Strona główna > Świat > Ukraina > Biskup Irpeński Klimient podniósł kwestię przejęcia kościołów na spotkaniu Turczynowa i Jaceniuka z Radą Kościołów Ukrainy

Biskup Irpeński Klimient podniósł kwestię przejęcia kościołów na spotkaniu Turczynowa i Jaceniuka z Radą Kościołów Ukrainy

Około dziesięciu świątyń Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP-PM) MP) zostało przejętych siłą w ostatnim czasie na Ukrainie, oświadczył Biskup UCP PM Klimient (pol. Klemens – od tłum.) na spotkaniu Przewodniczącego Rady Najwyższej Aleksandra Turczynowa i Premiera Arsienija Jaceniuka z członkami Wszechukraińskiej Rady Kościołów i organizacji religijnych w piątek, – informuje Agencja RIA Novosti (РИА-Новости).

a
Spotkanie Wszechukraińskiej Rady Kościołów z Turczynowem i Jaceniukiem.

Według biskupa, niepokój wywołuje „sytuacja z zajmowaniem siłą niektórych świątyń UCP PM (Patriarchatu Moskiewskiego – red.) i przymusowym przekazywaniu ich do UCP Patriarchatu Kijowskiego”.

a

Często podczas przejmowania świątyń rozłamowcy powodują „obrażenia cielesne” kapłanów i stawiających opór parafian przy pełnym przyzwoleniu milicji, powiedział Przewielebny Władyka.

„Straszny wypadek we wiosce Nowostaw Diecezji Tarnopolskiej, gdzie świątynia p.w. św. Michała została zajęta przez środki przemocy – kapłana podczas liturgii wyrzucono ze świątyni, a ludzi ze świątyni usunięto siłą. Następnie rejestrator państwowy, nie wiadomo na jakiej podstawie, likwiduje tę parafię, a przewodniczący Tarnopolskiej Wojewódzkiej Administracji Państwowej Sirotiuk wydaje rozporządzenie o rejestracji statutu tej parafii w nowej redakcji już w nowym składzie UCP Patriarchatu Kijowskiego”, – cytuje Władykę Ukraińska Agencja Informacyjna UNIAN.

Podobny incydent miał miejsce w osadzie Hodosy w województwie Rówieńskim, gdzie siła została zastosowana „nie tylko w stosunku do wierzących, ale także do kapłana”, – powiedział Władyka.

Wcześniej stwierdzono, że w pierwszej połowie września sześć parafii UCP PM zostało zajętych przez zwolenników nie uznanego na całym świecie Patriarchatu Kijowskiego. W większości przypadków zajęcia dokonywano w sposób oszukańczy.

Na spotkaniu był obecny również Michaił „Filaret” Denisenko – głowa tak zwanego „Patriarchatu Kijowskiego”. O jego reakcji na słowa Przewielebnego Władyki nie podaje się nic.

Przypomnijmy, że w połowie września, Władyka Klimient został mianowany Przewodniczącym Synodalnego Działu Informacyjnego, utworzonego po reorganizacji Synodalnego Działu Informacyjno – Oświatowego, prowadzonego przez protojereja Gieorgija Kowalenko.

Ostatnie wiadomości z tego tematu:

a

„Ludzie się przerazili, gdy zobaczyli kapłana we krwi!” – w województwie Lwowskim w mieście Turka zajęto świątynię Matki Bożej Opiekunki. Pobito kapłanów.

a

Wołyń: Parafianie zajętej świątyni modlą się pod otwartym niebem (Wideo). Świąteczną Liturgię i nabożeństwo w święto parafialne odprawiono pod otwartym niebem obok maleńkiej kapliczki. Niedawno świątynia p.w. Podwyższenia Krzyża została zajęta przez rozłamowców.

a

Na ogrodzeniu świątyni p.w. 2000-lecia Narodzenia Chrystusa został powieszony człowiek.

30 września na ogrodzeniu świątyni p.w. Narodzenia Chrystusa w Charkowie znaleziono ciało człowieka. Jako pierwsza zobaczyła go parafianka, która szła na nabożeństwo.

a

Rozłamowcy siłą zajęli świątynię w województwie Rówieńskim na Ukrainie. Przedstawiciele ogłoszonego przez siebie samych Kijowskiego Patriarchatu przy pomocy nacjonalistów zajęli świątynię p.w. Zbawiciela we wiosce Hodosy powiatu Rówieńskiego województwa Rówieńskiego.

a

W Sumach nawołują do zajmowania świątyń prawosławnych.

„Przestępcy zabrali ikony i datki finansowe, które wspólnoty cerkiewne zbierały na okazanie pomocy przymusowym przesiedleńcom z Donbasu i regionu Ługańska, jak również na potrzeby świątyni. Wyrządzono szkodę materialną dla niezamożnych wiejskich wspólnot prawosławnych, które łączą w większości ludzi starszych”.

 a

Starzec Ilij (Nozdrin): Naszym obowiązkiem obecnie – jest modlić się z całą gorliwością, aby Bóg napełnił błogim spokojem nasze życie. Codziennie przychodził on na jutrznię i o północy, odprawiał Boską Liturgię, po której nawiedzał wałaamskie pustelnie.

a

Lider „Prawego Sektora” w Dniepropietrowsku wezwał do zniszczenia świątyni. Za powód do takiej reakcji posłużył dwugłowy orzeł na bramie Bożej świątyni.

a

W województwie Kijowskim trwa próba przejęcia prawosławnej świątyni. „Kapłani i parafianie zabarykadowali się wewnątrz świątyni. Informacja jest wiarygodna – potwierdzona przez dziekana. Prosimy o modlitwę”.

 a

Świątynie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej na Zaporożu są narażane na prowokacje. Arcybiskup Zaporoski i Melitopolski Łuka wezwał wiernych do czujności w związku z prowokacyjnymi działaniami grup osób, zbierających podpisy o przejście świątyń Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej pod jurysdykcję tak zwanego „patriarchatu kijowskiego”.

Tłumaczył Janusz Sielicki

4.10.2014 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *