Strona główna > Bez kategorii > Bogusław Jeznach – BRICS, Cypr i konflikty… (Skrót wiadomości)

Bogusław Jeznach – BRICS, Cypr i konflikty… (Skrót wiadomości)

Źródło: http://jeznach.nowyekran.pl/post/89894,brics-cypr-i-konflikty

Data publikacji: 28.03.2013

SERWIS INFORMACYJNY (61) Wyłania się nowa siła geopolityczna – sojusz pięciu wielkich krajów drugiego bieguna: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. Na razie tylko gospodarczy

* W Durbanie, największym porcie morskim RPA zakończył się coroczny szczyt grupy krajów BRICS, do której należą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki. Przywódcy krajów podjęli szereg decyzji w celu zacieśnienia współpracy i przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Przede wszystkim  postanowiono powołać wspólny bank dla finansowania projektów infrastrukturalnych i buforowania kryzysów. Mimo wewnętrznych podziałów i wzajemnej nieufności BRICS ma szansę stać się główną siłą gospodarczą, a potem i polityczną na świecie. Analitycy twierdzą jednak, że mimo, iż gospodarka krajów BRICS wykazuje stały wzrost, inwestorzy nadal preferują lepiej rozwinięte gospodarki USA, Japonii, UE oraz innych, mniejszych krajów.

 

* Do cypryjskich banków wpłynęło 5 mld euro gotówką, dostarczonych wczoraj wieczorem w warunkach podwyższonych środków bezpieczeństwa specjalnym rejsem z Frankfurtu nad Menem. Cypryjskie banki wznowiły dzisiaj pracę po prawie dwutygodniowej przerwie, tj. od rana 16 marca. Oczekując zwiększonego popytu ludności na gotówkę, władze musiały pilnie zamawiać nowe banknoty z magazynów Europejskiego Banku Centralnego. W każdym oddziale bankowym opracowano specjalne plany dotyczące przyjęcia dużej liczby klientów. Zostały one objęte wzmocnioną ochroną policji oraz prywatnych firm ochroniarskich.

 

* Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis wyraził podziękowania i uznanie dla obywateli „za dojrzałość i wysokie poczucie odpowiedzialności”, jakie Cypryjczycy wykazali w krytycznym dla gospodarki kraju czasie. Oświadczenie to prezydent opublikował na Twitterze. W czwartek we wszystkich oddziałach banków powstały długie kolejki klientów – co najmniej 30-50 klientów u drzwi każdego z nich. Żadnych ekscesów nie odnotowano.

 

* Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s obniżyła rating priorytetowych niezabezpieczonych zobowiązań i rating depozytów bankowych drugiego co do wielkości cypryjskiego banku Cyprus Popular Bank (marka Laiki) z Caa3 do C – informuje komunikat prasowy wydany przez Moody’s. Według warunków porozumienia Cyprus Popular Bank zostanie zrestrukturyzowany. Wszystkie depozyty do 100 tysięcy euro, a także „dobre” aktywa z Laiki Bank przejdą do Bank of Cyprus.

 

* Cypryjscy dziennikarze przekazali w czwartek prokuratorowi generalnemu Petrosowi Kliridisowi listę osób, którym według ich danych Bank of Cyprus i Laiki Bank nielegalnie umorzyły kredyty. Dokument przekazany został także do komisji prawnej parlamentu, która zajęła się badaniem doniesień o oszustwach związanych z rachunkami bankowymi. Publikacja listy w internetowym wydaniu wiadomości wywołała skandal na scenie politycznej. Na liście znajduje się 19 nazwisk – są to byli parlamentarzyści, działacze związkowi, byli burmistrzowie, dyplomaci, politycy. Umarzanie kredytów rozpoczęło się w kwietniu 2007 roku, a zakończyło w maju 2012 roku.

 

* Wczoraj w centrum stolicy Grecji, niedaleko Akropolu, został zdetonowany ładunek wybuchowy – podaje miejscowa policja. Informacji o rannych na razie nie ma. Wczoraj jedna z miejscowych gazet dostała telefon z pogróżkami. Nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachu.

 

* Włochy znów spędzą Wielkanoc bez rządu. W Wielki Czwartek lider centrolewicowej partii Pier Luigi Bersani poinformował, że nie może sformować gabinetu. Wcześniej, 27 marca powiedział, że w obecnych warunkach premierem kraju „będzie chciał zostać tylko człowiek chory psychicznie”. Obecnie decyzję o losie kraju podejmować będzie prezydent Giorgio Napolitano.

