Strona główna > Bez kategorii > Baterie rakietowe typu Patriot zostały dostarczone do Turcji

Baterie rakietowe typu Patriot zostały dostarczone do Turcji

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/baterie-rakietowe-typu-patriot-zostaly-dostarczone-turcji

Data publikacji: 21.01.2013

rakieta

 

Statek, na którego pokładzie znajdują się Natowskie systemy przeciwrakietowe typu Patriot, przybył w poniedziałek rano do tureckiego portu Iskenderun. Oznacza to, że na miejscu znalazły się juz wszystkie elementy systemu, który ma rzekomo zabezpieczyć Turcję przed atakiem z ogarniętej wojną domową Syrii.

Według tureckiej agencji prasowej Anadolu, system Patriot, został sprowadzony z Niemiec, i będzie zlokalizowany w południowo-wschodniej prowincji w Turcji, Kahramanmaras. Część systemów sprowadzona z Holandii zostanie rozmieszczona w prowincji Adana. W najbliższym czasie nastąpi rozładunek zasobników z bronią, które zostały wysłane do tego kraju decyzją NATO w celu obrony przed ewentualnym atakiem z terytorium Syrii.

 

Przypomnijmy, że Turcja w drugiej połowie listopada, poprosiła NATO o przydzielenie jej systemu obrony powietrznej Patriot w celu ochrony przed ewentualnym atakiem.  Rada NATO postanowiła o umieszczeniu rakiet 4 grudnia 2012. Pierwsza część systemu Patriot przybyła do Turcji w połowie grudnia.

 

Wszystkie sprowadzone przez NATO zestawy rakietowe zostaną rozlokowane na granicy turecko-syryjskiej. W sumie zostanie rozmieszczone sześć baterii rakiet, dwie z USA, dwie z Niemiec i dwie z Holandii.  Zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie sześć baterii uzyska zdolność bojową pod koniec stycznia.  Mandat misji potrwa do 31 stycznia 2014 roku.

 

Rosja i Iran już teraz wyraziły swoją dezaprobatę dla tego, jak to nazwano „zakłócenia równowagi w regionie”. Wojskowi irańscy w ostrych słowach przestrzegali przed groźbą wybuchu wojny światowej a Rosjanie stwierdzili, że NATO tą decyzją włącza się bezpośrednio w konflikt syryjski. Zapewne w odpowiedzi na rozmieszczenie systemu Patriot na Morzu Śródziemnym zaczęły się właśnie największe w historii manewry floty czarnomorskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.