Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Bóg vs Ateizm: Co jest bardziej racjonalne ?

Bóg vs Ateizm: Co jest bardziej racjonalne ?


Czy rozsądnie jest wierzyć w Boga? Wielu ludzi uważa, że wiara i rozum wzajemnie się wykluczają. Że wiara w Boga i twarde logiczne rozumowanie są jak olej i woda. Mylą się. Wiara w Boga jest o wiele bardziej roztropna niż ateizm.

Sama logika wskazuje nam na istnienie Boga. Jeśli spojrzysz na wszechświat z odrobiną zdrowego rozsądku i z otwartym umysłem, zauważysz, że jest on pełny śladów istnienia Boga.
Dobrze jest zacząć od argumentu św. Tomasza z Akwinu, wielkiego trzynastowiecznego filozofa i teologa.
Argument zaczyna się od niezbyt zdumiewającego odkrycia, że wszystko się porusza. Ale przecież nic się nie rusza bez powodu. Coś musi powodować ruch. A cokolwiek spowodowało ten ruch, musiało być poruszone przez coś wcześniejszego, i tak dalej. Ten łańcuch przyczynowości nie może ciągnąć się w nieskończoność. Musi mieć początek. Musi istnieć jakiś Nieporuszony Poruszyciel, aby rozpoczął cały ruch we wszechświecie. Pierwsze domino, które rozpoczęło łańcuch ruchu, skoro materia nie porusza się sama z siebie.

Nowoczesny zarzut wobec tego argumentu jest taki, że niektóre ruchy w mechanice kwantowej – rozpad radioaktywny, dla przykładu – nie mają odkrytej przyczyny. Ale zaczekaj chwilkę. Tylko dlatego, że naukowcy nie widzą przyczyny, nie oznacza, że jej nie ma. Oznacza to po prostu, że nauka jeszcze do niej nie dotarła. Może któregoś dnia się to uda. A wtedy będziemy potrzebowali nowej przyczyny, aby wyjaśnić tę. I tak dalej, i tak dalej. Nauka jednak nigdy nie odnajdzie pierwszej przyczyny. To nie cios w stronę naukowców – po prostu pierwsza przyczyna leży poza sferą eksperymentalną.

Innym sposobem przedstawienia tego argumentu jest fakt, że wszystko, co się poczyna, musi mieć swoją przyczynę. Nic nie pochodzi z niczego. Więc jeśli nie ma pierwszej przyczyny, nie ma też drugiej. Ani niczego w ogóle. Innymi słowy, jeśli nie ma Stworzyciela, nie ma też wszechświata.
Ale, mógłbyś zapytać, co jeśli wszechświat jest nieskończenie stary? No coż, wszyscy naukowcy dzisiaj powiedzą, że wszechświat nie jest nieskończenie stary, ale miał swój początek w Wielkim Wybuchu.
Skoro wszechświat miał swój początek, to znaczy, że nie musiał istnieć. A rzeczy, które nie muszą istnieć, muszą mieć swój początek.
[…]
A teraz dodaj do tej przesłanki bardzo logiczną drugą przesłankę. Zasadę przyczynowości, według której nic się nie dzieje bez odpowiedniej przyczyny. Więc dochodzisz do wniosku, że skoro był Wielki Wybuch, to musi być też Wielki Detonator.
Ale czy Wielki Detonator to Bóg?
Dlaczego nie mógłby to być inny wszechświat? Ano dlatego, że ogólna teria względności Einsteina mówi nam, iż wszystek czas zależy od materii, a skoro cała materia powstała 13,7 miliona lat temu, wtedy też powstał czas. Więc przed Wielkim Wybuchem nie istniał czas.
A nawet jeśli istniałby czas przed Wielkim Wybuchem, nawet jeśli istnieje wiele wszechświatów, co według teorii strun jest matematycznie możliwe, to one również musiałby mieć jakiś początek. Pewien absolutny początek, co wielu ludzi określa mianem Boga.
I wciąż większość ateistów uznaje za bardziej roztropne istnienie nieskończonej liczby wszechświatów niż istnienie Stworzyciela. Pomijając już fakt, że nie ma absolutnie żadnych naukowych dowodów na istnienie innego wszechświata, tym bardziej tysiąca innych.
Wniosek, że Bóg istnieje, nie wymaga wiary. Ateizm wymaga wiary. Potrzeba wiary, aby twierdzić, że coś pochodzi z niczego. Potrzeba rozumu, aby twierdzić, że wszystko pochodzi od Boga.

