 roku.

 

* Egipscy demonstranci obrzucili kamieniami i butelkami konwój premiera kraju, Hiszama Kandila – podała w sobotę lokalna telewizja. Do zdarzenia doszło, kiedy konwój próbował dostać się na plac Tahrir, gdzie poprzedniego dnia miały miejsce starcia przeciwników prezydenta kraju, Mohammeda Mursiego, z policjantami. W kancelarii Kandila protestujących nazwano wichrzycielami.

 

* Opozycyjna koalicja Egiptu domaga się dymisji szefa MSW kraju Mohammeda Ibrahima po pojawieniu się w internecie kadrów, na których policjanci biją nagiego mężczyznę. Zdaniem opozycji incydent nie może zostać zażegnany zwykłymi przeprosinami ze strony ministra. Wcześniej tysiące Egipcjan przyszło pod pałac prezydencki w Kairze, żądając dymisji prezydenta Mohameda Mursiego, co wywołało starcia z policją. Według danych miejscowej prasy w wyniku zamieszek jedna osoba zginęła, a ponad 30 zostało rannych. Organizatorzy protestu wezwali demonstrantów, żeby nie stosowali przemocy.

 

* Służby specjalne USA dodały Izrael i Francję do listy głównych źródeł cybernetycznego szpiegostwa przemysłowego – donosi wczorajszy Washington Post. Wcześniej na liście tej znajdowały się tylko Chiny i Rosja. Amerykański wywiad uważa, że gospodarcze i przemysłowe szpiegostwo cybernetyczne stanowi dla USA nie mniejsze zagrożenie niż cyberszpiegostwo w sferze bezpieczeństwa narodowego i obrony. Jak informuje gazeta, mimo że źródłem cybernetycznych ataków w ostatnim czasie coraz częściej są Rosja, Izrael i Francja, to jednak skala tych ataków i ich skutki są nieznaczne w porównaniu z aktywnością Chin pod tym względem.

 

* Prezydent Nigru Mahamadou Issoufou potwierdził informację, że francuskie wojska ochraniają krajowe kopalnie uranu. Decyzję o zwiększeniu bezpieczeństwa kopalni podjęto po wydarzeniach w Algierii – powiedział prezydent. W Nigrze, piątym z kolei producencie uranu na świecie, największe interesy prowadzi francuska firma energetyki nuklearnej Areva. Trzy lata temu z kopalni tej firmy islamiści porwali czterech francuskich pracowników.

 

* W rosyjskiej kopalni węgla Workutinskaja w republice Komi wczoraj o 10:28 rano na głębokości 800 metrów doszło do wybuchu metanu. Pod ziemią znajdowało się wtedy 250 osób. Bezpośrednio na odcinku, gdzie doszło do wybuchu, pracowało 24 górników. 18 z nich zginęło, czterech z nich wyszło z kopalni samodzielnie, dwóch ocalałych wynieśli na powierzchnię ratownicy. Kopalnia zatrudnia 1.200 osób.

 

* Rząd Argentyny wprowadził czasowe zamrożenie cen na wszystkie produkty, sprzedawane w dużych sieciach handlowych kraju aby przeciwdziałać rosnącej inflacji. Grupa, która zajmuje dwie trzecie rynku supermarketów Argentyny, zgodziła się na utrzymywanie cen na obecnym poziomie do 1 kwietnia. To oświadczenie zostało złożone zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyłapał Argentynę na przekazaniu niedokładnych danych dotyczących inflacji i wzrostu gospodarczego. Argentyna twierdzi, że roczny poziom inflacji w kraju nie przekracza 11%, a ekonomiści z IMF, że realne cyfry są dwukrotnie wyższe.

 

* W wybuchu, do którego doszło w Mogadiszu niedaleko biura somalijskiego premiera, zginęło sześć osób – poinformowali miejscowi wojskowi. Oprócz tego kilka osób odniosło rany. Według wstępnych danych bombę zdetonował terrorysta-samobójca. Żadne z działających w kraju ugrupowań na razie nie przyznało się do przeprowadzenia zamachu.

