Strona główna > Bez kategorii > Blokada Gazy skończona? Egipt otwiera granicę dla Palestyńczyków

Blokada Gazy skończona? Egipt otwiera granicę dla Palestyńczyków

http://news.antiwar.com/2012/07/22/gaza-blockade-over-egypt-opens-border-to-palestinians/

5 lat całkowitej blokady Strefy Gaza może w końcu dobiec kresu, gdyż egipscy urzędnicy oświadczyli, że otwierają granicę jednostronnie i całkowicie dla wszystkich Palestyńczyków, włącznie z tymi, którzy są uwięzieni w strefie.

Urzędnicy mówią, że Palestyńczycy mogą przechodzić na teren Egiptu wedle swej woli, bez formalności w stylu zezwolenie czy wiza, i że dotyczy to wszystkich Palestyńczyków, nie tylko tych w Gazie, ale i tych, którzy przylecą samolotem, wszystko to oznacza de facto otwarcie granicy Strefy Gaza. Pierwszymi podróżnymi, którzy znaleźli się w Egipcie po zniesieniu ograniczeń było 7 Palestyńczyków z samolotu, jaki wylądował w Egipcie.

To działanie pojawia się w 10 dni po tym, jak premier Strefy Gaza, Ismail Haniyeh, powiedział, że jest „przekonany”, że prezydent Egiptu całkiem otworzy granicę Gazy, głównie w zakresie wymiany handlowej. Otwarcie granic w tym kształcie wydaje się nawet czymś dalej idącym, niż zakładano.

Urzędnicy izraelscy jeszcze nie zajęli stanowiska w sprawie tych informacji, ale można iść o zakład, że ich wypowiedzi będą krańcowo wrogie wobec tej zmiany, gdyż podrywają długotrwałą strategię Izraela, aby przetrzymywać mieszkańców Gazy w stanie ciągłego oblężenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.