Strona główna > Bez kategorii > Blokada finansowa WikiLeaks

Blokada finansowa WikiLeaks

Źródło: http://wikileaks.org/Banking-Blockade.html

Utworzono: 24 października (2011), g. 13 GMT

Tłum. Diokhan

WikiLeaks opublikowało największe przecieki w historii dziennikarstwa, co wywołało agresywny odwet ze strony potężnych grup. Od 7 grudnia 2010 roku w sposób arbitralny i bezprawny Bank of America, Visa, MasterCard, PayPal i Western Union nałożyło blokadę finansową na portal. Atak pozbawił nas 95% przychodów. Blokada weszła w życie w ciągu dziesięciu dni od słynnej afery Cablegate jako część skoordynowanego amerykańskiego ataku politycznego,  w który zamieszani są politycy prawego skrzydła, i który obejmował także swym zasięgiem wezwanie do zamachu na twórców WikiLeaks. Blokada pozostaje poza jakąkolwiek jurysdykcją i odpowiedzialnością oraz bez żadnego demokratycznego nadzoru i przejrzystości. Rząd USA sam stwierdził, że nie było podstaw, by dodać WikiLeaks do blokady finansowej. Jednak blokada w stosunku do WikiLeaks, zarządzona przez upolitycznione amerykańskie instytucje finansowe, trwa nadal pomimo to.

[vimeo http://vimeo.com/30998268]

W rezultacie WikiLeaks zmuszone zostało do skorzystania z rezerw gotówkowych na rzecz swojej działalności przez ostatnie 11 miesięcy. Blokada do tej pory kosztowała organizację 10 milionów funtów, utraconych z dobrowolnych dotacji, w okresie bezprecedensowych kosztów wynikających z sojuszy wydawniczych w ponad pięćdziesięciu krajach i z powodu ich nieuchronnych kontrataków.  Nasze ograniczone zasoby z konieczności muszą w tej chwili skupić się na walce z bezprawną blokadą finansową.  Jeżeli ten finansowy atak, niekwestionowany, niebezpieczny, uciążliwy i niedemokratyczny,  wciąż pozostanie nieodparowanym precedensem, jego skutki wykroczą daleko poza WikiLeaks i związaną z nim pracę. Każda organizacja, która godziłaby w potężne korporacje finansowe czy też w ich politycznych sojuszników, może się spodziewać podobnych pozaprawnych działań. Greenpeace, Amnesty International i inne organizacje pozarządowe, które działają w celu demaskowania wykroczeń topowych politycznych graczy, narażone są na ten sam los, co WikiLeaks. Jeżeli publikowanie prawdy o wojnie okazuje się wystarczającym powodem do przypuszczenia tak agresywnego ataku ze strony Waszyngtonu, także wszystkie gazety, które zamieszczały materiały z WikiLeaks stoją na skraju podobnych problemów zablokowania ich czytelników i reklamodawców przed płaceniem za subskrypcję.

Wysoki komisarz ONZ ds. Praw Człowieka otwarcie skrytykował blokadę nałożoną na WikiLeaks. Równoznacznie wypowiedzieli się też: Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Popierania i Ochrony Praw do Wolności Wypowiedzi i Opinii oraz Specjalny Sprawozdawca Wolności Wypowiedzi przy Amerykańskiej Komisji Praw Człowieka. Blokada wznosi mur pomiędzy nami a naszymi zwolennikami, zapobiegając ich uczestnictwu i wspólnej obronie powodów ich wyboru. Narusza też prawo do konkurencji i przepisy w praktyce handlowej wielu państw.  Jest do działanie samowolne na rzecz ostracyzmu organizacji, która nie popełniła żadnego nielegalnego czynu w żadnym państwie i odcina ją  od źródeł dochodów na rozwój i istnienie w każdym kraju.  W Australii formalnie wszczęte śledztwo Stanów Zjednoczonych w sprawie naszych działań stwierdziło, że WikiLeaks i (jeden z jego założycieli) Julian Assange nie ma przed czym odpowiadać.  W USA nasze publikacje są chronione przez Pierwszą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, co niejednokrotnie zostało wskazane przez wielu szanowanych ekspertów prawnych w tej dziedzinie.  W styczniu 2011 roku amerykański Sekretarz Skarbu Państwa, Timothy C. Geithner, ogłosił, że nie było podstaw do wciągnięcia WikiLeaks na czarną listę. Nie ma też żadnych wyroków, ani nawet wniesionych oskarżeń przeciwko WikiLeaks lub jakimkolwiek jej pracownikom na całym świecie.