 

* Wielka Brytania nie będzie wysuwała oskarżeń przeciwko prowadzącym australijskiej stacji radiowej 2Day FM, po których telefonie pielęgniarka Jacintha Saldana popełniła samobójstwo – czytamy komunikacie Służby Sądowej Jej Królewskiej Mości. 7 grudnia pielęgniarkę londyńskiego szpitala, 46-letnią matkę dwójki dzieci Jacinthę Saldanę znaleziono martwą we własnym domu. Policja poinformowała, że popełniła ona samobójstwo z powodu emocji, wywołanych żartem prowadzących stacji radiowej. Mel Greig i Michael Christian zadzwonili do szpitala, gdzie znajdowała się małżonka księcia Wiliama, księżna Cambridge Kate, i podali się za królową Elżbietę II i księcia Karola. Saldana połączyła ich z pokojem księżnej, gdzie inna pielęgniarka opowiedziała im o stanie zdrowia spodziewającej się dziecka księżnej.

 

* Rządzące w Strefie Gazy palestyńskie ugrupowanie Hamas poinformowało o otwarciu swojej oficjalnej agencji informacyjnej – poinformował dzisiaj szef zarządu informacyjnego Hamasu Salameh Maaruf. Nowa agencja informacyjna będzie się nazywała Al-Rai, tzn „opinia”. Jej działalność będzie nakierowana na relacjonowanie wydarzeń dotyczących problematyki palestyńskiej. Pracy agencji będzie patronował rządowy departament informacji Administracji Palestyńskiej.

 

* Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) planuje zredukować liczbę dyscyplin sportowych, składających się na program Olimpiady 2020 roku. Decyzja o tym, które z 26 dyscyplin sportowych zostaną pozbawione statusu olimpijskich, zostanie podjęta na posiedzeniu MKOl, które rozpoczyna się dzisiaj. Wstępnie poinformowano, że na liście zredukowanych dyscyplin sportowych może znaleźć się pięciobój, badminton, tenis stołowy oraz taekwondo. Oczekuje się, że wyniki  tego spotkania zostaną podane do wiadomości publicznej w środę.

 

* Premier Libii Ali Zeidan poinformował, że kraj zamknie swoje granice z Egiptem i Tunezją na okres pięciu dni, od 14 do 18 lutego. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji premier podał konieczność zachowania szczególnej ostrożności w czasie obchodów II rocznicy rozpoczęcia powstania zbrojnego, które doprowadziło do obalenia i zamordowania przywódcy Libii  Muammara Kaddafiego. Powstanie rozpoczęło się 17 lutego, jednak obchody rocznicy rozpoczną się już 15 lutego.

 

* Rumuński rząd zapowiedział przeprowadzenie śledztwa po pojawieniu się doniesień o tym, że znaleziona w Wielkiej Brytanii i Francji konina, którą podawano za wołowinę, pochodzi z Rumunii. Oficjalnie Bukareszt oświadczył, że podejmie środki, jeśli okaże się, że chodzi o złamanie prawa. W styczniu służba norm żywnościowych Wielkiej Brytanii ustaliła, że do sprzedaży w kraju trafiły hamburgery, w których wykryto koninę. Później podobne fakty odnotowano również we Francji.

 

* Brytyjski premier David Cameron wezwał Szkocję, aby nie występowała z Wielkiej Brytanii. Referendum w sprawie niezależności Szkocji zaplanowano na rok 2014, a już w 2016 roku Szkocja może wystąpić z Wielkiej Brytanii. „Nam wszystkim jest lepiej razem, niż osobno” – oświadczył Cameron w swoim artykule opublikowanym w weekend. Obecnie liczba zwolenników secesji wynosi w Szkocji 32%, a przeciwników  47%.

 

* Co najmniej 11 osób zginęło podczas zamieszek, które wybuchły w stanie Assam na północnym wschodzie Indii. W starciach, do których doszło podczas lokalnych wyborów, uczestniczyli przedstawiciele kilku miejscowych społeczności plemiennych. Uczestników starć rozdzieliła policja, która nie wyklucza, że może dość do kolejnych rozruchów.

 

* Założyciel WikiLeaks, Australijczyk Julian Assange, skrytykował scenariusz filmu „Piąta władza” (Fifth Estate), poświęcony temu portalowi. Jak powiedział Assange, WikiLeaks otrzymał scenariusz filmu, nad którym pracuje obecnie studio Dream Works. Akcja pierwszej sceny filmu rozgrywa się rzekomo w irańskim kompleksie wojskowym, w którym powstaje broń jądrową. W następnej scenie irański naukowiec nuklearny rozmawia z agentem CIA. „W tym filmie pojawiają się same kłamstwa. Jest to masowa propaganda przeciwko WikiLeaks i Iranowi, która podżega do rozpoczęcia wojny” – oświadczył Assange.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.