 

* Tysiące pielgrzymów i turystów zjechało do Rzymu, aby uczestniczyć w obrzędach Wielkiego Tygodnia, które po raz pierwszy poprowadził nowy papież Franciszek. W Wielki Czwartek papież obmył nogi 12 młodocianym przestępcom z domu poprawczego. Obrzęd nawiązuje do ewangelicznej sceny umycia nóg 12 apostołom przez Chrystusa przed ostatnią wieczerzą. Zazwyczaj odbywa się to w jednym z rzymskich kościołów, a role apostołów odgrywają księża. Zmiana tej tradycji odzwierciedla dążenie nowego papieża do nawiązania rozmowy z tymi, którzy potrzebują pomocy.

 

* USA gotowe są do podjęcia działań odwetowych przeciwko Korei Północnej w przypadku jakichkolwiek okoliczności nadzwyczajnych. Poinformował dziś o tym rzecznik Ministerstwa Obrony USA, George Little, komentując nowe groźby ze strony KRLD. Zaznaczył on, że Waszyngton zaniepokojony jest w związku z nasileniem wrogiej retoryki ze strony Korei Północnej i wzywa ją do zaprzestania wysuwania gróźb, które nie poprawią niczyjej sytuacji. KRLD wystąpiła wczoraj z oświadczeniem o gotowości do przeprowadzenia ataku rakietowego na terytorium USA.

 

* Dzisiaj izraelskie władze otworzyły przejście graniczne na granicy Strefy Gazy, zamknięte prawie tydzień temu. W ubiegły piątek premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz minister obrony Mosze Jaalon nakazali zamknięcie granicy Strefy Gazy dla wwozu towarów. Taki krok podjęto po tym, jak ze Strefy Gazy w kierunku Izraela podczas wizyty amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy wystrzelone zostały dwie rakiety.

 

* Syryjscy aktywiści twierdzą, że bojówkarze opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej zestrzelili samolot z Iranu z ładunkiem broni dla armii. Samolot próbował awaryjnie wylądować na lotnisku w Damaszku, jednak nie udało mu się tego zrobić. Nad lotniskiem uniósł się słup dymu – podaje syryjska opozycja. Na razie informacja ta nie została potwierdzona przez inne źródła.

 

* Nieznani sprawcy ostrzelali z moździerzy uniwersytet w Damaszku. Kilku studentów zginęło – donoszą zachodnie media powołując się na dane syryjskiej telewizji. Według wstępnych danych ostrzelane zostało w czwartek miasteczko uniwersyteckie, gdzie mieści się między innymi wydział architektury. Nie poinformowano o dokładnej liczbie zabitych i rannych.

 

* ONZ kontynuuje przygotowania do rozpoczęcia operacji pokojowej w Syrii mając nadzieję na to, że rząd kraju i zbrojna opozycja rozpoczną rozmowy. W tym przypadku mogą oni potrzebować pomocy w ustabilizowaniu sytuacji oraz wsparcia procesu politycznego – poinformował dzisiaj zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych, Herve Ladsous. „Kontynuujemy pracę, aby się przygotować na wypadek nagłej zmiany sytuacji” – powiedział Ladsous.

 

* Misja ONZ w zakresie ustalenia faktów domniemanego użycia broni chemicznej w Syrii rozpocznie pracę w najbliższych dniach – poinformował szef komisji, szwedzki naukowiec Ake Sellstrom. „Uważam, że mamy 3-4 dni na przygotowanie, tyle samo czasu poświęcimy na bezpośrednią inspekcję, a następnie w ciągu 2-3 tygodni będziemy zajmować się badaniem danych chemicznych i przygotowaniem raportu” – mówi ekspert ONZ. Główna uwaga w trakcie przyszłej misji zostanie poświęcona domniemanemu atakowi chemicznemu na przedmieściach Aleppo, którego, według oświadczeń Damaszku, dokonali bojówkarze sił antyrządowych.

 

* Władze Syrii uważają za oburzającą decyzję w sprawie przekazania ich miejsca w Lidze Państw Arabskich przedstawicielom opozycji – podała wczoraj syryjska agencja państwowa SANA. Agencja podkreśliła, że decyzja LPA, dotycząca syryjskiej opozycji, koliduje z zasadami tej organizacji. Szczyt państw LPA rozpoczął się we wtorek w Doha, stolicy Kataru.