[vimeo http://vimeo.com/25412550]

Najwięksi bankowi gracze okazali się być upolitycznionym ramieniem Waszyngtonu. Zmowa ta ma miejsce poza jakimikolwiek procesami sądowymi i administracyjnymi. Zasięg tych firm jest globalny i narusza tym samym podstawowe zasady suwerenności. W Europie, VISA i MasterCard razem, kontrolują 97% rynku płatności kartami. Alternatywne rozwiązania spotkały się z agresywnym sprzeciwem VISA i ambasad amerykańskich. Europejski Bank Centralny zapowiedział plan wprowadzenia własnego systemu kart płatniczych. Z podobną propozycją w 2010 roku, wraz z projektem ustawy zakazującej zindywidualizowane zapisy transakcji VISA idących do USA, wystąpili też Rosjanie,  co skutkowało interwencją ambasady amerykańskiej w Moskwie.  VISA ogłasza się największą światową walutą, podczas gdy każda transakcja jest kontrolowana przez jej korporację i grupy, na które ma bezpośredni wpływ. VISA jest problemem bezpieczeństwa narodowego i zagrożeniem dla suwerenności państwa. Żadne państwo, osoba czy organizacja nie będzie posiadała pełnej gospodarczej autonomii i prywatności, jeżeli będzie opierać się na systemie VISA, ponieważ jest on w stanie wywierać znaczny wpływ nie tylko na indywidualne zachowania i relacje ekonomiczne, a na duże sekcje całej makroekonomii i przepływu siły roboczej.

Bank of America jest jednym z głównych promotorów blokady finansowej WikiLeaks, jest także twórcą systemu VISA, który do 1976 roku znany był jako „Bank Americard”.  W lutym tego roku (2011 – przyp. tłum.) wyszło na jaw w szczegółach, że Bank of America, poprzez waszyngtońskich prawników Huntona i Williamsa, konsorcjum trzech podwykonawców amerykańskiego wywiadu, włączając to HBGray’a, zlecił, finansowaną w wysokości 2 mld USD na miesiąc, propozycję wieloaspektowego ataku hackerskiego na WikiLeaks i próbę jego deprecjacji. HBGray została przekazana prawnikom bankowym w ramach kontaktów amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Korespondencja i propozycje, które zawierały także plany ataków skierowanych przeciwko dziennikarzom i prawnikom wspierającym WikiLeaks, są w tej chwili upublicznione. Wyciąg z propozycji sabotażu WikiLeaks można znaleźć na stronie 16 planu nr 6:

Podsycanie ognia pomiędzy zwaśnionymi grupami. Dezinformacja. Kreowanie wiadomości wokół akcji sabotażu lub dyskredytowanie organizacji opozycyjnych. Podpisywanie fałszywych dokumentów, a następnie zawiadamianie o błędzie.

Tworzenie zaniepokojenia w kwestii bezpieczeństwa infrastruktury. Tworzenie historii demaskacyjnych.  Jeśli proces jest uważany za niebezpieczny, tym samym jest wykonany.

Cyberataki na infrastrukturę (WikiLeaks) celem pozyskania informacji na temat bezpośrednich źródeł zamieszczanych dokumentów (ustalenie przyczyn przecieków). To uśmierciłoby projekt. Ponieważ serwery rozlokowane są w Szwecji i Francji, powołanie zespołu, którego celem byłoby osiągnięcie prostszego dostępu do nich.