Jestem Piotr Kreeft, profesor filozofii w Kolegium Bostońskim, dla Prager University

Z języka angielskiego tłumaczył: 
Dominick Dutton

Data publikacji: 9.05.2018

29 thoughts on “Bóg vs Ateizm: Co jest bardziej racjonalne ?

 1. „Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec”. O to słowa Boga. Sam kiedyś wymieniałem się poglądami z ateistą praktycznie niemal nie możliwym jest prowadzić rozmowę na te tematy z kimś takim wszystko sprowadzane jest do negacji Biblii zarzucany jest brak logiki i sensu jej wersetów przeciwstawiany jest racjonalizm oczywiście w wydaniu ateistycznym pseudonaukowym.Każda próba argumentacji jest torpedowana retoryką charakterystyczną dla tego bez krytycznego środowiska.

 2. Ludzi którzy mają łańcuchy na umyśle trudno jest przekonać do rzeczywistości. Niby wiedzą co było przed milionami lat a niewiedzą co było przed tysiącem a nawet setką.lubią żyć w wyimagowanym świecie.ich życiowe motto to fikcja.

 3. Rzymian 1:20
  „Albowiem jego niewidzialne przymioty – jego wiekuista moc i Boskość – są wyraźnie widoczne już od stworzenia świata, gdyż dostrzega się je dzięki temu, co zostało uczynione, tak

   1. Izajasza 40:26
    „Podnieście oczy ku górze i popatrzcie.
    Kto stworzył te rzeczy?
    Ten, który ich zastęp wyprowadza według liczby, wszystkie je woła po imieniu. Dzięki obfitości dynamicznej energii – jako że jest również pełen werwy w swej mocy – ani jednej z nich nie brak”.

 4. Nie da się podać naukowych ”dowodów” istnienia Boga, ale można podać pewne przesłanki, które świadczą o Jego istnieniu. Moim zdaniem trzy najważniejsze przesłanki to:

  1. Opisywalność MATEMATYCZNA wszelkich obiektów istniejących w przyrodzie i wszelkich przebiegających w przyrodzie procesów. To sugeruje, że obiekty i procesy zostały skonstruowane zgodnie z logicznym i spójnym planem, przez Najwyższą Inteligencję – Boga.

  2. Świadomość własnego istnienia, którą obdarzeni są ludzie i zwierzęta. Komputery i inne układy elektroniczne skontruowane przez człowieka, nawet najbardziej złożone, nie mają i nie mogą mieć świadomości własnego istnienia. Nie potrafią ”myśleć”. Mogą co najwyżej działać w taki sposób, że przypomina to myślenie i wtedy nazywa się to szumnie ”sztuczną inteligencją”. Ale to tylko nazwa umowna, bowiem prawdziwa ŚWIADOMOŚĆ i INTELIGENCJA może pochodzić tylko od Boga.

  3. Bardzo wysoka złożoność wszelkich zjawisk przyrodniczych a także ich wzajemne skorelowanie. Dla przykładu – człowiek. Mam na myśli nie tylko fakt złożoności BUDOWY anatomicznej ciała ludzkiego i wielorakich procesów fizjologicznych w nim zachodzących oraz sieć bardzo skomplikowanych zależności na linii człowiek-środowisko. Myślę także o PROCESACH przebiegających w sposób wlelowymiarowy i wybitnie złożony, jak. np. cały proces poczęcie-rozwój prenatalny-narodziny-wychowanie-dorosłość. Czyli krótko mówiąc – niesamowita złożoność zarówno procesów, jak i obiektów, które uformowały się w wyniku działania tychże procesów. Przyroda w swej złożoności jest obrazem złożoności Stwórcy przyrody – Boga.

  1. @RATM
   Re 1. Z tą opisywalnością matematyczną pojawiają się bardzo poważne kłopty (nie da się zrenormalizować grawitacji i w związku z tym nie możemy utworzyć tzw *teorii wszystkiego* czyli zunifikowanej teorii praw Natury.

   Re 2. To tylko gdybania. Być może świadome maszyny zostaną niedługo skonstruowane.

   Re 3. Ten argument jest istony. Powstanie życia bez Stwórcy wymagałoby pojawienie się informacji z niczego co jest sprzeczne z II zasadą termodynamiki. Tzw „diabełek Maxwella” mógłby łamać tą zasadę gdyby informacja brała się z nikąd.

   1. Marzenia o skonstruowaniu ŚWIADOMYCH maszyn mają swoje żródło w kulturze masowej, tzn. w filmach pokroju ”Terminator”, literaturze s-f, filmach animowanych, komiksach. Ludzie oglądają albo czytają takie bajki w dzieciństwie i później, już jako dorośli, uważają świadome maszyny albo ”inteligentne” komputery za możliwe do skonstruowania. A przecież jest to kompletny nonsens, nie mówiąc już o tym, że prowadziłoby to do wielu dylematów etycznych i problemów praktycznych. Kiedyś rozważania na temat świadomych robotów i automatów nigdy nikomu nie przyszłyby nawet do głowy, tymczasem obecnie nawet poważni ludzie nauki ostrzegają przed możliwym ”buntem maszyn” (ostrzegał przed tym śp. Stephen Hawking). Skąd bierze się ta zmiana poglądów? Ano z Hollywood i telewizji, które taką zmianę światopoglądu ludziom zaszczepiły. Maszyny mogą pracować jak zbuntowane w wyniku wadliwego programowania, ale to nie jest ich świadome działanie.

    1. @RATM,
     Twój wywód jest bardziej natury religijnej niż naukowej tzn. wyraża się niczym nieuzasadnioną wiarą w niemożliwość skonstruowania świadomych maszyn.
     Jednocześnie piszesz o problemach natury etycznej typu „co robić, gdyby takie maszyny jednak skonstruowano”.
     Osobiście uważam, że przynajmniej na jakiś czas taki kłopot będzie rozwiązany poprzez deklaracje że Txxx nie jest świadomy i już, a jeżeli fakty sugerują inaczej to tym gorzej dla faktów.
     Tak samo jak np. Żydzi uważają, że goj to nie człowiek i już a chrześcijanie w XVI-XVII wieku uważali że Indianie to nie ludzie i już.
     Natomiast co do konstrukcji świadomych maszyn to około 7.5 miliarda takich maszyn chodzi jak na razie po Ziemi (to pewne uproszczenie bo niektóre gatunki zwierząt też mają świadomość) i nie widzę w prawach Natury żadnych przeszkód ku temu aby za ileś tam lat zaczęły chodzić również inne modele.
     Oczywiście że mogą się pojawić technologiczne trudności nie do przejścia ale wcale nie muszą.

 5. 1Kronik 29:11
  „Twoja, Jehowy, jest wielkość i potęga, i piękno, i wspaniałość, i dostojeństwo; bo wszystko w niebiosach i na ziemi jest twoje.
  Twoje jest królestwo, Jehowo, i Ty wznosisz się jako głowa nad wszystkim”.

  1. @Agnieszka W.
   Tutaj poniżej masz trochę tych wspaniałości żydowskiego boga Jehowy:

   Ez. 9:5-7
   Do innych zaś rzekł, tak iż słyszałem
   : «
   Idźcie za nim po mieście i zabijajcie!
   Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości!
   Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu!
   Nie dotykajcie jednak żadnego męża, na którym będzie ów znak. Zacznijcie od mojej świątyni!» I tak zaczęli od owych starców, którzy stali przed świątynią. Następnie rzekł do nich: «Zbezcześćcie również świątynię, dziedzińce napełnijcie trupami!» Wyszli oni i zabijali w mieście

   …zupełnie jakby Szatan w niego wstąpił. Nawet zastanawiałem się czy ten znak o którym prorok pisze to może było 666… ale to tylko spekulacje.

  2. Ezechiela 5:8
   „Dlatego tak rzekł Wszechwładny Pan, Jehowa: „Oto jestem przeciwko tobie, miasto, właśnie ja, i na oczach narodów wykonam pośród ciebie sądownicze rozstrzygnięcia. 9 I uczynię w tobie to, czego nie czyniłem, i czegoś podobnego już więcej nie uczynię — Z POWODU WSZYSTKICH TWOICH OBRZYDLIWOŚCI”.

   Czy wiesz jakie to były obrzydliwości?

   Kapłańska 18:21
   „Nie możesz pozwolić, by któregokolwiek z twoich potomków poświęcono Molochowi. Nie wolno ci w ten sposób bezcześcić imienia twego Boga. Jam jest Jehowa”.

   Kapłańska 20:3 (…) kogoś ze swego potomstwa oddał Molochowi (składali dzieci na ofiarę Molochowi), aby skalać me święte miejsce i zbezcześcić moje święte imię”.

