Strona główna > Bez kategorii > Betlejem na liście dziedzictwa UNESCO

Betlejem na liście dziedzictwa UNESCO

źródło: http://wolnemedia.net

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, została w trybie nadzwyczajnym wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Wzbudziło to wściekłość Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Komisja Dziedzictwa Kultury UNESCO zdecydowała się wpisać Bazylikę w trybie nadzwyczajnym na listę dziedzictwa kultury, po interwencji Palestyńczyków którzy alarmowali, że obiektowi grozi zniszczenie, bowiem od 1967 roku nie jest on remontowany przez państwo syjonistyczne. Na listę została również wpisana droga prowadząca do świątyni. Dach jest mocno zniszczony, a my sami nie mamy tyle środków, aby go odnowić. Mieliśmy obietnice wsparcia finansowego z całego świata, choć jak dotąd pieniądze do nas nie dotarły. Teraz dzięki UNESCO mamy nadzieję zebrać potrzebne środki – powiedział Polskiemu Radiu Ghadeer Najjar z Centrum Ratowania Dziedzictwa Kulturowego.

Decyzja UNESCO spotkała się ze wściekłą reakcją Izraela i Stanów Zjednoczonych. Żydowski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że agenda ONZ wykazuje się antypokojowym działaniem, zaś izraelskie MSZ stwierdziło, że użycie trybu nadzwyczajnego sugeruje, iż syjoniści nie dbają o świątynie. Stany Zjednoczone uważają dodatkowo, że eksperci nie stwierdzili, by świątyni groziła ruina, co jest podstawą do podjęcia przyspieszonej procedury.

Opracowanie: MM
Źródło: Narodowcy.net

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.