Kampania medialna kładąca nacisk na radykalną i lekkomyślną stronę działalności WikiLeaks. Utrzymywanie ciśnienia. Działanie nie przeciwko fanatykom, a wywoływanie obaw i wątpliwości wśród osób o umiarkowanych poglądach na sprawę.

W celu zapewnienia naszego przyszłego przetrwania, WikiLeaks zmuszone jest czasowo zawiesić swoją działalność wydawniczą na rzecz gromadzenia funduszy na walkę przeciwko tej blokadzie i jej rzecznikom. Rozpoczęliśmy przed procesową akcję przeciwko blokadzie w Islandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Brukseli, Stanach Zjednoczonych i w Australii. Wnieśliśmy skargę w Komisji Europejskiej przeciwko działaniom monopolistycznym i oczekujemy decyzji w połowie listopada, czy Europejski Urząd ds. Konkurencji będzie wszczynał otwarte śledztwo w sprawie wykroczeń VISA i MasterCard.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=N4Fe4Kq0a98]

Nasza bitwa będzie kosztowna. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Nie możemy pozwolić, by kilka amerykańskich firm finansowych, przy pomocy swoich pieniędzy, decydowało jak głosuje cały świat.

Wykres poniżej przedstawia transfery dotacji WikiLeaks zakończone sukcesem:

Blokada finansowa – chronologia:

– 27 listopada 2010r. – Stany Zjednoczone – Departament Stanu USA celowo i niesłusznie sugeruje (lecz nie stawia sprawy oficjalnie) o nielegalnych powiązaniach WikiLeaks, w liście do prawników Juliana Assange’a, co następnie przekazane jest prasie.

– 29 listopada 2010r. – Cały świat – Afera Cablegate zostaje opublikowana w New York Times, Der Spiegel, El Pais i The Guardian,  przynosząc w końcu ponad 90 publikacji w ponad 50-ciu krajach.

– 29 listopada 2010r. i dni następne – Stany Zjednoczone – Wezwanie do zabójstwa i deklaracja wojny ze strony amerykańskich senatorów, eksperci i media wypowiadają się przeciwko WikiLeaks.

– 1 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Amazon.com zatrzymuje usługi hostingowe dla WikiLeaks.

– 2 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Serwery DNS zatrzymują obsługiwanie domeny wikileaks.org.

– 3 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Paypal zaprzestaje świadczenia swoich usług.

– 4 grudnia 2010r. – Niemcy – Paypal blokuje dostęp Wau Holland Stiftung (WHS – fundacja dysponująca dotacjami dla WikiLeaks) do rachunku i zamraża pozostające tam pieniądze na okres 180 dni. Pieniądze są natychmiast przywracane przez Paypal po interwencji prawników WHS.

– 6 grudnia 2010r. – Szwajcaria – Swiss Post Finance zamraża konto Fundacji Obrony Juliana Assange’a w Szwajcarii.

– 7 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – VISA i MasterCard zaprzestają realizacji płatności dla WikiLeaks.
Niemcy – List z FA Kassel (Departamentu Podatków) do Fundacji WHS z zapytaniem o dotacje transferowane dla WikiLeaks. WHS odpowiada natychmiast przedstawiając uszczegółowione dane na temat transferów.

– 8 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka potępia blokadę.

– 12 grudnia 2010r. – Islandia – Islandzki parlament rozważa wycofanie licencji VISA/MasterCard z powodu zablokowania WikiLeaks.

– 15 grudnia 2010r. – Niemcy – FA Kassel ogłasza, że WHS może zostać cofnięty status organizacji pożytku publicznego (do czasu zakończenia dochodzenia).

– 16 grudnia 2010r. – Cały świat – Amnesty International bada Prawa Człowieka pod kątem blokowania dotacji dla WikiLeaks.