   2 Królów 21:7
   „Ponadto wykonał rzeźbiony wizerunek świętego pala i umieścił go w domu, o którym Jehowa powiedział do Dawida i do Salomona, jego syna: „W domu tym i w Jerozolimie, którą wybrałem spośród wszystkich plemion Izraela, umieszczę moje imię po czas niezmierzony”.

   Psalm 97:7
   „Niech zostaną zawstydzeni wszyscy, którzy służą jakiemuś rzeźbionemu wizerunkowi,
   ci, którzy się chełpią nic niewartymi bogami. Pokłońcie się mu, wszyscy bogowie”.

   2 Kronik 36:14
   „Również wszyscy przełożeni kapłanów, a także lud, na wielką skalę dopuszczali się niewierności — według wszystkich obrzydliwości narodów, tak iż skalali dom Jehowy, który On uświęcił w Jerozolimie”.

   1 Piotra 3:12
   „Bo oczy Jehowy są zwrócone ku ludziom prawym, a jego uszy ku ich błaganiu, ale oblicze Jehowy jest przeciwko tym, którzy czynią zło”.

   Zgodnie z ostatnią księgą biblijną liczba 666 to imię bestii z siedmioma głowami i dziesięcioma rogami, która wychodzi z morza (Objawienie 13:1, 17, 18). Bestia ta symbolizuje ogólnoświatowy system polityczny sprawujący władzę nad „każdym plemieniem i ludem, i językiem, i narodem” (Objawienie 13:7). Imię 666 wskazuje, że system ten jest w oczach Boga rażąco wadliwy.

   1. @Agnieszka W
    Napisałaś:
    Czy wiesz jakie to były obrzydliwości?

    Wiem.
    Obrzydliwości bożych w ST jest całkiem sporo a poniżej jedna z nich:

    Exodus 21:20-21
    Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie
    będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.

    … takie jest prawo boże…

    Swoją droga to uważam, że Jehowa ze ST i Szatan to albo wspólnicy albo wręcz ta sama postać. W końcu Szatan w ST występuje bardzo rzadko a jeżeli już wystąpi to np. konspiruje razem z Jehową aby nękać Hioba. Szatan i Jehowa tworzą tam całkiem zgraną parę.

    Uważam, że Szatan poprzekręcał (zdeprawował) ST bo prawdziwy i dobry Bóg takich bezeceństw i bzdur by nie wymyślił i ludzie, którzy myślą, że modlą się do boga Jahwe, Jehowy, Pana, Lorda itd nieświadomie modlą się właśnie do Szatana.
    Może ich za to spotkać surowa kara ale myślę, że Bóg mając na uwadze nieumyślne działanie jakoś im to daruje.
    Inna możliwość jest taka, że ST zawiera li tylko chore wymysły żydowskich watażków z przed paru tysięcy lat i nic więcej.

    .

    1. @Bobik
     Czy jeśli Ty stworzyłbyś „absolutnie wszystko” to czy nie zaprowadziłbyś swoich praw a gdyby Twoi poddani nagminnie je łamali nie wyciągałbyś konsekwencji?

     Czy jeśli jesteś rodzicem to pozwolisz swojemu dziecku robić wszystko na co ma ochotę?
     Czy wyznaczasz mu granice?

     Czy nam się to podoba czy nie – Jehowa jedyny prawdziwy Bóg je wyznaczył!
     A także dał wolną wolę, której granicą jest MIŁOŚĆ DO BOGA I DO BLIŹNIEGO”.
     Porównywanie Stwórcy z oszczercą Szatanem jest nie na miejscu!
     Bo z pewnością wiesz co powiedział o swoim Ojcu autorytet Syn Boży Jezus Chrystus:
     Bóg jest miłością !!!
     „Bóg bowiem nie może być doświadczany przez coś złego ani sam nikogo nie doświadcza” (Jakuba 1:13)

     O Szatanie zaś powiedział coś zupełnie przeciwnego:
     (…) Ten był zabójcą, gdy rozpoczął, i nie stał mocno w prawdzie, ponieważ prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, mówi zgodnie z własnym usposobieniem, gdyż jest kłamcą i ojcem kłamstwa”. (Jana 8:44)

 6. Bóg istnieje i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
  Jeśli ktoś programował w jakimkolwiek języku programowania to wie o czym mowa. Kod DNA przypomina bardzo złożony i zaawansowany język programowania. Nic tu nie mogło powstać przypadkowo. Wszystko jest przemyślane i logiczne.
  Jest to wyraźny dowód na istnienie super inteligentnego projektanta – Boga. Jeśli ktoś twierdzi, że życie i my powstaliśmy w wyniku wybuchu i ewolucji trwającej ileś tam czasu, to taki ktoś nie wie o czym mówi. Albo celowo kłamie.

