Strona główna > Rosja > BIAŁORUŚ. Opat Amwrossij: „Deklarację uważam za ogólnonarodowe głoszenie herezji ekumenizmu”

BIAŁORUŚ. Opat Amwrossij: „Deklarację uważam za ogólnonarodowe głoszenie herezji ekumenizmu”

Dziekan klasztoru Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu na Białorusi ogłosił przerwanie modlitw za patriarchę Cyryla i wezwał rządzącego diecezją biskupa do obrony Prawosławia przed herezją ekumenizmu.

a

Na Białorusi dziekan męskiego klasztoru św. Zosimy – Sawwatijewicza Wieliko-Krakotskiego opat Amwrossij (pol. – Ambroży – A.L.) na znak protestu przeciwko wspólnej deklaracji papieża Franciszka i patriarchy Cyryla (Gundiajewa) ogłosił zaprzestanie odmawiania modlitw za przełożonego Patriarchatu Moskiewskiego.

„Deklarację, podpisaną przez patriarchę Cyryla wspólnie z papieżem rzymskim na Kubie, uważam za ogólnonarodowe głoszenie herezji ekumenizmu w duchu Balamandskiej Unii. Dlatego jestem zmuszony zaprotestować w celu jak najszybszego rozpatrzenia przez Sobór tej kwestii. Formą protestu będzie zaprzestanie odmawiania modlitw za Patriarchę podczas nabożeństw” (Służby Bożej – A.L.) – napisał opat Amwrossij (Ambroży) w swoim raporcie do rządzącego biskupa Nowogródskiego i Słonimskiego, arcybiskupa Gurii.

Zaniechanie wspominania w modlitwach patriarchy Cyryla jest w rzeczywistości zerwaniem z nim komunii cerkiewnej; protestujący opat uzasadnił to 15-tą Regułą Dwukrotnego Soboru, nakazującą cerkiewne odseparowanie się od jawnie heretyckich hierarchów.

Za otwartych głosicieli ekumenizmu opat Amwrossij zamierza modlić się tylko prywatnie, w ukryciu: taką modlitwą: „A tych, co odeszli od wiary prawosławnej i zostali oślepieni zgubną herezją ekumenizmu, oświeć Światłem Twojej wiedzy i dołącz do Twojej Świętej Cerkwi Apostolskiej” – oświadczył dziekan klasztoru.

Ponadto wezwał swego rządzącego biskupa do obrony Prawosławia przed herezją ekumenizmu.

„Drogi Władyko! Proszę o podniesienie Twego arcypasterskiego głosu w obronie jedności Cerkwi od ugryzień zgubnej herezji ekumenizmu” – napisał opat Amwrossij.

Poniżej list opata Amwrossija do biskupa i tłumaczenie listu na język polski.

a

Do Jego Świątobliwości

Arcybiskupa Nowogródskiego i Słonimskiego, Gurii,

od dziekana męskiego klasztoru Św. Zosimy –    Sawwatijewicza Wieliko-Krakotskiego

opat tej wspólnoty Amwrossij

Raport

Wasza Świątobliwość!

Deklarację, podpisaną dzisiaj przez Patriarchę Cyryla wspólnie z Papieżem Rzymskim na Kubie, uważam za ogólnonarodowe głoszenie herezji ekumenizmu w duchu Balamandskiej Unii. Dlatego jestem zmuszony zaprotestować w celu jak najszybszego rozpatrzenia przez Sobór tej kwestii. Formą protestu będzie zaprzestanie odmawiania modlitw za Patriarchę podczas Służby Bożej na podstawie 15 Reguły Konstantynopolskiego Dwukrotnego Soboru, opartej na 31 Kanonie Apostolskim, co nie jest wyjściem poza granice Cerkwi. Za wszystkich głosicieli ekumenizmu będę się modlił prywatnie, w celi, taką modlitwą: „A tych, co odeszli od wiary prawosławnej i zostali oślepieni zgubną herezją ekumenizmu, oświeć Światłem Twojej wiedzy i dołącz do Twojej Świętej Cerkwi Apostolskiej”.

„Drogi Władyko! Proszę o podniesienie Twego arcypasterskiego głosu w obronie JEDNOŚCI CERKWI przed atakami zgubnej herezji ekumenizmu”.

Waszej Świątobliwości

niesumienny sługa i niegodny orędownik

podpis odręczny czytelny:     –           игумен Амвросий.

Kopię niniejszego raportu z Waszą rezolucją proszę oddać do rąk moich.

Świętego Zosimy – Sawwatijewskiego

Wieliko-Krakotski męski klasztor

13.2.2016 r. od n.Ch.

Od tłumacza:

Warto jeszcze przeczytać kilka komentarzy (z 49):

Wars

Dlaczego milczy Poczajew?

Katia Wiernaja

Chwała Panu! Podnoszą się biskupi w Gruzji, na Białorusi. A co z naszymi, rosyjskimi? Czy naprawdę tak boją się Gundiajewa i spółki?

Dimitrij

Bracia i Siostry w Chrystusie! Z głębokim smutkiem dowiedziałem się wczoraj, że opat Amwrosij został suspendowany (ros. – отправили в запрет – A.L.). Módlcie się za niego!

Wilcze stado w sutannach białoruskiego egzarchatu, gdzie się schowasz przed gniewem Boga Ojca Wszechmogącego? W tym klasztorze znów się modlą za Łżegundiacha. Gdzie na Białorusi za niego się nie modlą? Wszędzie się modlą…

Neravnodushnyj

Dodatkowo mogę powiedzieć (źródło inf. od dzieci duchownych):

– opatowi Amwrijowowi nie tylko zabroniono odprawiać Liturgię i spowiadać, ale wysłano go jak najdalej od Białorusi… do Donbasu, do strefy przyfrontowej, miasto Makiejewka w celu odwiezienia pomocy humanitarnej. Opat jako mnich pokornie się zgodził z tym rozkazem biskupa. Według niepotwierdzonych danych decyzję o wysłaniu opata do Donbasu podjął nie miejscowy biskup, a hierarchia cerkiewna w Mińsku. W telefonicznej rozmowie w przeddzień wyjazdu ojciec Amwrosij powiedział, że zostawać tam na zawsze on nie chce, ale nie wszystko od niego zależy…

Źródło:

Portal „Moskwa – Trzeci Rzym”

БЕЛОРУССИЯ. Игумен Амвроссий: „Декларацию считаю всенародной проповедью ереси экуменизма”

http://3rm.info/main/61691-belorussiya-igumen-amvrossiy-deklaraciyu-schitayu-vsenarodnoy-propovedyu-eresi-ekumenizma-v.html

27.2.2016 r.

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

28.2.2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *