Strona główna > Bez kategorii > Blair może stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne

Blair może stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne

źródło: http://blog.alexanderhiggins.com/2012/09/08/blair-face-war-crime-trial-182401/

Były premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair może stanąć przed szkockim sądem pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych w Iraku po tym, jak taka propozycja została poparta przez członków szkockiego parlamentu.

Press TV – Margo MacDonald, niezależny członek szkockiego parlamentu, wezwała do dokonania poprawki w treści ustawy the International Criminal Court (Scotland) Act 2001, proponując aby prawo zawarte w tym akcie mogło uwzględniać czyny wywołania napastniczej wojny z zamiarem zmiany władzy, i aby czyny takie uznane zostały za karalne.

Propozycja, aby poddać Blaira działaniu prawa uzyskała poparcie posłów z the Scottish National Party (SNP), Annabelle Ewing, Gordona MacDonalda, Johna Finnie, Chica Brodie i Jima Eadie.

Jim Sillars, mąż byłej szefowej SNP wezwał do tego, żeby szkoccy parlamentarzyści odważnie wsparli tę inicjatywę, aby „wprowadzić retrospektywne ustawodawstwo (prawo pozwalające ścigać wstecz, czyli za czyny popełnione zanim uchwalono prawo– przypis tłum.) w celu postawienia byłego premiera przed wymiarem sprawiedliwości za popełnienie zbrodni wojennych”.

“Blair wiedział, że wojna napastnicza jest zbrodnią. Uważał, że jest bezpieczny, że nie ma systemu prawnego, jaki mógłby go ścigać. Teraz już jest – nasz własny” dodał poseł.

W ubiegłym tygodniu, arcybiskup Desmond Tutu wezwał do tego, żeby postawić Blaira i byłego prezydenta USA, George’a W. Busha przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione wskutek inwazji na Irak w 2003 r.

Tutu, laureate nagrody Nobla powiedział, że liderzy UK i USA już dawno stanęliby przed sądem, gdyby byli przywódcami państw afrykańskich. Tutu powiedział też, że liczba ofiar w samym tylko Iraku jest wystarczająca do ściagania za zbrodnie zarowno Blaira, jak też Busha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.