Strona główna > Rosja > Białoruś następna na liście „kolorowych rewolucji”?

Białoruś następna na liście „kolorowych rewolucji”?

Rząd Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) szuka podwykonawcy do realizacji programu wymian „Community Connections” na Białorusi.

a5

Amerykanie planują, miedzy innymi, nauczyć Białorusinów przeprowadzania „transformacji gospodarczych i społecznych” drogą zachęcania obywateli do aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych. W ramach programu Amerykanie chcą przygotować aktywistów, którzy pojadą na trzytygodniowe staże do USA celem wymiany doświadczeń, odwiedzenia amerykańskich organizacji i rozmów z ekspertami.

„Community Connections” — to wszechstronny program wymiany, realizujący priorytety rządu USA w sferze udzielania pomocy zagranicznym państwom drogą zapoznania społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, osób prywatnych i przedstawicieli sektora państwowego z praktyką demokratyczną i wartościami wolnego rynku, a także motywujący ich do realizacji zmian gospodarczych i społecznych na Białorusi — głosi komunikat opublikowany na stronie białoruskich zamówień państwowych.

Zgodnie z programem, do jego najważniejszych zadań należy zapoznanie uczestników z zaletami i wyzwaniami społeczeństwa demokratycznego, a także stworzenie profesjonalnego środowiska do realizacji reform gospodarczych i społecznych na Białorusi.

Kwota, która zostanie przydzielona podwykonawcy na realizację programu CC nie została ukazana.

Rząd Stanów Zjednoczonych już nie pierwszy raz wspiera finansowo kształtowanie wartości demokratycznych na Białorusi za pośrednictwem agencji ds. rozwoju międzynarodowego. Pomoc finansowa udzielona przez Departament Stanu Białorusinom, skierowana na wsparcie demokratycznych i sprawiedliwych rządów w kraju, w 2016 roku wyniosła 8,3 mln dolarów, natomiast w 2015 — 7 mln dolarów. W 2017 roku na te cele przeznaczono 9 mln dolarów.

Co ciekawe, w grudniu 2016 roku na portalu rządowym USA pojawił się również grant na finansowanie niezależnych białoruskich mediów. Jak poinformowała stacja RT, Departament Stanu USA przydzieli 520 tys. dolarów organizacjom non-profit na przygotowanie niezależnych dziennikarzy na Białorusi.

Jednym z beneficjentów grantu Departamentu Stanu USA jest amerykański Narodowy Fundusz na Rzecz Demokracji (National Endowment for Democracy, NED). Media informowały wcześniej, że ta sama fundacja zajmowała się finansowaniem również ukraińskich organizacji non-profit.

Na Białorusi Narodowy Fundusz na Rzecz Demokracji finansował także obserwatorów wyborów w 2014 roku i wspierał organizacje praw człowieka oraz aktywistów. W 2016 roku NED przydzielił ponad 2 mln dolarów na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i wspieranie wolnych i niezależnych mediów na Białorusi.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201703215077532-Sputnik-Bialorus-USA-wspiera-aktywistow/

Data publikacji: 21.03.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *