Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Bill Gates: niebawem większość miejsc pracy zajmą softwarowe boty

Bill Gates: niebawem większość miejsc pracy zajmą softwarowe boty


Ludzie nie zdają sobie sprawy, ile miejsc pracy zostanie wkrótce zajętych przez oprogramowanie komputerowe. Nadchodzą wielkie zmiany na rynku pracy, do jakich ani ludzie ani rządy nie są przygotowane, uważa Bill Gates.

a
Przemawiając w czwartek w Waszyngtonie, na spotkaniu think-tanku American Enterprise Institute Gates powiedział, że w ciągu najbliższych 20 lat, większość tradycyjnie rozumianych miejsc pracy zniknie, i zostaną one zastąpione przez automaty softwarowe  („boty” w slangu technicznym, choć Gates użył terminu „oprogramowanie substytucyjne”).

Oto, co powiedział:

„Oprogramowanie substytucyjne, czy dla kierowców, kelnerów, czy też pielęgniarek … rozwija się bezustannie. … Technologia z upływem czasu zmniejszy zapotrzebowanie na miejsca pracy, szczególnie w zakresie niskowykwalifikowanych stanowisk dolnej pracy, nie wymagających umiejętności specjalnych…. Za 20 lat, popyt na pracę dla wielu typów umiejętności pracowniczych, będzie znacznie niższy. Nie sądzę, aby ludzie obejmowali ten fakt w swojej mentalności”.

Nie on jeden kreśli podobnie ponury scenariusz dla przyszłych pracowników. W styczniu, The Economist przedstawił duży zakres wielu dziedzin pracy, jakie z pewnością zostaną przejęte przez roboty w ciągu najbliższych 20 lat, w tym telemarketing, księgowość i handel detaliczny.

Gates uważa, że trzeba będzie zmienić przepisy podatkowe, aby zachęcić firmy do zatrudniania pracowników, w tym być może, poprzez całkowitą eliminację podatków. Nie jest również zwolennikiem podniesienia płacy minimalnej, bo będzie to zniechęcać pracodawców do zatrudniania pracowników w tych sferach pracy, jakie są najbardziej zagrożone procesem automatyzacji.

Objaśnił:

„Kiedy ludzie mówią, że powinniśmy podnieść płacę minimalną, martwię się tym, jak to zadziała na proces tworzenia miejsc pracy … potencjalnie doprowadzi to do tłumienia popytu w tej części rynku pracy, i to mnie najbardziej martwi”.

http://www.orrazz.com/2014/12/bill-gates-people-dont-realize-how-many.html

Tłum. Pluszowy Miś


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *