Strona główna > Rosja > Białoruś – Światowy Kongres Żydów dziękuje Łukaszence

Białoruś – Światowy Kongres Żydów dziękuje Łukaszence

Na Cmentarzu Północnym w Brześciu odbyły się 23 maja uroczysty pochówek szczątków ponad 1200 Żydów, ofiar tamtejszego getta, zamordowanych przez Niemców w 1942 roku. Na szczątki natrafiono w styczniu br., podczas budowy ekskluzywnego osiedla w centrum miasta.

Szczątki 1214 ofiar złożono w 120 trumnach z Gwiazdami Dawida. Na wspólnej mogile będzie granitowa płyta z napisami w trzech językach  białoruskim, angielskim i hebrajskim.

W uroczystości żałobnej na cmentarzu uczestniczyło kilkaset osób, w tym przedstawiciele władz, a także społeczności żydowskiej. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Izraela na Białorusi Alon Szogham, który wygłosił przemówienie.

Uczestnicy ceremonii uczcili pamięć ofiar wojny minutą ciszy, a żołnierze z oddziału reprezentacyjnego oddali salwę honorową.

W komunikacie dla mediów,  (WJC) podziękował białoruskim władzom za zorganizowanie „właściwego i godnego pochówku” szczątków ofiar.

„Rząd Białorusi i władze Brześcia wykazały najwyższą przyzwoitość w uhonorowaniu pamięci i życia żydowskich mieszkańców miasta, którzy zostali zastrzeleni z zimną krwią w miejscu, w którym obecnie trwa budowa” – powiedział w Brześciu szef WJC Ronald S. Lauder, cytowany w komunikacie.

Jak informowaliśmy, na początku stycznia tego roku na terenie budowy elitarnego osiedla mieszkaniowego w Brześciu (zbieg ulic Kujbyszewa i Prospektu Maszerowa), robotnicy odkryli szczątki ponad 1000 osób z okresu II wojny światowej. Byli to  z tamtejszego getta, spoczywali w masowym grobie.

Budowę osiedla wstrzymano. W pracach przy wydobyciu szczątków pracował wyspecjalizowany batalion Ministerstwa Obrony, a na ostatnim etapie prace nadzorowali izraelscy specjaliśi.

Władze Brześcia już wcześniej zapowiadały, że  szczątków ofiar wojny odbędzie się zgodnie z kanonami religijnymi i tradycjami żydowskimi na jednym z cmentarzy Brześcia.

16 grudnia 1941 roku w Brześciu nad Bugiem  utworzyli  dla około 18 tys. Żydów. Już na początku 1942 na terenie getta powstał ruch oporu, którym kierował były oficer Wojska Polskiego Michał Omieliński. Rownież na początku 1942 powstała z inicjatywy warszawskiego Hechaluca (syjonistycznej organizacji młodzieżowej) organizacja Nekama (Zemsta).

Druga wersja wspomina o zawiązaniu w końcu 1941 r. grupy „”, która przygotowała czyn zbrojny, gromadząc broń, amunicję i medykamenty. Aktywnymi członkami grupy Griszy Mierowicza byli: Szlomo Kagan, Chana Karman (uciekinierka z Warszawy), Arie Szejnman i Faina Tronkina. W planach było ostrzelanie oraz podłożenie ognia pod budynki. Ostatecznie podziemie w getcie okazało się zbyt słabo zorganizowane, aby stawić czoła Niemcom

Jesienią 1942 władze niemieckie zażądały od Żydów spłacenia kontrybucji w złocie, srebrze i diamentach. Mimo uzbierania 80% kwoty przez ludność Brześcia nie zapobiegło to likwidacji getta, która nastąpiła w dniach 15–18 października 1942. Część ludności zamordowano na miejscu, a resztę wywieziono pociągami na tzw. Górę Bronną koło Berezy Kartuskiej, gdzie rozstrzelano i zakopano ich w dołach śmierci.

Likwidację przeżyło tylko 19 osób.

Getto w Brześciu Litewskim – to jedyne getto na okupowanym terytorium Polski, być może całej Europy, w którym ocalał spis jego więźniów, a także formularze z fotografiami. Spis ten opublikowano w książce Tragiedija Jewriejew Biełarussiji (1941–1945), Minsk 1995 (jęz. ros.).

oprac.ba fot:tut.by

Za: https://kresy24.pl/swiatowy-kongres-zydow-dziekuje-lukaszence/

23.05.2019

One thought on “Białoruś – Światowy Kongres Żydów dziękuje Łukaszence

  1. Dokonano ekshumacji zwłok zamordowanych Żydów, widocznie prawo nie zabrania.
    Dlaczego więc nie można było dokonać ekshumacji w Jedwabnem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.