 

* Dzisiaj w Iraku cztery osoby zginęły, a 28 zostało rannych w wyniku serii ataków terrorystycznych oraz nowej fali przemocy przed miejscowymi wyborami. Głosowanie odbędzie się 20 kwietnia w 12 z 18 prowincji. Jeden wybuch nastąpił w Mussaib, 60 km od Bagdadu, niedaleko komisariatu. Inny miał miejsce w restauracji w mieście Madena. Do kolejnych zamachów doszło w Samarze, Mosulu oraz niedaleko Bakuby.

 

* Na szczycie państw BRICS w Durbanie doszło do awantury między ochroniarzami Putina a policjantami RPA. Gospodarze chcieli prześwietlić rentgenem tajne walizki ochroniarzy Putina. Nie znając wystarczająco angielskiego goryle Putina uciekli się do języka gestów, jednak ci z RPA nie zrozumieli ich i użyli siły. Część z nich w ogóle próbowała wypchnąć całą grupę Rosjan z budynku, w tym szefa MSZ Siergieja Ławrowa i doradcę prezydenta ds. międzynarodowych Jurija Uszakowa.

 

* Premier Indii Manmohan Singh na spotkaniu z prezydentem Rosji Putinem w Durbanie zapewnił, że pierwszy blok oddawanej do użytku we współpracy z Rosją w prowincji Tamilnad elektrowni Kudankulam zostanie uruchomiony w kwietniu tego roku. Manmohan Singh powiedział także Putinowi, że osiągnięto „znaczny postęp” w pracy na innych blokach elektrowni atomowej. Jak poinformował, komitet ds. bezpieczeństwa gabinetu ministrów Indii zaaprobował budowę trzeciego i czwartego bloku w drugiej z kolei elektrowni atomowej budowanej w Indiach przez Rosję.

 

* Konflikt religijny w Birmie, który trwa już od tygodnia, pochłonął 40 ofiar. Ogarnięty zamieszkami obszar rozszerza się, zbliżając się do stolicy. Świadkowie naoczni relacjonują, że buddyści napadają na domy muzułmanów i meczety. Od 20 marca co najmniej 12.000 wyznawców islamu opuściło swoje domy. Co najmniej 300 napastników złupiło meczet w centralnej Birmie, niszcząc wcześniej 20 domów i sklepów, należących do muzułmanów. W ubiegłym tygodniu 30 osób zostało zabitych w starciach między buddystami a muzułmanami w mieście Meiktila. Konflikt rozpoczął się z powodu sporu w muzułmańskim sklepie złotniczym. Birmańska policja informuje, że jednostki MSW nie radzą sobie z uczestnikami zamieszek. Ambasada USA zaleciła swoim obywatelom, by unikali odwiedzania stref gęsto zaludnionych przez muzułmanów. Muzułmanie stanowią 4% z 60-milionowej ludności Birmy.

 

* Liczba poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,3 stopnia w skali Richtera, które miało miejsce w środę 27 marca na Tajwanie, wyniosła 86 osób. Dane te podają lokalne służby ratownicze. W trzęsieniu zginęła 72-letnia kobieta, zmiażdżona przez zawaloną ścianę świątyni w centralnej części Tajwanu. Większość poszkodowanych odniosła lekkie obrażenia w wyniku uderzeń spadających kamieni. Podziemne wstrząsy odczuwalne były w wielu rejonach wyspy. Władze informują, że nie spowodowały one większych szkód.

 

* Praca brytyjskich lekarzy sądowych w zakresie ustalania przyczyn śmierci Borisa Bieriezowskiego potrwa jeszcze co najmniej sześć tygodni. Żydowski oligarcha zostanie więc pochowany nie wcześniej niż na początku maja. Sekcja zwłok Bieriezowskiego wykazała, że miał on złamane żebro, ale na ciele nie wykryto żadnych ran ani siniaków – podał brytyjski Guardian powołując się na źródło w jego rodzinie. Gazeta nie precyzuje, w jakich okolicznościach mogło dojść do złamania żebra. Obecnie śledczy czekają na wyniki dodatkowych ekspertyz – toksykologicznej i histologicznej – które potrwają kolejne kilka tygodni.

 

* Rumuńska policja unieszkodliwiła dzisiaj grupę przestępczą, oskarżoną o nielegalną sprzedaż amunicji z wykonujących zamówienia NATO zakładów „Fabryka Mechaniczna Sadu” w mieście Bumbeşti-Jiu. Jak ustalono, naboje do broni strzeleckiej oraz inną amunicję przestępcy sprzedawali na wagę. Zatrzymano szefa zakładów, szefa służby bezpieczeństwa, a także pięciu ich podwładnych. Magazyny fabryki są zapieczętowane, odbywa się w nich inwentaryzacja.

 

* W ciągu ostatnich dni francuska policja zatrzymała trzech podejrzanych o pomoc tuluskiemu napastnikowi Mohamedowi Merahowi – donoszą dziś francuskie media. Dwóch młodych mężczyzn aresztowanych zostało we wtorkowy wieczór w Tuluzie. Trzeciego policja zatrzymała w środę rano w mieście Castres. Śledczy uważają, że jeden z aresztowanych mógł pomóc Merahowi w nabyciu skutera, którym przyjeżdżał on później na miejsca przestępstw.

 

* W paryskich biurach byłego ministra spraw wewnętrznych Francji, Claude’a Gueanta, przeprowadzono rewizje w związku ze sprawą finansowania przez libijskiego przywódcę Muammara Kadafiego w 2007 roku prezydenckiej kampanii wyborczej Nicolasa Sarkozy’ego. W maju ubiegłego roku, 8 dni przed drugą turą wyborów prezydenckich, francuska agencja informacyjna „Mediapart” doniosła, że Kadafi przekazał Sarkozy’emu 50 mln euro na wydatki związane z kampanią wyborczą. Po raz pierwszy taką informację podał w marcu 2011 roku syn Kadafiego, Saif al-Islam, w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews.

 

* List z pogróżkami pod adresem sędziego, prowadzącego między innymi sprawę byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, oskarżanego o nadużycie zaufania właścicielki firmy L’Oreal, Liliane Bettencourt, dotarł do prokuratury miasta Bordeaux. Oprócz sędziego Jeana-Michela Gentila w liście także wspomniano nazwiska jego krewnych oraz niektórych członków związku zawodowego sędziów. Do koperty z listem włożono ślepe naboje. Na razie nie wiadomo, kto mógł wysłać list i z czy dokładnie związane są pogróżki. Policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

 

* Sąd najwyższy Włoch unieważnił wyrok uniewinniający w sprawie Amerykanki Amandy Knox i postanowił przeprowadzić powtórny proces. W 2009 roku Knox i jej przyjaciela, Raffaele Sollecito, uznano za winnych zgwałcenia i zabójstwa współlokatorki Knox, brytyjskiej studentki Meredith Kercher. Zgodnie z wersją śledztwa zabójstwo popełniono pod wpływem narkotyków. Sollecito trzymał ofiarę, a Knox przecinała jej gardło nożem kuchennym. Knox została skazana na 26 lat więzienia, a Sollecito – 25. Oboje nie przyznali się do winy. Dwa lata później sąd unieważnił wyrok z powodu braku dowodów winy i uwolnił obydwoje z aresztu.

 

* Brytyjska służba poszukiwawczo-ratownicza Królewskich Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej przejdzie na własność amerykańskiej firmy. Zgodnie z warunkami kontraktu od 2015 roku amerykańska Bristow Group weźmie na siebie przeprowadzanie operacji w zakresie poszukiwania i ratowania ludzi na brytyjskim terytorium. Wartość transakcji oceniana jest na 2,4 mld dolarów. Dzięki zmianom w służbie ratowniczej śmigłowce będą szybko docierać do punktu docelowego – maksimum w ciągu godziny po starcie – twierdzą brytyjscy urzędnicy.

 

* W Arabii Saudyjskiej znany kaznodzieja religijny Fayhan al-Ghamdi, który zgwałcił i zabił  swoją pięcioletnią córkę, został skazany jedynie na trzy miesiące więzienia i karę grzywny. Fayhan al-Ghamdi zamęczył na śmierć dziecko, ponieważ wydawało mu się, że córka nie jest już dziewicą. Ukarał więc dziecko „za rozpustę” gwałcąc je, łamiąc żebra, kręgosłup oraz kości czaszki. Całe ciało dziewczynki było posiniaczone i poparzone. Sąd zobowiązał kaznodzieję do wypłacenia odszkodowania matce zamordowanej dziewczynki (około 50 tys. dolarów), upomniał i zwolnił go z aresztu. Przy  znanej surowości kodeksu karnego Arabia Saudyjska jest bardzo pobłażliwa wobec mężczyzn, którzy mordują i torturują członków swoich rodzin (zarówno kobiety, jak i dzieci).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.