– 18 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Bank of America rezygnuje z wszystkich usług finansowych wykonywanych dla WikiLeaks.

– 20 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone – Apple usuwa aplikację WikiLeaks dla iPhone.

– 21 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Western Union umieszcza WikiLeaks na „Liście Zakazanych”.
Cały świat – ONZ i Specjalni Sprawozdawcy ds. Wolności Wypowiedzi przy OAS wydają wspólne oświadczenie potępiające blokadę WikiLeaks.

– 26 grudnia 2010r. – Stany Zjednoczone – Redakcja New York Times potępia blokadę WikiLeaks.

– 30 grudnia 2010r. – Dania / Cały świat – Duński wykonawca VISA Europe i MasterCard, Teller AS, raportuje, iż WikiLeaks nie naruszyło żadnych regulacji systemu VISA, a także żadnych zapisów islandzkiego czy duńskiego prawa.

– 1 stycznia 2011r. – Niemcy – Fundacja WHS, która otrzymuje dotacje dla WikiLeaks, przenosi swą siedzibę z Kessel do Hamburga.

– 13 stycznia 2011r. – Stany Zjednoczone – Skarb Stanów Zjednoczonych nie znajduje żadnych podstaw wciągnięcia WikiLeaks na czarną listę.

– 17 stycznia 2011r. – Wielka Brytania – Konferencja prasowa WikiLeaks z udziałem Rudolfa Elmera.

– 19 stycznia 2011r. – Szwajcaria – Elmerowi zostaje wydany wyrok w zawieszeniu. Zostaje aresztowany bez postawienia zarzutów w związku z konferencją prasową WikiLeaks.

– 9 lutego 2011r. – Stany Zjednoczone / Cały świat – Bank of America, który zatrudnia wywiad firm: HBGray, Palantir Technologies i Berico Technologies, przedstawia komisyjny wniosek systematycznego ataku na WikiLeaks. Wniosek przecieka do opinii publicznej.

– 24 luty / 1 marzec 2011r. – Stany Zjednoczone – Etycy wnoszą skargę przeciwko firmie prawniczej Hutton&Williams oraz wzywają członków Kongresu do wszczęcia śledztwa w sprawie nielegalnych powiązań firm wynajętych przez Bank of America do sabotażu WikiLeaks i skierowanych przeciwko jej sympatykom.

– 14 luty 2011r. – Niemcy – FA (Departament Podatków) Północnego Hamburgu uchyla postępowanie Kessel w sprawie uchylenia statusu organizacji pożytku publicznego Fundacji WHS (która otrzymuje wsparcie przekazywane WikiLeaks), ale inicjuje nowe dochodzenie z innych względów.

– 9 czerwca 2011r. – Unia Europejska – WikiLeaks i Datacell przedstawiają UE perspektywę wniesienia skargi przeciwko VISA i MasterCard.

– 7-8 lipca 2011r. – Islandia / Cały świat – Datacell: darowizny przekazywane kartami kredytowymi dla WikiLeaks są znów akceptowane, jednak VISA blokuje płatności po godzinie.

– 14 lipca 2011r. – Unia Europejska – WikiLeaks i Datacell wnoszą skargę do UE przeciwko naruszeniu europejskiego prawa antymonopolowego.

– 25 lipca 2011r. –  Szwajcaria – Rudolf Elmer zwolniony zostaje po 187 dniach aresztu. Nie postawiono mu zarzutów.

– 24 października 2011r. – Cały świat – WikiLeaks zawiesza wszystkie swoje inwestycje na rzecz walki z blokadą finansową.
Niemcy – Decyzja w sprawie statusu WHS (fundacji, która otrzymuje dotacje dla WikiLeaks) i cofnięcia jej uprawnień jest nadal nierozstrzygnięta. Fundacji WHS ciągle uniemożliwia się zakładanie nowych kont na terenie Szwajcarii i Niemiec przez ostatnie 9 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.