Strona główna > Świat > Berlin mówi jasno: żadnych reparacji dla Polski nie będzie

Berlin mówi jasno: żadnych reparacji dla Polski nie będzie

Jarosław Kaczyński z pewnością się tego spodziewał i zapewne wykorzysta stanowisko Niemiec do wzmocnienia swojej nagonkowej narracji na UE i RFN.

Serwis Deutsche Welle donosi, iż eksperci Bundestagu zakwestionowali wysunięte przez Polskę żądania dotyczące reparacji wojennych. Co ciekawe jednak, za uzasadnione uznano roszczenia Grecji w tej sprawie.

Opinia dotycząca reparacji została sporządzona na wniosek klubu parlamentarnego Lewicy. Jest to 15-stronicowy dokument zatytułowany „Greckie i polskie roszczenia reparacyjne wobec Niemiec” .

Mówiąc o Grecji, zespół ekspertów proponuje, by dla uzyskania „jasności prawnej” sprawę rozpatrzył Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. Konieczna jest do tego jednak dobra wola Berlina. Spór dotyczy bowiem zdarzeń sprzed ponad 70 lat, rząd federalny musiałby zdecydować się na taki krok dobrowolnie.

Na początku czerwca br. władze w Atenach oficjalnie zwróciły się do RFN z prośbą o wszczęcie rozmów ws. reparacji wojennych. Grecki parlament zobowiązał do tego rząd wówczas jeszcze przewodzony przez Aleksisa Ciprasa. Powołana przez parlament komisja ekspertów oszacowała straty wojenne Grecji na 290 mld euro.

Sprawa nie wygląda na rozwojową. Niemiecki rząd jest zdania, że „Traktat o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec”, tzw. traktat zjednoczeniowy „2+4” z 1990 r. zawiera „ostateczną regulację kwestii prawnych powstałych w związku z II wojną światową”.

Strona grecka argumentuje, że w traktacie „2+4” zawartym między Republiką Federalną Niemiec, Niemiecką Republiką Demokratyczną oraz czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi: USA, Wielką Brytanią, ZSRR i Francją w ogóle nie ma zapisów dotyczących ewentualnych reparacji. Poza tym Grecja nie uczestniczyła w tych rozmowach, więc nie może być stroną porozumienia.

Polskie roszczenia również zostały odrzucone i nikt nie będzie ich traktował w Niemczech poważnie. Piszą o tym również dziennikarze agencji DPA. Warto zaznaczyć, że Polska jeszcze nie wystąpiła z oficjalnym żądaniem wypłaty reparacji. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który przewodzi parlamentarnemu zespołowi prowadzącemu prace w tej sprawie, twierdzi, że wkrótce oficjalna nota zostanie wystosowana, a kierowany przez niego zespół szacuje, iż Polska może żądać nawet 800 mld euro.

Źródło: Portal STRAJK

Za: http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/item/150315-berlin-mowi-jasno-zadnych-reparacji-dla-polski-nie-bedzie

11.07.2019

3 thoughts on “Berlin mówi jasno: żadnych reparacji dla Polski nie będzie

 1. To oczywista niegodziwosc i bezczelnosc, bo Polska tez nie byla strona w traktacie 4+2 i nie ma de iure traktatu pokojowego z Niemcami do dzisiaj ! Podstawy zas merytoryczne sa nie do obalenia, skala zniszczen i ludobojstwa jednoznaczna… Lecz w „panstwie prawa” rzadzonym przez taka osobe pelna buty i braku wszelakiej moralnosci tudziez kompetencji i gdzie lamanie Grundgesetz jest powszechnym zjawiskiem nie moze budzic w koncu to zdziwienia…

 2. Jak to jest że po wojnie połowę długu Niemiec anulowano w 1953 roku,po wojnie wywołanej
  przez Niemców, w której zginęło ponad 70 mln ludzi.A nam odmawia się czegoś co nam się
  należy.Jakby nie atak Niemców na Polskę być może dzisiaj byśmy gospodarczo stali na dużo wyższym poziomie.Tego nie wiemy oczywiście rząd II RP nie był idealny ale jak na 20 lat istnienia kraju coś zostało zrobione.Wojna wszystko zatrzymała a potem jak wiadomo komuna.Niemcy w nagrodę dostali Plan Marshalla i lepszą przyszłość.My dostaliśmy lata nędzy i bycia pod butem Rosji.A po 89 w nagrodę Balcerowicz sprzedał co zostało do sprzedania kapitałowi zachodniemu a Polacy stali się białymi murzynami Europy.

 3. IIIRP reparacje się nie należą bo nie jest suwerennym państwem a jedynie podmiotem korporacyjnym spółką z o.o. – REPUBLIC OF POLAND zarejestrowaną w Nowym Yorku a adres korespondencyjny Ministerstwo Sprawiedliwości.
  Jedynie reparacje się nalezą IIRP którego reprezentantem jest Prezydent IIRP Jan Zbigniew Potocki . Z tego co mi wiadomo został wydany wyrok Sądu Arbitrażowego w Ciechanowie na sesji wyjazdowej w Lutton 850 mld $ USD za Warszawę i jest uznany przez Niemcy. Z kolei 2 pozew jest na kwotę 25 bilionów USD za całą Polskę i sprawa toczy się przed sądem zagranicznym. I to tyle w temacie roszczeń i III RP nie ma w ogóle prawa do tych pieniędzy.
  Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.