  Gdy wrzucimy granat do drukarni nie powstanie książka, tak z wielkiego wybuchu nie powstało ewoluujące życie.
  Teoria wielkiego wybuchu to bzdura, zresztą jak sama nazwa wskazuje – teoria, a nie fakt.

  Poczytajcie co mówili słynni naukowcy, nobliści o Bogu:
  [ https://znanichrzescijanie.wordpress.com/ciekawostki/noblisci-o-bogu/ ]

  1. Tylko, że Kościół Katolicki zaakceptował Wielki Wybuch jako Akt Stworzenia i przyjął tą teorię do kanonu.
   ht..://info.wiara.pl/doc/1073027.Czy-to-Bog-stoi-za-Wielkim-Wybuchem

  2. Ewolucja jest procesem jak najbardziej przemyślanym i logicznym. Przebieg ewolucji przypomina nieskończony program napisany w języku PASCAL – zakończone procedury są podprocedurami procedur bardziej ogólnych, te bardziej ogólne okazują się być podprocedurami jescze bardziej szerokich i ogólnych… i tak dalej. Prowadzi to do wniosku, że ewolucja przebiega w sposób fraktalny, a więc domyślamy się, że istnieje jej matematyczny, uogólniony opis. Co nie oznacza, że my potrafimy taki opis podać, ale Autor tego programu – Bóg, z pewnością ten opis zna. Tak jak i ”zunifikowaną teorię praw natury”, na której poznanie my, ludzie jesteśmy póki co zbyt ciency, zbyt mali.

   Nie rozumiem, dlaczego tak wielu wierzących ludzi z góry odrzuca dzieło Darwina. Przecież teoria ewolucji nie tłumaczy ani nawet nie stara się tłumaczyć, jak życie POWSTAŁO, opisuje jedynie, jak życie się ROZWIJA, KSZTAŁTUJE. A to nie umniejsza Bogu, jako Stwórcy, a jedynie oddaje należną Jemu chwałę, jako wszechwładnemu i wszechmogącemu Kontrolerowi, który ewolucją kieruje. Bo proces ten (ewolucja) jedynie z naszego punktu widzenia wydaje się przebiegać w sposób przypadkowy. W rzeczywistości jest ściśle kierowany. Przez ”Stworzyciela wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych”.

   1. Bóg niekoniecznie utworzył prawa Natury zgodnie z jakimiś algorytmami, tzn. przyroda/wszeświat nie musi do końca działać deterministycznie. Jest coraz więcej wskazówek (szczególnie wkurzających dla ateistów), że tak właśnie może być.
    Spójna matematycznie teoria praw Natury może po prostu nie istnieć. Stwórca mógł umieścić elementy losowe, nie do ominięcia i nie do obliczenia ale pewne nudniejsze fragmenty działania przyrody ewidentnie zramifikował matematycznie dla zaoszczędzenia sobie wysiłku i dla zaprowadzenia podstawowego ładu.

   2. Hebrajczyków 3:4
    „Oczywiście każdy dom jest przez kogoś zbudowany, ale tym, który zbudował wszystko, jest Bóg”.
    Dlaczego wiec mielibyśmy przypisywać to ewolucji?
    Ludzie poszli „drogą ewolucji” odrzucając Boga.
    A skoro „nie ma Boga” to nie trzeba przestrzegać przykazań itd.
    Wielu ludziom nie podoba się to co dzieje się na świecie a na pewno większość jest zaniepokojona.
    TWIERDZENIE: Cały wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu.
    1. Co do niego doprowadziło?
    2. Co brzmi rozsądniej — że wszystko powstało z niczego czy że pojawiło się dzięki komuś?

    TWIERDZENIE: Ludzie wyewoluowali ze zwierząt.
    3. Jeśli ludzie wyewoluowali na przykład z małp człekokształtnych, to dlaczego istnieje tak olbrzymia przepaść między zdolnościami intelektualnymi małp a naszymi?
    4. Dlaczego nawet „najprostsze” formy życia są niewiarygodnie skomplikowane?

    TWIERDZENIE: Ewolucja to udowodniony fakt.
    5. Czy ten, kto tak mówi, osobiście przeanalizował dowody?
    6. Ile osób wierzy w teorię ewolucji, bo po prostu ktoś im powiedział, że uznają ją wszyscy inteligentni ludzie?

    „Gdybyś szedł przez las i zobaczył piękną drewnianą chatę, czy pomyślałbyś: ‚Niesamowite! Te drzewa musiały upaść dokładnie tak, że powstał ten domek’? Jasne, że nie. To zwyczajnie bez sensu. Dlaczego więc mamy wierzyć, że wszystko we wszechświecie pojawiło się ot tak sobie?”

    „Gdy patrzę na drapacz chmur, statek czy samochód, zadaję sobie pytanie: ‚Kto to zbudował?’. Żeby na przykład powstał samochód, potrzebni są inteligentni ludzie, bo przecież żeby działał, musi ze sobą współgrać całe mnóstwo drobnych elementów. A jeśli samochód wymaga zaprojektowania, to tym bardziej człowiek, ziemia, wszechświat itd!
    Objawienie 4:11
    „Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone”.

 7. Pytanie o Boga należy do metafizyki.
  Metafizyka jest takim polem zainteresowań człowieka, w którym istnieją tylko teorie i hipotezy. Niemożliwe do potwierdzenia empirycznego.

  Fizyk, profesor Krzysztof Meissner twierdzi, że w fizyce nie ma ewolucji. Masa i ładunek protonu i elektronu są niezmienne we Wszechświecie.
  Większość fizyków jest wierząca. Czyli na pytanie PRYMARNE „czy jest Bóg” odpowiedzą: tak.

  Ziemski świat podlega prawom: matematycznym, fizycznym, chemicznym i biologicznym. Wszystkie są kompatybilne.

  Biologiczne prawa potwierdzają, że w funkcjonowaniu roślin i zwierząt nie ma przypadkowości i chaosu, rak, choroba, nie jest „błędem” a ZAPLANOWANĄ ONTOGENETYCZNIE REAKCJĄ.

  Mordercze, geszefciane pomysły z piekła rodem:
  chemioterapia, przeszczepy

  1. @Maria,
   Biologia na poziomie komórkowym staje się chemią, chemia to pewien zakres fizyki gdzie rozpatrujemy umiarkowane energie a fizyka opisywana jest matematyką.
   Nie ma potrzeby tego rozróżniać.

   Natomiast element przypadkowości może być większy niż myślisz. W końcu mechanika kwantowa podchodzi do opisu zdarzeń *probabilistycznie* pomimo, że ewolucja samej funkcji falowej jest deterministyczna.

 8. Paradygmat medczny niedopuszczony do ujawnienia. Mimo błagania jego autora, doktora Ryke Geerda Hamera, skierowanego do rabina wszystkich rabinów Menachema Schneersona.

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/doktor-ryke-geerd-hamer-do-menachema-mendla-schneersona-1986-r-2016-09

  Obydwaj nie żyją.
  Mimo spodziewania się wyznawców rabina, że zmartwychwstanie, tak się nie stało.

  Biologia człowieka:

  http://www.learninggnm.com

  Mordowanie chemio i radioterapią, szczepienia (w Polsce przymusowe)

 9. @ Bobik, mówię o reakcjach biologicznych opisanych w Germanische Heilkunde -ujętych w 5 PRAW NATURY. Tłumaczących reakcję na INFORMACJĘ – szok konfliktowy.

  Informacja posiada energię =masę, jej niszczący struktury mózgu efekt w postaci koncentrycznych śladów w konkretnym miejscu mózgu został zaobserwowany przez dr Hamera na tomografiach komputerowych. Powiązanie tych obserwacji (20 tysięcy dokumentacji chorych) ze zmianami chorobowymi na narządach, analiza ontogenetyczna, wiedza z embriologii, histologii umożliwiły odkrycie PRAW NATURY (nowego paradygmatu medycznego).

  Tak więc w reakcjach biologicznych będących konsekwencją uderzenia szokowej informacji, nie ma przypadkowości.
  Nowy (? – nieznany od 37 lat !) paradygmat medyczny jest celowo ignorowany, przemilczany, bo uderza w interesy bigfarmy.

  Sam lekarz był za życia więziony, ośmieszany i kilkukrotnie narażony na utratę życia (zamachy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *