Strona główna > Bez kategorii > Barak wydaje rozkaz wojskom izraelskim, aby przygotowywały się do inwazji na Syrię

Barak wydaje rozkaz wojskom izraelskim, aby przygotowywały się do inwazji na Syrię

źródło: http://news.antiwar.com/2012/07/20/barak-orders-israeli-military-to-prepare-for-syria-invasion/

Żołnierze mają przejąć kontrolę nad “zaawansowanym uzbrojeniem” syryjskim

W wywiadzie udzielonym dzisiaj izraelskiemu Channel 10 minister obrony, Ehud Barak, potwierdził wydanie rozkazu dla wojska, aby czyniły przygotowania do inwazji na wielka skalę na sąsiednią Syrię, co ma rzekomo mieć za cel przyjęcie uzbrojenia wojsk syryjskich, jakie obecnie zaangażowane są w toczącej się wojnie domowej.

Barak starał się znaleźć usprawiedliwienie tego działania mówiąc, że istnieje możliwość, iż Syria może przekazać „rakiety przeciwlotnicze”, a nawet broń chemiczną dla Hezbollahu, zbrojnego ugrupowania działającego na terenie Libanu.

Pojawiały się doniesienia, że Syria stara się pozbyć części ze swego mniej użytecznego arsenału na rzecz Hezbollahu, ponieważ nie ma z niego wiekszego pożytku w toczącej się wojnie domowej, a tylko generują koszty ochrony przed szabrownikami. Choć moze to być prawda w przypadku części uzbrojenia, zupełnie nieprawdopodobne jest, aby Syria chciała zredukować swój przeciwlotniczy arsenał, szczególnie gdy państwa zachodnie naciskają na natowski atak i zmianę reżimu. 

Na początku tygodnia były doniesienia, że Izrael rozważał takie działanie i że urzędnicy z  Pentagonu zostali posłani do Izraela, aby przekonać żydów do niepodejmowania tych kroków, ostrzegając, że to tylko wzmocni pozycję Assada. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.